Reklama
Řidičův chleba

Letní pneumatiky v zimě nejsou vždy přestupkem. Bouračka s nimi na sněhu či ledu se ale prodraží

Pojišťovny na správné obutí velmi dbají a mohou kvůli němu zkrátit nebo úplně zrušit plnění
Zdroj: Bridgestone

Přelom října a listopadu je v Česku především ve znamení přezouvání pneumatik. Traduje se, že jsou u nás zimní pneumatiky od listopadu povinné. Jenomže to tak úplně není pravda. Ta povinnost má svá pravidla, jejichž nedodržení ale může vyjít hodně draho. Jízda na letních pneumatikách v zimních podmínkách nejen, že může skončit nehodou, ale také velkou finanční újmou. Pokud řidič způsobí nehodu během zimního počasí a zároveň bude mít obuté letní pneumatiky, dočká se i výrazného krácení plnění ze strany své pojišťovny.

Zimní pneu jako povinnost?

Ze všech stran se na nás zhruba od poloviny října valí zprávy o tom, jak od listopadu musíme povinně přezout na zimní gumy. Jenomže to vůbec není pravda. Zimní pneumatiky jsou od tohoto data bezvýhradně povinné jen v místech, která jsou označena speciální registrační značkou. Pokud se řidič pohybuje v místech, kde tato značka není, je povinen míst zimní pneumatiky jen v případě, pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou.

Vypadá to jako velmi benevolentní nařízení, které ovšem má svůj háček. V případě, že řidič v zimě nabourá na letních pneumatikách, čeká ho velké jednání s pojišťovnou. „Pojišťovna, u níž má řidič sjednáno povinné ručení, totiž může v rámci takzvaného regresu požadovat náhradu částky, kterou vyplatila poškozenému,“ varuje Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.
Reklama

Prokázání je na pojišťovně

Je to ale pojišťovna, která musí pojištěnému prokázat, že porušil povinnost mít nazuté zimní obutí a že existovala přímá souvislost mezi porušením povinnosti a dopravní nehodou. Pokud tedy řidič vyjede na letních pneumatikách z města, kde je slunečno, sucho a i několik stupňů nad nulou, ale o něco později na dálnici, kde leží sníh, nabourá, může si být jistý, že se kromě pokuty od policie dočká také krácení nebo dokonce úplného odmítnutí plnění ze strany pojišťovny. To platí například pro havarijní pojištění.

V případě povinného ručení a vyplácení škody těm, které takový řidič naboural, se může snadno stát, že pojišťovna bude chtít uhrazené peníze zpět. Ladislav Gruber pro úplnost dodává: „Při jízdě na letních pneumatikách tam, kde je ze zákona povinnost používat zimní obutí, hrozí i krácení pojistného plnění z havarijního pojištění. O kolik je pojistné plnění nižší, nelze říct, protože pojišťovny posuzují tyto případy individuálně. Pokud by ale byla silnice suchá a neoznačená dopravní značkou zimní výbava, pojišťovna nárok na regres nemá.“
Reklama

Pozor na správný rozměr pneumatik

Krácení nebo úplného odmítnutí plnění se řidič může dočkat i v několika dalších případech, které se také týkají pneumatik. Před každou sezónou je potřeba myslet jak na technický stav, tak také na správnou hloubku vzorku. Zimní obutí musí mít vzorek hluboký minimálně čtyři milimetry. „Pokud pneumatiky nemají požadovanou hloubku dezénu, není vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. V případě dopravní nehody může pojišťovna opět krátit pojistné plnění,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Problematickým se může stát i špatné zvolení rozměru pneumatik. Pokud řidič obuje gumy, které dle technického průkazu na autě nemají co dělat a následně nabourá, pojišťovna s tím může mít problém. Fakticky totiž řidič v takovém případě používá technicky či typově nevyhovující pneumatiky a pojišťovna znovu může buď odmítnout, nebo krátit pojistné plnění.

Diskuze

Andrea - 07.01.2021 17:42:10
Jen by mne zajímalo, jak by se postupovalo v případě, že koupíte v autosalonu vůz a oni Vám ho předají na letních pneu (v lednu)?!
Cunas - 01.11.2020 15:22:28
Je vzdy na pojistovne aby prokazala a to za ucasti soudniho znalce ze letni pneumatiky ci jiny rozmer pneu byl bezprostredni duvod nehody jinak nema na kraceni narok tot vse...

Zelené karty definitivně zbělaly. Pojišťovny je navíc posílají online

Řidiči si doklad o zaplaceném pojištění mohou kdykoliv, tedy i při ztrátě, jednoduše vytisknout doma
28.08.2020 17:00
|
6
Reklama

Štítky na pneumatikách budou od příštího roku ukazovat i jejich životnost a schopnosti na sněhu

K aktuálním povinným údajům přibudou další. Mají rozšířit informovanost a snížit množství škodlivin
04.06.2020 08:04
|
5

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
16

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
5

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV