Reklama
Řidičův chleba

Zpověď spolujezdce z auta, které jede na okresce stovkou a řidič má ruce v klíně

Pokročilá technologie autonomní jízdy dokáže být přesvědčivá. Občas se vám však sevřou půlky
Zdroj: Tiskový servis Nissan

„Hele, pojedeš s Nissanem na jízdní prezentaci, ale nebudeš řídit. Bereš?“ Tak nějak zněla pozvánka na specifický workshop japonské značky zaměřený na aktuální vývojový stupeň projektu autonomní jízdy Nissan evolvAD. „OK. Proč ne?“ říkám obratem. Ostatně, podívat se pod vývojářskou pokličku a mít možnost se bavit s lidmi, kteří jsou tak ponořeni do dané problematiky, že je zcela minuly obecné marketingové proklamace, pro mě bylo vždy to nejpřínosnější. A jak se dalo očekávat, nakonec vše bylo v mnoha ohledech zajímavější, než kdybych s elektrickým leafem jezdil po britských venkovských silničkách sám.

Co je Nissan evolvAD?

S projektem autonomní jízdy přišel Nissan už v roce 2017. Možná trochu stranou hlavního zájmu médií, ale o to precizněji s vyhlášenou japonskou zarputilostí a snahou po dokonalosti. K současnému projektu s názvem evolvAD vedly dvě fáze – první s názvem HumanDrive se koncentrovala na autonomní jízdu po dálnici a vyvrcholila jízdou z Cranfieldu do Sunderlandu. V roce 2020 zahájil Nissan druhou fázi s názvem ServCity, která se zaměřila na bezpečný autonomní pohyb auta v rušném městském prostředí londýnské metropole. O tři roky později byl odstartován projekt evolvAD, který těží z obou předešlých a umožňuje tak jízdu ve městě i mimo něj. Právě jeho aktuální schopnosti jsem měl na vlastní kůži jako jediný zástupce českých médií možnost okusit v okolí evropského technického centra Nissanu v Cranfieldu.

...a jedeme! I stovkou na okresce

Kromě skutečně detailního vhledu do problematiky i technologií použitých pro autonomní jízdu nám během workshopu v Cranfieldu bylo umožněno posoudit z pozice spolujezdce chování auta v ryze autonomním režimu na veřejných silnicích. V autě byl přítomen kromě speciálně proškoleného „Safety Drivera“ také palubní inženýr. Oba byli, ostatně jako všichni ostatní během dne, velmi sdílní a otevření. Ani na chvíli tu člověk neměl pocit, že se všichni opíjí vlastní dokonalostí. Naopak. Bylo zřejmé, že je jim jasné, že vyladit chování auta tak, aby bylo jeho chování identické se zkušeným řidičem, není jen tak.

Jedním z hlavních cílů prezentace bylo demonstrovat, že autonomní auto nejenže zvládá situace, které nastanou na úzkých britských okreskách, ale také, že ani náhodou není brzdou provozu. Nissan Leaf obtěžkaný kamerami a výpočetní technikou v kufru proto využíval legálního britského okreskového rychlostního limitu 60 mil za hodinu (cca 96 km/h) všude, kde to jen šlo. To bylo v mnoha ohledech skutečně pozoruhodné a imponující.

Upřímně řečeno mi to však ve specifických momentech nebylo zrovna dvakrát příjemné. Ne, že bych nevěřil schopnostem technologií, ale pokud se k vám na úzké silnici v protisměru blíží tahač Scania, elektronika vyhodnotí, že se obě auta vyhnou a aniž by vůz zpomalil, protáhne levá kola rozbitou krajnící a s nákladním autem se minete poměrně těsně, připadá mi to zbytečné riskantní. I když Safety Driver nezasahoval, bylo vidět, že i on byl v tomto momentě opravdu ve střehu. Stejně tak bych softwaru vytkl chování v táhlé zatáčce, do které auto vjelo rychlostí 96 km/h a během průjezdu si dvakrát lehce přibrzdilo, přičemž pokaždé hned začalo zase akcelerovat. I průměrný řidič by to zvládl plynuleji.

