Škoda odhalila tajemství svého znaku. Šíp to není
Ještě nedávno škodovka tvrdila, že opravdu jde o okřídlený šíp a sama svůj znak popsala jako symbol rychlosti a cílené aktivity. Jeho křídla pak mají být symbolem pokroku, volnosti a šíře nabídky. Otvor v něm znamená oko, které ukazuje na přesnost výroby a vnímavost k okolí, a zelená barva dodává svébytnost, protože ji konkurence používá jen zřídka. No, ale dost marketingových řečí. Upřímně, to je tak vyšperkovaný popis, že si jen těžko umíme představit, že byl znak v roce 1923 zaregistrován právě s touto myšlenkou.
Však se také kolem samotného znaku škodovky rozšířilo několik jiných verzí. Jedna mluví o tom, že vlastně jde o znázornění železné traverzy. To proto, že strojírenský koncern Škoda, se kterým se značka Laurin & Klement v roce 1925 spojila, se tehdy specializoval na stavbu mostů. Toto nám přijde mnohem logičtější, než pohádka o pokroku a volnosti. :)
Tajemství rozluštěno
Realita je ale zcela jinde a na velmi vydařeném videu vám ji vysvětlí sama Škoda Auto. V něm se vám představí sami zakladatelé značky, tedy Václav Laurin a Václav Klement, kteří postupně vyzkouší každý důležitý model značky, čímž zároveň ukáží vývoj loga. A ve chvíli, kdy se dostanou ke spojení jejich firmy se Škodou, objeví se na obrazovce indián. A tady se dostáváme k podstatě a historii loga.
Ano, jeho inspirací byl opravdu indián, konkrétně posluhovač tehdejšího obchodního ředitele Škody Tomase Maglice. Ten si ho přivezl ze svých cest po Americe a zaměstnal u sebe doma jako sluhu. Ačkoliv se to dnes zdá lehce nekorektní, taková prostě byla tehdejší doba. A logo má být volnou interpretací právě indiánské hlavy s čelenkou. Nemyslíme si, že znaku teď někdo bude říkat indián, obzvlášť, když se tak jmenuje slavný motocykl. Ale i tak jde o velmi zajímavé rozuzlení jedné dlouho debatované malé české záhady. :)