Důchodcova touha. Opel Crossland X
Hned na úvod si musíte ujasnit, z jakého pohledu se na nový Opel Crossland X vlastně díváte. Pokud jste nadšeným řidičem, který miluje zatáčky, nesnáší městské zácpy a rád ze svého vozu doluje maximum, Crossland mezi vaše oblíbence patřit prostě nebude. Tento vůz se pro podobné zacházení nenarodil a ze všeho nejméně vás touží oslňovat svými jízdními výkony. Při limitních situacích odskakuje jako neposedné kůzle, s motorem 1.2 THP (96 kW) vás rozesměje turbozátahem připomínajícím jedničkové Octavie TDI a ve finále vlastně i dost žere - klidně 12 litrů na 100 kilometrů. Nebudeme si nic nalhávat, z pohledu aktivního a nadšeného řidiče to není žádná sláva.
Co když ale auto používáte pro pohodlné nákupy v rušných městských obchoďácích, do nichž se s širokými SUV těžko zajíždí? Co když denně dojíždíte do práce jen pár kilometrů, ale tu a tam vás popadne touha po outdoorovém dobrodružství s dětmi nebo vnoučaty? Crossland X najednou dostává zcela nový rozměr.
Odkud přišel tak rychle?
Nemusíte být zrovna automobilovým fanatikem, abyste postřehli, jak neuvěřitelně rychle Opel svůj nejnovější model vytvořil a uvedl na trh. Vědělo se o něm sotva pár měsíců a najednou tu byl. Nástupce populární Merivy v celé své kráse. Co Opel přeskočil? Jak se mu povedlo tak rychle vyvinout nový model? Odpověď je v zásadě velmi jednoduchá - ono to nové auto zase tak úplně není. S trochou nadsázky se dá tvrdit, že Opel Crossland X získal letošní titul Evropské auto roku, a to ještě před svým vznikem. Jde totiž o převlečený Peugeot 3008.
Informace o novém majiteli německé automobilky vám jistě neunikla, že ale bude koncern PSA s modelovou ofenzivou takhle rychlý, to čekal opravdu jen málokdo. Stojí tu tedy před námi první oPel s velkým P. Stejná je konstrukční platforma, stejné jsou motory, převodovky, ale dokonce i infotainment palubních přístrojů nebo head-up displej, který se před řidičem vysouvá v podobě průhledného sklíčka. Opel pak do Crosslandu navíc přidal svá sedadla AGR nebo volant z Corsy a celý vůz zahalil do opelovsky vyhlížejícího hávu, který třeba svým C sloupkem nápadně připomíná nejmenší model Adam.
Jedna věc se ale v Rüsselsheimu nepovedla. Peugeot 3008 stojí totiž na velmi úzkém podvozku, což chce z hlediska vnější estetiky mnoho hodin práce (podotýkám, že ve francouzské verzi úspěšné), abyste na daném základu vytvořili hezké auto. Zepředu vypadá Crossland X ještě docela pěkně, denní svícení protažené do stran působí efektně a dospělácky. Zadní část je ale po vzoru nové Insignie až příliš ženská a v kombinaci s úzkým rozchodem kol vypadá Crossland X při pohledu zezadu jako anorektička z letáku na dámské parfémy. A takový to chtěl být chlapák...
Jaký je? Vcelku pohodlný
Vyšší světlá výška má obrovskou výhodu z hlediska nastupování - nechytnou vás při něm záda. A přestože jsou sedadla v Crosslandu povážlivě malá (on je totiž uvnitř malý úplně celý), víkendový výlet na chatu ve čtyřech s ním zvládnete. Absolvoval jsem v něm za bezmála týden skoro 800 kilometrů a z pohledu ergomie mi nic moc nevadilo. Návrháři si mohli odpustit snad jen autobusově umístěnou řadicí paku s extrémně masivní hlavicí, naprosto nelogické umístění čudlíku ruční brzdy na svrchní straně a nejlepší nebyla ani loketní opěrka ve spadlé pozici takzvaně „na mrtvolu“.
Uvnitř to celkově není nejpěknější auto, měkčené plasty aby člověk pohledal a z nějakého důvodu není vidět vršky čísel na displeji dvouzónové klimatizace. Jinak to však nebylo špatné, Crossland X mohl dopadnout o hodně hůř. Záda mě nebolela ani jednou a unavený jsem z vozu díky tichým pneumatikám a slušnému aerodynamickému odhlučnění také nevystupoval.
Úhel pohledu
Cestovat jen o trochu svižněji už příjemné nebylo, znovu si však připomeňme, pro koho je nový Crossland X vlastně určený. Opel svůj rodinně koncipovaný crossover se vzhledem SUV (měl jsem raději starý výraz MPV, ale budiž) cílí především na rodiny s malými dětmi a motoristy staršího věku, kteří ocení snazší nastupování a vyšší posed. A v takovém případě jde o značku ideál, které lze vytknout snad jen 410litrový kufr. Naneštěstí jej ale posunem zadní řady sedadel lze zvětšit až na 520 litrů.
Dostatečně výkonný motor (Crossland váží jen 1260 kilogramů) je při klidné jízdě velmi střídmý, dokáže jezdit i pod hranicí 5 litrů na 100 kilometrů. Pohodlí je dostatečné, odhlučnění také a posádka se může kochat barevnými displeji, užívat si dostatek odkládacích prostor, nebo se pozastavovat nad tím, jak vysoko v Crosslandu vlastně sedí. Když totiž předjíždíte nové Audi Q7 a sedíte stejně vysoko, je vážně čemu se divit. Nebo spíš, když Audi Q7 předjíždí vás...
Potěší ale i maličkosti, jako třeba bezklíčové odemykání dveří, které má senzory na všech pěti klikách. Když si chcete vůz odemknout s klíčem v kapse, nemusíte chodit nejdříve k řidiči a pak obcházet půlku auta. Jsem si proto jistý, že Crossland bude mít u cílové skupiny úspěch a lidé jej navzdory zmíněným nedostatkům budou milovat. Zvláště pak za cenu 359 900 Kč, na které začíná. Přesně taková auta totiž dnes frčí a opravdově řídit své stroje chce už jen pár bláznů.