Žádný telefon ani alkohol za volantem. Ministerstvo vysvětluje pravidla pro autonomní jízdu
K autu, které vás samo vyzvedne před hospodou a pak doveze v klidu domů, zatímco vy si pospíste, je ještě daleko. Přesto je chystaná novela ministerstva dopravy o provozu vozidel vybavených autonomními systémy po českých silnicích zásadní. Přináší totiž řadu změn, od paragrafů po registr i chování řidičů.
Jak to celé bude dohromady fungovat, to představil ministr dopravy Martin Kupka novinářům na úterní tiskové konferenci. Autosalon byl u toho.
Stejné povinnosti pro řidiče
„Nemůžeme být jakýmsi ostrůvkem, kde se nic neděje. Perspektiva je jednoznačně v autonomních systémech, a proto jim musíme jít naproti i legislativou,“ řekl Kupka novinářům s tím, že pomocí chystané novely zákona se podaří zlegalizovat fungování vozů na autonomní úrovni tři (viz tabulka pod článkem). V dalším volebním období se pak počítá i se čtvrtým a pátým levelem, i když to je ještě hudba budoucnosti.
Zásadní je, že novela zákona, která by měla vstoupit v platnost od 1. ledna 2026, bude jasně definovat roli řidiče a jeho povinnosti. Pokud tedy předá řízení vozu, bude za případnou nehodu nebo porušení předpisů zodpovědný výrobce. Když ale vozidlo řidiče vyzve, aby řízení přezval, musí reagovat okamžitě. Pak už je odpovědnost na něm. EU vyžaduje minimálně 10 sekund na převzetí řízení.
„I to znamená, že řidič nebude moci za volantem pít alkohol nebo používat mobilní telefon. Konkrétněji, stejně jako dnes ho nebude moci držet v ruce, ale bude ho samozřejmě ovládat přes dotykovou obrazovku ve vozu a využívat handsfree,“ vysvětlil Kupka. S dalšími úrovněmi řízení se ale už počítá s tím, že už řidič nemusí na cestu vůbec dávat pozor a tady je možné podle ministra dopravy čekat jisté úlevy.
Policie bude mít přístup k datům
Každé vozidlo vybavené autonomními systémy to bude mít povinně zapsáno v registru. V případě nehody nebo jiných problémů to tak dá policii informaci, že by si měla stáhnout data z vozu. Takový úkon řidič odepřít nesmí. Podle dat se pak bude určovat, zda v dané době auto jelo samo, nebo ho měl na starosti řidič.
„Lidská chyba stojí za 60 procenty dopravních nehod v Česku,“ citoval data BESIPu šéf združení AutoSAP Zdeněk Petzl, který byl na tiskové konferenci také přítomný.
Ministerstvo dopravy přitom podle Kupky nechce určovat, kde budou auta s třetí úrovní jezdit sama, a kde to naopak nebude možné. „Ideálně by to mělo být na všech komunikacích, kde jsou v jednom směru alespoň dva pruhy. Je pak už jen na výrobci, kde zapojení systému řidiči dovolí,“ odpověděl Kupka na dotaz Autosalonu.
Česko přitom nebude investovat do další infrastruktury, výrobci totiž vozy naučí sami, kde mohou jezdit autonomně. Počítá se přitom s tím, že se bude takto jezdit primárně na dálnicích. Později by se ale měly možnosti těchto systémů rozšířit i na další komunikace
Úrovně autonomního řízení
Úroveň 1
Řidič nese sám odpovědnost, ale při určitých jízdních úkonech mu mohou pomáhat jednotlivé asistenční systémy – např. při zrychlování a brzdění (podélné vedení) nebo při řízení (příčné vedení).
Úroveň 2
I při částečně automatizovaném řízení nese řidič plnou odpovědnost. Na základě kombinace různých asistenčních systémů může vozidlo některé jízdní úkony v rámci limitů systému dočasně provádět samo. Může například samostatně samo sebe udržovat v pruhu, zrychlovat a brzdit.
Úroveň 3
Vozidlo může automaticky zrychlovat, brzdit, řídit a rozpoznávat limity svých systémů. Řidič může, když to připustí dopravní situace a pravidla silničního provozu, dočasně předat kontrolu vozidlu. Musí být však stále připraven kontrolu znovu převzít.
Úroveň 4
Vozidlo může již jet plně automatizovaně – v definovaných úsecích i bez cestujících. Určité jízdy, např. na dálnici nebo v parkovacím domě, zvládá v případě potřeby samostatně, takže osoba za volantem se stává pasažérem.
Úroveň 5
Na této úrovni se vozidlo pohybuje naprosto autonomně. Na všech trasách může jet i bez cestujících. Lidé se stávají pasažéry a nepotřebují už ani řidičské oprávnění.