Konec tmavých hledí
Jenže ne všechny změny jsou pro motorkáře pozitivní. S novou certifikací se také zpřísnily předpisy týkající se zatmavených plexiskel. Mít na přilbě černé nebo iridiové hledí je v mnoha ohledech výhoda - motorkáře neoslňuje sluníčko, ostatní řidiči mu nevidí do obličeje a zbarvené hledí vypadá z estetického hlediska lépe než čirý průzor. Samozřejmě to má i své nevýhody. Například pokud je šero nebo motorkář vjede do tunelu, kde není dostatečně silné osvětlení, přes tmavé plexisklo vidí podstatně hůř.
Právě z tohoto důvodu se ECE rozhodla maximální povolenou míru zatmavení snížit, a to z předchozích 50 na pouhých 35 procent. „Ochranná přilba řidiče a spolujezdce vozidel kategorie L a její hledí musí splňovat technické požadavky a musí být homologovány podle předpisu EHK č. 22. U ochranných přileb spolujezdců se připouští použití hledí se sníženou propustností světla,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
To tedy znamená, že motorkář může mít pouze helmu, která je vybavena v podstatě čirým hledím s homologačním štítkem (certifikátem). Pokud ale standardně dodávaný štít vyměníte třeba za černé nebo iridiové (zrcadlové) plexisklo, které se používá při závodech na uzavřených okruzích, a bude na něm napsáno „Only for racing “, do provozu s ním nemůžete a policie vám může udělit pokutu ve výši až dva tisíce korun.