Zdroj: Autosalon.tv - Jan Blažek

Nissan evolvAD: Použité technologie

Nissan Leaf vybavený technologií evolvAD využívá k dosažení kýženého cíle bezpečné a svižné autonomní jízdy spoustu inovativních technických řešení. Brzdový systém využívá technologii Brake by Wire a i řízení je „po drátě“, auto pečlivě sleduje síly působící na jednotlivá kola, umí detekovat slepé body, do nichž není vidět, datově těží z precizní mapy ve vysokém rozlišení, z níž čerpá i informace o povolené rychlosti.

Kromě toho je prototyp osázen 4 Lidarovými senzory na dlouhou vzdálenost (dohled cca 150 metrů), 2 širokoúhlými Lidary, jendou anténo pro komunikaci s infrastrukturou, jedním radarem, 15 kamerami, šesti výpočetními jednotkami a dvěma řídicími jednotkami vozidla samotného.

Ve městě pak umí získávat informace i z kamer kooperativní infrastruktury podél ulice, díky čemuž jede plynule třeba i v úzkých ulicích s místem pro průjezd jen jednoho vozu (díky kamerám infrastruktury dohlédne dále a ví, kde se může vyhnout). Hmotnost celého vybavení je zhruba 100 kilogramů a cena přibližně 2 miliony korun. Zároveň nám bylo řečeno, že hardware systému je z velké části starý čtyři roky, kdy projekt startoval, takže je už nyní jasné, že spousta komponent se v mezičase nejen zmenšila, ale také zlevnila a zlepšila své schopnosti.

Působivý zážitek, smíšené pocity a velká pochvala

Aby však nevznikla mýlka - důvěru v systém jako takový mám po osobní zkušenosti opravdu vysokou. Dokonce vyšší, než jsem očekával. Auto v pohodě řešilo křižovatky i kruhové objezdy a na volné okresce s běžným provozem pěkně upalovalo. Co mu však dle mého soudu ještě chybí, je jistá vyježděnost a vyrovnanost, díky které se pozná zkušený řidič, kterého u Nissanu označují slovem „kompetentní“ – tedy takový, který ví, co dělá a umí předvídat. Z hlediska jízdního stylu bych aktuální systém evolveAD přirovnal k ambicióznějšímu mladému řidiči, který je někdy příliš pomalý a opatrný, aby následně jel zase až zbytečně rychle. Na druhou stranu se i takto nastavený systém pyšní nulovou nehodovostí během testovacích více než 2000 mil. Kéž by tomu tak bylo i u všech mladých lidských řidičů…

Celá prezentace v plné šíři ukázala, jak komplexní a složité je téma autonomní jízdy. Jak různorodé situace na silnici mohou nastat a jak omezující mohou být v jistých situacích i samotné dopravní předpisy, které autonomní vůz úzkostlivě dodržuje. I proto vývojový tým v této souvislosti hovořil o nutné míře asertivity (nikoliv agresivity) vozu, protože bez ní by se například v londýnském provozu autonomní auto nikam nedostalo. Nissanu však za jeho otevřenost vůči médiím patří opravdu pochvala. Není zvykem, že se na takto pojatých prezentacích, kdy se ukazuje vysoký, nikoliv však perfektní, vývojový stupeň náročného úkolu, můžete ptát kdykoliv kohokoliv na cokoliv a vždy dostanete kompetentní a zcela upřímnou odpověď bez zbytečné marketingové „omáčky“. Lidé od Nissanu si uvědomují, že cesta k autonomní dokonalosti bude ještě dlouhá. Jdou však správným směrem a hlavně mají správný přístup.

