Reklama
Ojetiny

Našli jsme 10 důvodů, proč koupit ojeté auto v zimě. Výhodou jsou nižší ceny i testování v chladu

Trh s ojetinami se v zimním období hýbe méně. Dává ale větší šanci na levnější a spolehlivější koupi
Zdroj: JS

Zimní měsíce jsou obecně částí roku, kdy poptávka po ojetých autech slábne. Řada lidí čeká s nákupem ojetého vozu na jaro, kdy se zlepší počasí, přestane mrznout a na silnice mohou vyrazit bez obav o nežádoucí prosolení staršího auta.

Dělají ale chybu. Právě v zimě je totiž nejlepší doba na pořízení auta „z druhé ruky“. Nejenže lze díky nízkým venkovním teplotám s trochu vnímavosti odhalit spoustu závad, ale také vás auto může vyjít levněji. Přečtěte si 10 důvodů, proč nečekat na jaro a po ojetém autu se porozhlédnout hned.

1. Levnější to nebude

S příchodem nového roku – tedy prakticky ze dne na den – zestárne papírově auto o jeden rok a každý rok má přitom vliv na jeho cenu. V zimě navíc lze z důvodu nižší poptávky po ojetých autech vyjednat (větší) slevu. Pravděpodobnost, že o stejný vůz má zájem několik zákazníků, je výrazně nižší a prodejci jsou obecně více otevřeni poskytování slev. Není v roce období, kdy by se dalo auto koupit levněji než v lednu či únoru. Při pořízení kabrioletu, sportovního vozu či veterána to platí dvojnásob.
Reklama

2. Nastartuje v mrazu? Nastartuje vždycky!

Startování v mrazu klade vysoké nároky na kapacitu akumulátoru a obecně stav elektrické výzbroje auta. Pro odhalení špatného stavu baterie a startéru jsou tedy nejlepší právě zimní měsíce. Včasným odhalením tohoto problému lze předejít dodatečným výdajům ve výši zhruba 1500 až 15 000 korun podle druhu závady. Naopak, když všechno funguje, jak má, není třeba se alespoň po nějaký čas trápit. Je také třeba zkontrolovat, že použitý akumulátor odpovídá továrním požadavkům výrobce - je to důležité nejen u dieselů a aut se systémem stop/start.

3. Nažhavený diesel

U auta na naftu, které je starší než pěti let, dochází postupně ke zhoršení funkce žhavení motoru a právě v mrazu je možné odhalit, jak moc je tato funkce snížená. Když je kontrolka žhavení svítí neúměrně dlouho nebo její zhasnutí nemá kýžený efekt v podobě okamžitého startu motoru, můžete se připravit na výměnu žhavicích svíček. Výměna komponentů žhavení může představovat náklady ve výši až 10 tisíc korun.
Reklama

4. Prověrka ABS

"Díky zhoršeným jízdním podmínkám v zimních měsících lze na kluzké vozovce lépe zkontrolovat, zda protiblokovací systém brzd systém funguje tak, jak má a zda skutečně dochází k automatickému přerušovanému brzdění, které chrání proti smyku," radí odborník ze společnosti Cebia Martin Pajer. Oprava ABS vyjde zpravidla zhruba na 10 až 25 tisíc korun.

5. Ani si nevrznout

Nízké teploty mají vliv na torzní vlastnosti plastů a dalších pružných komponentů. Čím více jsou opotřebené nebo méně kvalitní, tím větší je pravděpodobnost, že to bude při zkušební jízdě slyšet. Týká se to jak součástí interiéru, tak i podvozkových partií, například různých silentbloků a těsnění.

