Reklama
Motorky

Piaggio MP3 je nejrychlejší skútr, který lze mít s řidičákem na auto. Chlubí se zpátečkou i kamerou

Luxusní výbava znamená vysokou cenu. Se spotřebou 4 litry na 100 km dojede poměrně daleko
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

„Hrdě využívá díru v zákoně už od roku 2006.“ To by se s trochou nadsázky mohlo stát sloganem dnes už legendárního tříkolového skútru Piaggio MP3, který umožňuje díky několika úpravám dosáhnout i držitelům řidičského oprávnění skupiny B na stroj s výkonem a jízdními vlastnostmi maxiskútru. MP3 ovšem v nové generaci přináší výbavu podobnou autu, třeba couvací kameru nebo systém pro sledování mrtvých úhlů. Jak se s tímhle luxusním strojem jezdí na českých silnicích jsme zjišťovali v testu.

Správný recept

Dvě kola v dostatečné vzdálenosti od sebe vpředu a brzdový pedál. To jsou dvě hlavní kritéria, která umožní Piaggio MP3 řídit i lidem s „papíry“ pouze na auto. Pedál vpravdě jen překáží a používat ho vůbec nemusíte, dvě kola vpředu ale z modelu MP3 dělají velmi zajímavý skútr. V nové generace se design posunul mírně do sportovna, jakkoliv to může znít se zavalitou karosérií velkého stroje podivně. Může za to hlavně agresivní příď, která by mohla posloužit v sérii Star Wars jako helma nějakého výrazného hrdiny. LED světlomety jsou užší, celý skútr je pak z bočního pohledu oblejší. Zaujmou i nápadité kombinace laků včetně disků kol, které mají zvýrazněnou barevnou část.

Jak trendy velí, klasické ručičkové ukazatele vystřídal barevný displej. Ten zobrazuje velké množství údajů, navíc je systém možné propojit přes aplikaci s chytrým mobilním telefonem. Žádný strach, jednoduše přístupná přihrádka nad kapličkou pojme peněženku, klíče i telefon, který zde navíc přes USB můžete dobít. Moderní konektivitě bylo učiněno zadost.

Skútr má bezklíčový systém, můžete tak k němu přijít a otočit startovacím tlačítkem do správné polohy, nastartovat a jet. Stejně tak lze odemknout kufr pod sedlem, které pohodlně drží hydraulicka vzpěra. Je to opravdu velký prostor, navíc podsvětlený. Vejde se sem menší nákup a samozřejmě integrální helma. Pozor, pokud je moc velká, je potřeba před odjištěním zámku na sedlo zatlačit, aby povolilo. Komu by „kufr“ byl málo, může použít praktický výklopný háček, který se hodí nejen na dámskou kabelku.

Nová je pro Piaggio MP3 bohatá elektronická výbava. Čidla na zádi skútru umí sledovat prostor a na silnici o více pruzích upozornit před nebezpečím v mrtvém úhlu. Během testu se asistent choval stejně jako v běžném autě jen s tím rozdílem, že nevaruje obrazovým znamením ve zpětných zrcátkách, ale na displeji. Tam si lze po stisknutí tlačítka R nechat zobrazit záběr z couvací kamery, která opět vypadá jako v běžném autě. Se zaparkováním pomůže elektrická zpátečka, což se hodí třeba v kopci, protože 257 kg je na skútr už opravdu docela dost.

Nejrychlejší ze všech

Piaggio MP3 se nabízí ve třech verzích podle výkonu motoru a výbavy, my jsme testovali nejvyšší MP3 530 hpe Exclusive za 319 900 Kč (základní je MP3 400 HPE RST za 249 900 Kč). Skútr je nástupcem bývalé „pětistovky“, má převrtaný motor na širší průměr. Díky tomu disponuje výkonem 32,5 kW (44,2 k) a točivým momentem 50 Nm. To jsou hodnoty, o kterých si můžou držitelé řidičáku B na normálních skútrech nechat jenom zdát.

Testovaný stroj je tak nejvýkonnějším a zřejmě i nejrychlejším skútrem, který můžete bez řidičáku na motocykl řídit a je to znát každý kilometr jízdy. Piaggio MP3 pohodlně předjíždí tam, kde by se člověk na „stopětadvacítce“ bál nebo by alespoň potřeboval hodně místa. Skútr je velmi sebevědomý hlavně mimo město. Na dálnici dosáhne na 130 km/h, na okreskách zvládá řádit vysokou rychlostí. A to vše se spotřebou okolo čtyř litrů benzinu na 100 km, což díky nádrži na 13,7 litru paliva zaručuje poměrně slušný dojezd. MP3 je samozřejmě mrštné i ve městě, kde ale občas platíte daň za jeho šířku. Zatímco jezdci na úzkých skútrech škvírou projedou, vy musíte počkat. Takových situacích je ve starých částech Prahy docela dost, na hlavních tazích ale velikost Piaggia takový problém není.

Velkou devízou skútru má být jeho přední náprava se systémem Roll Lock. Za běžné situace byste za řídítky MP3 neměli ani poznat, že vpředu máte dvě kola (až na to, že kanál přejedete jinde než na normálním skútru). Pod plynovou rukojetí je přepínač, kterým lze náklon uzamknout, na což upozorní zvukový signál. Funguje to třeba i při brzdění k semaforu. Cílem je to, abyste po zastavení nemuseli dát nohy na zem a ušpinit si je třeba na mokré vozovce. V praxi je ale potřeba překonat pud sebezáchovy. Nejenže musíte mít v hlavě zapsáno, že nohy není potřeba na zem dát, ale skútr je nutné po zamknutí náklonu ovládat jako čtyřkolku – pořádně otáčet řídítky, naklonění nepomůže. Jezdec tak v hlavě musí přehodit své chování a když se mu to nepodaří, má nepříjemný pocit, že upadne nebo pojede tam, kam nechce. My jsme si na to za týden pořádně nezvykli a tak jsme zamčení používali spíš sporadicky a až po zastavení.

Zamykání náklonu pomáhá při parkování. Uzamknete kola, zatáhnete ruční brzdu velkou kovovou pákou uprostřed a můžete odejít. Doporučení výrobce je ale neparkovat takto skútr na delší dobu, aby nedošlo k zatuhnutí systému. Jenže Piaggio MP3 nemá boční stojan, jen hlavní. Takže pokud nechcete slézat z těžké skútru bez zajištění, musíte postupovat takto: zamknout přední kola, zatáhnout ruční brzdu, sesednout, šlápnutím posunout skútr na centrální stojan, znovu na něj nasednout (v sedle je čidlo, bez jezdce se kola neodemknou) a odemknout kola. Je to trochu nepraktické parkování.

Nové Piaggio MP3 v Autosalonu

Nový skútr Piaggio MP3 otestujeme také v premiérovém dílu televizního Autosalonu. Ten uvidíte na Prima Cool ve středu 14. září od 20:15 a v repríze také v sobotu od 8:45 na Primě. Tak se nezapomeňte dívat.

Krok do světa motorek

Dvě kola vpředu ale mají ještě jednu výhodu. Tou je jistota. Jistota trakce i za povětrnostních podmínek a na površích, kde byste s běžným skútrem raději jeli velmi obezřetně. Upřímně si myslíme, že MP3 není dobrým náčiním pro někoho, kdo má řidičák skupiny B a jen dost peněz na to, aby je za tento skútr utratil. Piaggio MP3 spíš zafunguje v rukách někoho, kdo už na pomalejších skútrech alespoň posbíral několik sezon zkušeností nebo běžně jezdí na velkých motocyklech. V nové generaci je odpor předních kol při náklonech minimalizovaný tak, že si můžete se skútrem pohrát opravdu pěkně. Na oblíbené klikaté silnici ho budete posílat do náklonů stále ostřeji. Navíc solidní zátah vás ze zatáčky vytáhne jak nic. Kdo by kdy řekl, že tak velký a těžký stroj může být zábavný!

Přitom je velmi komfortní. Plexi je dostatečně vysoké na to, aby nebránilo ve výhledu, ale zároveň i vyšší postavy chránilo před tubulencemi. Podvozek je komfortní, ale stabilní. Motor má dostatek síly a to i pro rychlou jízdu ve dvou. Když přijde na déšť nebo strach, jsou tu tři jízdní režimy, protože plyn je elektronický a tak je možné měnit reakce motoru. Na dlouhých cestách po dálnici využijete tempomat a velká karoserie se postará o to, že vám nebude táhnout ani na nohy. K naprosté spokojenosti nám už chybělo jen vyhřívání rukojetí.

Piaggio MP3 je v mnoha ohledech velmi zajímavý stroj. Pokud chcete to nejlepší a zároveň jste rezignovali na řidičák skupiny A, není jiná volba. MP3 je řádově rychlejší než jakýkoliv jiný skútr, který můžete s papíry na auto řídit. Možná vás ale pak přesvědčí, že vás budou velké motorky bavit. A nebo už zůstanete jen u něj a budete si užívat pohodlí a bezpečí, které tři kola poskytují. Tohle je tříkolka, za kterou se rozhodně nebudete stydět. Spíš se jí budete chlubit.
Reklama

Diskuze

Míra - 01.03.2023 07:57:34
Lidi neví co z roupama. Proto řeší takový kravíny
Mira - 01.03.2023 07:55:50
A co volant. To nemají v plánu montovat? Topení,klima, když to má i ruční brzdu jako auto a ta zpátečka kamera. To jsou samý nesmysly.za tu cenu je pěkný ojetý vůz. Design je peklo humus. Jezdím léta na motorkách skoro 50 let ale takovej nesmysl . Ani zad

Do Česka míří nové italské motorky. Piaggio chystá skútr, který bude mít výbavu jako auto

Ještě letos se bude prodávat nové Piaggio MP3. Skútr má znovu i Aprilia, stojí 100 tisíc korun
30.03.2022 16:45
|
0
Reklama

Piaggio MP3 se za svou existenci výrazně nezměnilo. Přesto stále patří mezi nejprodávanější tříkolky

Porovnali jsme novou a předchozí generaci tříkolového italského skútru
20.10.2021 13:38
|
0
Reklama

Italové představili nový elektrický skútr Piaggio 1. Ujede 85 kilometrů a stojí od 79 900 korun

E-skútr Piaggio 1 dorazí na český v průběhu října tohoto roku
17.09.2021 10:27
|
4

Italové obelstili systém. Na pětistovce Piaggio lze i v Česku jezdit s pouhým řidičákem na auto

Skútr Piaggio MP3 500 má totiž o kolečko víc
16.08.2020 08:25
|
25

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
1

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
3
Reklama

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama
Autosalon TV