Rozhovor: Shunsuke Shigemoto

Autonomní prototyp je vybaven spoustou senzorů a kamer, zejména na střeše, jak je v budoucnu plánujete integrovat do designu sériových aut?
V první řádě bych rád řekl, že ne všechny technologie a systémy, kterými disponuje náš prototyp, budou nutné pro sériová auta. My ty technologie nyní testujeme a zároveň zjišťujeme, co všechno zvládnou a zdali budou nezbytné pro sériový provoz, přičemž největší výzvou je samozřejmě městské prostředí. Stejně tak už nyní naše týmy v Japonsku implementují nové generace těchto systémů, které jsou i z hlediska rozměrů odlišné od toho, co máte možnost vidět dnes. V neposlední řadě musíme i diskutovat s příslušnými autoritami a čekat na finální podobu legislativy, protože i ta nakonec určí, co bude či nebude v autě potřeba.

Kdy se podle vás dostanou technologie autonomní jízdy úrovně 4 do sériové produkce?
Řekl bych, že to bude trvat nejméně deset let. A nejde jen o senzory, ale i výpočetní výkon. Určitě jste viděl kufr našeho prototypů, který byl plný výpočetní techniky. Už nyní víme, že stejný výpočetní výkon může být prostorově o poznání méně náročnější. Připomíná mi to moje dřívější testování našeho systému ProPILOT, kdy jsme měli v kufru na začátku také spoustu komponent a nakonec se vše smrsklo víceměmě do jedné menší desky. Ale to vše ještě musí být vyvinuto, což závisí i na našich partnerech, a hlavně si musíme být 100% jistí, že je takové auto bezpečné.

Máte v rámci svých zákazníků k dispozici nějakou studii, která ukazuje, že je po autonomní jízdě poptávka?
Studii pro komercializaci našeho systému autonomní jízdy jsme prováděli v japonské Yokohamě a vyšlo z ní, že je zde potenciál pro byznys. Pokud tuto technologii budeme chtít přivést do Evropy, budeme postupovat stejně - vyhodnotíme si poptávku a zdali to má komerční potenciál. Osobně si myslím, že je po autonomní jízdě nejen poptávka, ale je to i nevyhnutelný pokrok. Například moje matka ve svých 72 letech už ztratila za volantem jistotu a autonomní vůz by jí umožnil být i nadále mobilní.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Žádný telefon ani alkohol za volantem. Ministerstvo vysvětluje pravidla pro autonomní jízdu

Za nehodu během autonomní jízdy bude odpovědný výrobce. Řidič ale musí policii poskytnout data
26.11.2024 15:23
|
0
Reklama

Elon Musk představil budoucnost autonomního řízení. Přišlo ale zklamání a propad akcií

Nové samočinné taxi Cybercab nemá žádný volant či pedály. Výroba začne zhruba za dva roky
11.10.2024 16:16
|
0

Tesla má problém s autonomním řízením. Selhává totiž v nejdůležitějším okamžiku

Bezpečnostní test ukázal, že autonomní řízení Tesly nedokáže zastavit ani před dětskou figurínou
12.08.2022 11:06
|
2

Zákaz řízení bude za tři roky platit v celé EU. Změna legislativy dopadne na spoustu řidičů

Novela podle odborníků přispěje ke zvýšení bezpečnosti na evropských silnicích
27.03.2025 14:17
|
42

Čerpací stanice mohou prodávat kvalitnější paliva bez biosložky. Většina z nich ale nechce

Mnozí motoristé se mylně domnívají, že palivo bez biosložky nelze u nás nikde koupit
26.03.2025 08:12
|
6
Reklama

Dojezd 400 kilometrů za 5 minut nabíjení. Čínský BYD posouvá laťku elektromobilů

Platforma s architekturou 1000 Voltů má přiblížit dobu nabíjení běžnému tankování paliva
20.03.2025 07:51
|
0

Přemotorovaná monstra rallyové skupiny B vzbuzovala husí kůži. Za jejich koncem stojí tři tragédie

Skupina B v 80. letech reprezentovala zlatou éru motorsportu. I přes hořký konec fascinuje dodnes
11.03.2025 16:15
|
6
Reklama
Autosalon TV