6. Čtyřkolka musí hrabat všemi čtyřmi

Zhoršené adhezní podmínky u většiny dnešních systémů pohonu všech kol aktivují pomocí mezinápravové spojky pohon druhé nápravy. Jakmile tedy jedete ve sněhu či na namrznuté silnici, je větší pravděpodobnost, že poznáte, jestli pohon funguje tak, jak má, nebo naopak nefunguje vůbec. Známé jsou i případy, kdy dřívější majitel spojovací kardan z vozu z nějakého důvodu jednoduše odstranil.
Reklama

7. Kouří se za kočárem?

Černý kouř z výfuku nevěstí nic dobrého, u staršího nafťáku bez filtru pevných částic přesto nemusí být důvodem k panice. Nepodceňujte ale ani jiné odstíny smradlavé mlhy. Důvodů, proč z auta vane černý, bílý či šedivý kouř, může být celá řada, například může docházet ke špatnému poměru vzduchu a paliva při spalování. Může to také ukazovat na špatnou funkci lambda sondy nebo výskyt vody v motoru, což je neklamné znamení prasklého těsnění pod hlavou.

8. Elektronická stávka

Centrální zamykání, stahování oken či funkce stěračů. V mrazech a nízkých teplotách je větší šanci poznat, zda odchází mechanické součástky či elektronika. Díky těmto "muškám" mimo se mimo jiné prozradí auto, které pravděpodobně dlouho stálo, pročež jeho pohyblivé komponenty zatuhly nebo zkorodovaly. Náklady na opravu se pak mohou vyšplhat řádově až na desítky tisíc korun.
Reklama

9. Řadit se musí

Jakmile začne mrznout a auto začne při plynulém pouštění spojky cukat, je to důkazem toho, že spojka, případně ani převodovka, nejsou v dobré kondici. Špatnou převodovku lze v zimě poznat i podle toho, že se hůře (více ztěžka) řadí. Někdy stačí vyměnit olej nebo lamelu, jindy mohou náklady na opravu pokažené převodovky převýšit cenu vozu. Samostatnou kapitolou jsou automaty - také vozy se samočinným řazením by se měly rozjíždět plavně.

10. Pravdu na skle viděti

V důsledku teplotních rozdílů může dojít ke zvětšení starší praskliny ve skle, která je pádným důvodem k jednání o výrazné slevě. Pokud se skla ojetiny mlží i po zahřátí vozu, napovídá to o nadměrném pronikání vlhkosti, resp. zatékání do interiéru nebo nefunkční klimatizaci. V zimě si navíc také ověříte, jak funguje vytápění vozu.
Reklama

Jak odhalit stočený tachometr či zatajené havárie?

Stočený tachometr, zatajené havárie či například skutečný rok výroby ale sami nepoznáte - ať je zima, nebo léto. Nejlepším způsobem, jak toto vše odhalit, je prověřit si auto podle VIN kódu v systému Autoracer na www.zkontrolujsiauto.cz. Obsahuje více než miliardu dat o ojetých autech a je díky němu možné vystopovat historii aut nejen s českým původem, ale často i se zahraničním. Kromě stočeného tachometru, zatajených havárií či skutečného roku výroby můžete v systému provozovaném společností Cebia odhalit, zda není auto zatížené leasingem či úvěrem, zda není kradené, jaká je jeho servisní historie či aktuální tržní cena nebo se můžete dozvědět, jak a za kolik bylo v minulosti inzerované.

Diskuze

Roman - 03.10.2021 19:12:02
Já chtěl mít prostě jistotou, že koupím dobré a spolehlivé auto. Proto jsem ojeté auto koupil u autoopat.cz v Praze v programu škoda plus, kde si můžete vybírat z velkého množství prověřených ojetých aut v dobrém stavu.
Tomáš - 30.09.2021 21:56:17
Co myslíte tím autorizovaného prodejce? Jako nějaký odkup přímo od vw?

Jak jsou na tom prodejní trháky se spolehlivostí? Přinášíme přehled nejlepších ojetých SUV

Německá zkušebna TÜV vyselektovala z údajů o technických kontrolách nejméně poruchové modely
17.02.2020 18:40
|
3
Reklama

Za ceny Škody Fabia druhé generace pořídíte mladší konkurenty. Představujeme čtyři z nich.

Podívejte se na nejčastější závady u škodovky i vybraných soupeřů. Známe jejich výhody i nevýhody
15.02.2020 10:05
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV