Reklama
Motorky

Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
Zdroj: BMW

Custom Bike BMW Motorrad Concept R18 představuje návrat k tradičním hodnotám značky, avšak v moderním stylu. Bere si rysy tradičního designu a interpretuje je moderním a individualistickým stylem. Motocyklová divize BMW tak tímto strojem prezentuje svoji vlastní verzi emotivního a autentického motocyklu segmentu velkých cruiserů. Ukazuje, jak lze přetvořit motor ve stylu boxerů z 60. let tak, aby vypadal současně a zároveň vznikl „custom“ motocykl se všemi tradičními designérskými rysy BMW.

Puristický design s nadčasovými proporcemi

Specifický „custom“ styl, tedy styl motocyklu vyrobeného na zakázku, se projevuje tím, že se z něj odstrojilo vše, co není potřeba, a tím se dosáhlo intenzivnějšího zaměření na to, co na něm zůstalo. Základní součástky odkazují na tradice strojů od BMW - motor boxer, vidlicový rám, viditelný hnací hřídel a palivová nádrž ve tvaru kapky s černým lakem a ručně vedenými kontrastními linkami. To vše jsou ikonické prvky designu klasických motocyklů BMW, přetvořené do moderní podoby. Ořezané na absolutní minimum.
Rám tvoří s palivovou nádrží jednu linii od hlavy řízení až po střed zadního kola a bočnímu pohledu dodává značnou dávku elegance. S dominantním motorem jsou pečlivě vyvážena drátěná kola s průměrem 21 palců vpředu a 18 palců vzadu. Také pneumatiky odkazují na minulost a stejně jako dříve je tento stroj také obutý do gum značky Metzeler.

Tradiční motor boxer

Srdcem nového konceptu od BMW Motorrad je velký, nově navržený dvouválcový motor boxer s objemem 1 800 cm3. Svým vzhledem připomíná motory boxer, které BMW vyrábělo přibližně do konce 60. let, má však větší objem a moderní chlazení vzduchem a olejem.
Prototyp velkého motoru boxer byl navržen do nejmenšího detailu. Blok motoru s převodovkou vyrobené z hliníku byly otryskány skleněnými kuličkami, jejich matný povrch je ideální k tomu, aby vynikly do vysokého lesku leštěné díly, jako jsou kryty rozvodového řemenu a hlav válců. Vizuální autenticitu motocyklu dodávají dvojité karburátory Solex, podobné jako v BMW 2002, odkazující na konstrukční historii značky.
Další optickou specialitu představuje odkrytý leštěný hnací hřídel propojující zadní kolo s motorem a převodovkou. Žádné kryty zde nejsou a motocykl tak působí čistým technicistním dojmem. Puristickému stylu odpovídá i minimalizovaná elektrická soustava, obsahující jen startér a osvětlení.
Také barevné provedení je odkazem do minulosti klasických strojů. Grafickým tématem jsou typické barvy - bílé, ručně kreslené linky na vidlici a palivové nádrži v kombinaci s černou barvou. Nenápadným oživením je jen žlutě-zlatá politura zvýrazňující efekt dvojitých linek na palivové nádrži a přední vidlici.
Z klasických motocyklů 50. let je převzatý také styl jednomístného sedla. To je však pohodlnější a svým stylem ladí s celkově puristickým provedením. Rovněž přední světlomet je reminiscencí 50. let minulého století. Typická grafika vroubků ve tvaru písmene U, známá z klasických světlometů, je zde optickým prvkem zcela nově navrženého LED zdroje světla.
Pro prezentační účely na Concorso d’Eleganza Villa d’Este byla speciálně navržena i kožená bunda, jež svým střihem a provedením odkazuje na dny dávno minulé. Bunda s velmi jemným povrchem kůže má v sobě takřka neznatelně integrované ochranné bezpečnostní prvky.
Reklama
Reklama

Diskuze

dukebrute - 18.02.2020 12:21:54
Krása, ale jakmile upevníš RZ, tak to půjde celé do kopru, neboť musí být po novém uprostřed a né na náboji kola.

Nejohroženější skupinou motocyklistů jsou čtyřicátníci

Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Rok 2018 byl pro motocyklisty doslova tragický. Celkem bylo usmrceno 91 motocyklistů – nejvíce od roku 2010.
11.02.2019 11:12
|
0
Reklama

Motocykly dostanou asistenta nouzového brzdění

Společnost Continental plánuje uvést na trh asistenta nouzového brzdění pro motocykly. Radarové snímače páté generace, které mají zvýšenou schopnost detekce překážek, nyní umožňují využívat systém asistenta nouzového brzdění.
14.11.2018 12:46
|
1
Reklama

BMW M také pro motocykly

BMW Motorrad zavádí produktovou strategii podobnou, jako je tomu u M automobilů, také pro motocykly. K dispozici jsou nyní rovněž motocyklové M příslušenství a díly M Performance Parts.
07.11.2018 09:31
|
0

BMW nabízí na motocykly tovární tříletou záruku

BMW Motorrad jako jediná značka na českém trhu přichází s plošnou tříletou tovární zárukou na nové motocykly (kromě BMW HP4 Race), a to bez omezení najetých kilometrů.
15.08.2018 11:31
|
0

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0
Reklama

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0

Osmiválec pro modely BMW X5 a X7

Dvě velká SUV z Bavorska mají pod kapotou nový motor. Dělá z nich splašené mamuty
27.05.2019 13:07
|
0
Reklama
Autosalon TV