Reklama
Archiv - Zprávy

Jak dopadly testy autokosmetiky

V Autosalonu č. 39 jsme vám ukázali, že nanokosmetika není jen něco, co by chtělo vytáhnout peníze z kapes motoristů. Mnoho z vás se ptalo, jak to vlastně skutečně dopadlo. Tak tady máte skutečné výsledky.
Zdroj: Jalopnik

V testu, který provedla Technická univerzita v Liberci, Katedra Materiálů, byly vybrány dva druhy auto kosmetiky – klasické vosky a nanotechnologické přípravky. Od každého byly vybrány tři namátkové vzorky, a to v v provedením nejlevnější, standardním a luxusním.

  • Nejlevnější vosk (NV) je nástřikový vosk určený do myčky.
  • Standardní vosk (LV) je středně drahý vosk se složkou karnaubského vosku
  • Luxusní vosk (KV) je Karnaubský vosk
  • Nejlevnější nano (LNS) byl nanovosk ve spreji
  • Standardní nano (PN)středně drahá nano politura
  • Luxusní nano (PNT) byla prémiová nanokosmetika

Testovaly se čtyři aspekty. U všech popíšeme důvod testů a jejich výsledek.

1. Tvrdost

Je to vlastnost odolávat poškrábání, například odletujícím částečkám prachu a nečistot. Testovalo se mikroskopovým laboratorním testem vytvoření škrábance jehlou.

Premium Nano (PNT) politura měla proti druhému v řadě, luxusnímu vosku (KV) lepší výsledky o 159 % a proti nejhoršímu, tedy levnému vosku (NV) dokonce o 4060 %. Na třetím místě se umístil LNS, Na čtvrtém PN a na pátém LV.

ZDE NAJDETE TEST NANOKOSMETIKY V RÁMCI AUTOSALONU (DÍL1 a DÍL 2)

2. Oděruschopnost

PNT v tomto testu, kdy tzv. tribologickým testem, kdy kuličkou se přejíždí po povrchu stále dokola a měří se, jak dlouho bude odolávat povrch tomuto tření, dopadl opět výrazně nejlépe. Vosky téměř nevydrží. Nástřikový vosk (NV) prakticky podlehl hned, LV vydržel 200 sekund, KV 700 sekund, pak se zhorší vlastnosti a po 2000 sekundách zcela zkolabuje. I tyto intervaly nanovosk PNT překonává stále stejnými vlastnostmi v celém intervalu zkoušky.

3. Drsnost

Čím menší drsnost povrchu, tím méně se zachycují nečistoty. Pod elektronickým mikroskopem byly hodnoceny drsnosti povrchu. Pořadí je: 1. PNT, 2. KV (o 28 % horší), 3. LV, 4. PN, 5. LNS, 6. NV (o 300 % horší)

4. Odpudivost

Odpudivost proti vodě měří úhel, jaký svírá kápnutá kapka s povrchem. Čím větší úhel, tím menší kontaktní plocha kapky a tedy i větší odpudivost. V tomto testu vyhrál KV (úhel 92,5°), následuje prémiovou nano politurou (91,4 °). Následují LV, LNS a PN. Nejhůře dopadl nástřikový vosk s kontaktním úhlem 48,5°.

 Závěr

Z výsledků je jasné, že vyhrál prémiový nanopřípravek. Druhé místo obsadil Karnaubský vosk, který má 60 % vlastností vítěze. Další místa jsou:

LNS: 58 % vůči PNT

PN: 50 % vůči PNT

LV: 48 % vůči PNT

NV: 25 % vůči PNT

 

Poslední test vyzkoušel odolnost proti omytí při použití kuchyňského saponátu. Prokázalo se, že jak vosky, tak nanopolitury kuchyňským saponátům neodolávají a jejich ochrana po několika umytích již neplní svůj účel. Proto je vhodné používat přípravky určené výrobci.

Zdroj: Technická zpráva Technická univerzita v Liberci, Katedra materiálů.

Reklama

Diskuze

Michal - 23.07.2022 22:10:33
A když se pak dává dolů, tak na laku nic nezůstane?
Petr - 21.07.2022 23:09:43
Vosk vám na autě určitě svoji službu udělá, ale nevydrží tak dlouho a navíc se to musí udělat dobře. Když jsem koupil nové auto, tak jsem si na lak nechal dát ochrannou fólii, která auto ochrání před oděrky a jinými vadami laku provozem. Fólie je bezbarvá

Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV