Reklama
Motorky

První test nové Vespy GTS: Ponechala si ikonický design a mnohem lépe jezdí

V Římě jsme otestovali novou generaci legendárního skútru s prodlouženou karoserií
Zdroj: Tiskový servis Vespa pro Autosalon.TV

V prosluněném hlavním městě Itálie jsem otestoval novou generaci legendárního skútru Piaggio Vespa GTS, který dostal lehce přepracovaný design, modernější technologie a lepší jízdní vlastnosti. Novinka bude dostupná ve čtyřech verzích, a to s motory o objemu 125 nebo 300 kubíků. Cenovka nové Vespy s velkou karosérií bude startovat na 152 tisících korun.

Ikona italské městské mobility

Vespa se za svou existenci stala ikonou jednostopých vozidel. Už víc než sedm dekád patří mezi nejúspěšnější skútry a stala se známou po celém světě. Od doby, co v roce 1946 z továrny v Pontedere vyjel první model, se vyrobilo víc než 20 milionů těchto elegantních italských mopedů. Větší varianta GTS (Granturismo) je na trhu od roku 2003. Oproti standardní Vespě je výrazně delší, mohutnější a pohodlně uveze dva pasažéry. Verze GTS navíc může mít pod kapotou výkonnější motory.

Nová generace přináší lehké změny v designu, kterých si na první pohled možná ani nevšimnete. Italové se obhajují tím, že nechtějí měnit to, co funguje. Nicméně i tak pár novinek přišlo. Mezi ty nejvýraznější patří nové zadní LED světlo. Znalec si pak jistě všimne lehce přepracované přídě se zabudovanými LED směrovkami, menších lemů nebo jinak tvarovaných zpětných zrcátek. Rozdíly najdeme i v oblasti ergonomie. Řídítka jsou u nové generace o pár centimetrů širší a mají jinak umístěné brzdové páčky. Pozměnilo se také rozložení ovládacích prvků a přibyly nové analogové i digitální budíky.

Zásadní vylepšení proběhlo na podvozku a brzdovém systému. Letmé zavěšení předního kola prošlo výraznou revolucí, díky kterému je nová Vespa GTS stabilnější a lépe tlumí nerovnosti. Brzdy jsou nově vybaveny účinnějšími třmeny od značky Nissin a brzdovými válci od Bremba, díky kterým skútr zkrátil svou brzdnou dráhu.

Čtyři výbavové stupně

Nová Vespa GTS je dostupná ve čtyřech variantách, které se od sebe liší barvami, designovými prvky a výbavou. Základ tvoří elegantní verze GTS Classic, následuje moderněji vypadající provedení GTS Super a na vrcholu nabídky se nachází sportovně střižená řada GTS SuperSport s černými doplňky a varianta GTS SuperTech, která jako jediná z rodiny nabízí digitální TFT displej.

Všechny modely GTS jsou k dispozici s jednoválcovými kapalinou chlazenými motory o objemu 125 nebo 300 kubických centimetrů, které spolupracují s automatickou převodovkou s variátorem. Stopětadvacítka má výkon 14 koní a je vybavena systémem Start & Stop, který můžeme znát z automobilového světa. K řízení Vespy GTS 125 navíc postačí pouze řidičský průkaz skupiny B, tedy ten na auto. 

Nadupanější třístovka je vyladěna na 24 koní a jedná se o vůbec nejvýkonnější motor, který kdy Vespu poháněl, což je znát hlavně na skvělé dynamice. Na rozdíl od menší pohonné jednotky nemá automatické zhasínání motoru a na sto kilometrů si řekne o více paliva. Máme vyzkoušené, že silnější verze si na 100 kilometrů vezme kolem čtyř litrů benzinu. Motor s menším objemem si vystačí s pouhými dvěma a půl litry.

Jízdní vlastnosti se výrazně zlepšily

Testovací jízda začala v centru Říma, kde jsem si měl možnost vyzkoušet, jak se s novou generací největší Vespy jezdí v rušném městském prostředí. Své první kilometry jsem si užil za řídítky vrcholného modelu GTS 300 SuperTech. Hned po prvním usednutí na skútr mě potěšila lehce poupravená jezdecká pozice a pohodlné sedlo, které bylo umístěné v ideální výšce 79 centimetrů. Takže i když nejsem žádný čahoun (měřím 174 centimetrů), bez problému jsem dosáhl na zem.

Když jsem se proplétal přeplněnými a hrbolatými ulicemi velkoměsta, uvědomil jsem si, jak velký generační posun model GTS udělal v oblasti podvozku a jízdních vlastností. Nová Vespa s protáhlou karoserií je oproti předchůdci výrazně stabilnější a mnohem lépe tlumí nerovnosti. Největší zásluhu na tom má přepracované přední zavěšení, upravené nastavení odpružení a v zásadě i širší řídítka. Při jízdě v pomalé rychlosti jsem tak bez problému dokázal držet balanc a nemusel jsem se bát, že by mě nějaký větší výmol mohl vyhodit ze sedla.

Po etapě centrem hlavního města jsem zamířil na italský venkov, kde mě čekaly táhle rovinky i klikaté serpentiny, na kterých jsem měl možnost vyzkoušet, jak se skútr chová ve vyšších rychlostech a v zatáčkách. Jak jsem předpokládal, ani svižnější tempo okolo 100 kilometrů za hodinu nedělalo Vespě žádný problém. Nicméně jakákoliv vyšší rychlost už pro mě nebyla příjemná.

Nejvíc jsem si novou Vespu užil v klikatých zatáčkách. I když nepatřím mezi zarputilé fanoušky skútrů a raději se svezu na výkonnějších motorkách, jízda v serpentinách mě opravdu bavila. Byl jsem mile překvapen z toho, jak skvěle se “GTSo” ovládá a jak čitelné dokáže být. Dokonce jsem se nebál vrhat do hlubokých náklonů a brzdit až těsně před zatáčkou. Celkově jsem ve Vespě cítil velkou jistotu a ona mě na oplátku při jízdě ani jednou nezradila.
Zdroj: Tiskový servis Vespa pro Autosalon.TV

Výhody a nevýhody

Pokud to shrneme, tak co do jízdních vlastností a stability udělala nová Vespa GTS velký krok vpřed. Je báječně ovladatelná, hbitá, pohodlná a vhodná i na delší výlety mimo město. Pochválit musím i dynamiku většího motoru 300 hpe a dobře fungující brzdy. V proběhu mezinárodní prezentace jsem si vyzkoušel i slabší stopětadvacítku, která mě ale po zkušenostech se třístovkou neoslovila. Rozdíl ve výkonu byl opravdu velký a slabší motorizace kvůli tomu působila opravdu líně. Na druhou stranu Vespu GTS 125 mohou řídit i ti, kteří nemají řidičák na motorku. 

A co nějaké výrazné nedostatky? Upřímně jsem nebyl spokojený s úložným prostorem pod sedlem, který má 36 litrů a podle výrobce by měl pojmout až dvě jet přilby. Ve skutečnosti jsem ale dovnitř nevměstnal ani standardní integrální helmu. Jinak jsem ale žádná velká negativa nenašel.

Dostupnost a ceny

Nová generace Vespy GTS dorazí na český trh začátkem listopadu tohoto roku. Základní cenovka modelu GTS 125 Classic bude startovat na 152 tisících korunách. Jak už je u Vespy zvykem, zákazníci budou mít na výběr z několika barevných kombinací a ke skútru si budou moct dokoupit spoustu originálního příslušenství. 

Podrobný ceník

Model 125 ccm 300 ccm
Vespa GTS Classic 151 900 Kč 171 900 Kč
Vespa GTS Sport 155 900 Kč 175 900 Kč
Vespa GTS SuperSport 158 900 Kč 178 900 Kč
Vespa GTS SuperTech 163 900 Kč 183 900 Kč
Zdroj: Vespa

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Piaggio MP3 je nejrychlejší skútr, který lze mít s řidičákem na auto. Chlubí se zpátečkou i kamerou

Luxusní výbava znamená vysokou cenu. Se spotřebou 4 litry na 100 km dojede poměrně daleko
12.09.2022 07:29
|
4
Reklama

Praha nasála atmosféru Itálie. Centrum vzalo útokem přes 400 ikonických skútrů Vespa

O víkendu se konala každoroční akce PragoVespa, na kterou se sjíždí nadšenci z celé Evropy
20.06.2022 20:05
|
0
Reklama

Mazda představila svůj první plug-in hybrid určený pro evropský trh. Ohromuje výkonem

Model CX-60 PHEV nabídne vynikající kroutící moment 500 Nm
09.03.2022 17:10
|
0

Legendární skútr Vespa 125 vznikl z Lega. Od března bude k dostání i v Česku

Dánská stavebnice znovu rozšiřuje svou nabídku. Tentokrát o klasický italský skútr
25.02.2022 19:05
|
2

Poprvé za volantem MG Cyberster: Není to ryzí sportovní vůz, ale pohodlný roadster na výlety

V rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsem si vyzkoušel první elektrický kabriolet na světě
18.07.2024 08:36
|
0

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0
Reklama

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1
Reklama
Autosalon TV