DACIA LOGAN MCV – Na nic si nehraju!
Jednoduchá filozofie Dacia
U Renaultu si původně mysleli, že výrobu levné Dacie obnoví jen pro méně náročné trhy, ale úspěch značky třeba v samotné Francii jim otevřel oči! Také tam se Dacie prodávají jako housky na krámě! Dacie pronikly do celé Evropy, na českém trhu se jich prodalo už přes osmdesát tisíc. Nabídka zahrnuje několik typů, které se vyrábějí v základním rumunském závodě v Pitešti, ale také ve dvou marockých, odkud dnes pocházejí rovněž Logany. Těmi návrat Dacie začal, a proto jsme vyzkoušeli druhou generaci kombi Logan MCV, jež má nejen lepší design, ale především větší tuhost pětidveřové karoserie. Nyní se prodává po faceliftu s drobnými úpravami, výrobce tento model označuje coby fáze 2. V nabídce je několik různých motorů se třemi i čtyřmi válci. Sáhli jsme po novince, a tou je nejslabší litrový tříválec 1.0 SCe bez přeplňování...
Základ pro nenáročné
Dlužno říci, že základní tříválec litrového objemu má sice podstatně větší výkon než kdysi mělo embéčko, ale Logan MCV zase váží o něco víc. Těch třiasedmdesát koní stačí na největší rychlost 158 km/h a zrychlení na stovku za necelých patnáct sekund, ale při předjíždění je třeba se skromnějším výkonem počítat. Logan MCV tedy není žádný rychlík, ale to od něho ani nikdo nechce. Prostorná karoserie se čtyřmi široce otevíranými dveřmi a vzhůru výklopná stěna zádě umožňují solidní přepravní výkon, do vozu se toho vejde opravdu dost, jen je třeba dát pozor na naloženou hmotnost (457 kg včetně posádky), přizpůsobit tomu jízdní styl a druhým nepřekážet. Jak se sníží dynamika jízdy při připojení přívěsu do hmotnosti 1090 kg (brzděného) jsme nezkoušeli, ale i tuto možnost výrobce garantuje.
Dacia Logan MCV si opravdu na nic nehraje. Látkové potahy, tvrdší plasty, ale účel světí prostředky. Do mnohých dražších vozů včetně SUV tolik nenaložíte, nové kombi patří do čtyřapůlmetrové třídy, takže nikdo ani na zadních sedadlech nestrádá nedostatkem místa. Se základním tříválcem 1.0 SCe ovšem můžete volit hned tři stupně výbavy od nejnižší Access (ta je opravdu jen pro tento motor), vyšší Open a nejvyšší Artica; pouze pro silnější typy s přeplňovanými tříválci 0.9 TCe a vznětovými čtyřválci 1.5 dCi (oba dávají 90 koní, tedy 66 kW) můžete dostat akční model Stepway Outdoor v off-roadovém stylu. Všechny verze však mají standardně čelní i boční airbagy, úchyty dětské sedačky Isofix na vnějších sedadlech zadní řady, asistenci pro rozjezd do kopce a samozřejmě povinnou elektronickou stabilizaci jízdy a monitoring tlaku v pneumatikách. Ve vyšších výbavách nechybějí palubní počítač, denní svícení LED, elektrické ovládání okenních skel, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a další příjemnosti, známé z vozů vyšších tříd. K originálnímu příslušenství za příplatek patří třeba ocelové střešní nosiče, parkovací kamera nebo kožené čalounění, pak se ale vzdálíte od základní ceny 189 900 Kč, která vůz pasuje na jeden z nejlevnějších na českém trhu. Spotřebu lze udržet na šesti litrech (výrobce uvádí normovanou 5,4 l/100 km).
Autor textu: Tom Hyan