Proč stojí tak málo?! Ford Focus Combi 1.8 TDCI z roku 2003
To jsou samé miliony, stovky koní a tisíce obdivných pohledů od kolemjdoucích. Jenomže život není jen o tom. Občas si prostě musíte říct „A dost!“ a vzpomenout si, čím to všechno začalo. Tohle je Focus z roku 2003 a stojí dost možná méně než zařízení, na kterém si právě čtete náš test. Proč jsme si ho vybrali? Máme ho jednoduše rádi. Focus první generace je totiž živoucím důkazem skutečnosti, že člověk nepotřebuje stovky koní k tomu, aby se za volantem smál.
Řidičský idol
K čiré radosti stačí třeba jen lehce přes 100 koní a pořádně záludný povozek, který vás nechá s volantem „makat“, kdykoliv ve vyšší rychlosti uberete v naklouzané zatáčce plyn. Tak přetáčivá kombi, jakým je první Ford Focus, totiž hned tak někdo nevyrobil. A vzhledem k agilitě motoru a čipernosti přední nápravy se s ním vážně ani vteřinu nenudíte. Skrz volant k vám plynou všechny potřebné informace, a když trakce na přední nápravě mírně ubývá, auto to na vás doslova křičí.
Jenomže pak je tu ještě jeden aspekt, který při koupi vozu rozhodně musíte zohlednit. Focus totiž před lety dostal jen necelé čtyři hvězdičky v nárazových testech EuroNCAP, a protože rezne podobně rychle jako čerstvě položené koleje, jeho pevnost je s přibývajícím věkem logicky ještě horší. A tak je dobré stanovit si jistá kritéria.
Městský obouchánek
Osobně zmiňovaný Focus vidím jako skvělé městské přibližovadlo s tím, že se tu a tam nemusíte bát vyrazit i někam dál. Přestože totiž patří do nižší střední třídy, je na dnešní poměry docela úzký a zaparkujete s ním tedy ve škvírách, kam by se vám s naleštěným krasavcem, kterému by po stranách zbývalo pět centimetrů, určitě nechtělo. A že vám do oprýskaného Focusu někdo bouchne dveřmi? No a co! Vždyť právě od toho jej máte.
V konečném důsledku tak před vámi za 30 000 Kč stojí kompaktní, ale přitom doslova nafukovací kombík, do kterého dáte třeba i ledničku. Focus Combi první generace totiž skvěle využívá obestavěný prostor, a přestože s ním vážně nechcete nabourat, jeho praktičnost, kterou ještě dále posiluje fakt, že vás netrápí každý škrábanec, téměř nezná mezí. A navíc jezdí s motorem 1.8 TDCI za 5 litrů nafty.
Raději benzín
Otevřeně si ale prozraďme, že raději než o úsporném dieselu byste měli uvažovat o méně výkonné, ale lehčí šestnáctistovce Zetec. Před lety agilní turbodiesel dnes ve většině ojetin spíše už dožívá a Focus za 30 tisíc si nekupujete proto, abyste do něj dalších 20 dávali.
Pokud však budete mít štěstí, vámi vyhlídnutý Focus 1.8 TDCI s deklarovanými 115 koňmi nebude trpět zvýšenou kouřivostí, nebude za studena chcípat, což je vlivem slabě dimenzovaného naftového čerpadla kámen úrazu většiny Focusů, a nebude trpět ani dalšími poruchami, kterých může být klidně na dvě desítky, nemusíte koupit špatné auto. V porovnání s benzínovou šestnáctistovkou tato koupě sice pořád nedává smysl, ale někdo na diesely zkrátka nedá dopustit.
Není nejmladší
A tak vám na krku zůstane viset jen jediný a zřejmě největší zabiják Focusů - rez. Sehnat nezrezlý jedničkový Focus se dá přirovnat k výhře v loterii. Oprava většiny kusů však naštěstí stále nebývá drahá, protože již prvních náznaků rzi si člověk všimne velmi brzy. Nejprve se totiž objevuje puchýřkování na víku kufru a nápadné jsou také rezavějící kraje dveří. Ale považme, v závislosti na stáří se bavíme o zhruba 13 až 16 let starém voze. Právě takový Focus koupíte za 30 tisíc. A uvažovat o verzi před faceliftem? To se zpravidla moc nevyplácí. Měla o hodně poruchovější podvozky a dokonce i horší elektroinstalaci.
Ani náš testovací kus rozhodně nebyl bez chybičky, jsem ale vděčný za šanci znovu si užít to strmé a tuhé řízení. Oproti moderním autům totiž Focus připomíná spíše posilovnu a za jeho volantem se z vás chtě nechtě opět stane pořádný chlap. Je to vážně moc a moc dobré auto, pokud nad ním ale vážně chcete uvažovat a naftový motor si při koupi nenecháte rozmluvit, počítejte s tím, že po prvním roce dáte jednou tolik za servis.