Reklama
Ojetiny

Japonského soka Škody Fabie nezastaví sníh ani zledovatělý kopec. Má totiž jednu velkou výhodu

Spolehlivé a nezastavitelné Suzuki Swift v podstatě nemá konkurenci, oceníte ho ve městě i na horách
Zdroj: Petr Šikl

Pokud k jednoduchosti a časem prověřené odolnosti přidáme kladné počínání českého zastoupení japonské automobilky, můžeme dostat téměř ideální ojetinu, která se nekazí. Suzuki jako jedna z mála automobilek totiž nepředpisuje u svých modelů dlouhé servisní intervaly. Nikdy se tak u nich nesetkáte s nesmyslnou výměnou oleje po 30 tisících kilometrů.

Profil modelové řady

Swift vyráběný v letech 2010 až 2017 ztrácel na své konkurenty velikostí zavazadlového prostoru, který je v českých končinám jedním z nejsledovanějších parametrů. Zavazadlový prostor o objemu 213 litrů (ve verzi 4x4 jen 198 litrů) se nehodí pro chalupáře ani rodiny s dětmi. Slavné to není ani s variabilitou. Po sklopení zadních sedadel vzniká zhruba deseti centimetrový schod, nákladová hrana je vysoko a zadní víko se otevírá jen do výšky 165 cm. Tím ale výčet negativ končí.

Zatímco konkurenti přerostly čtyřmetrovou hranici, Swift se drží zkrátka a při délce 3,85 m je parkování hračkou. Uvnitř neztrádají ani čtyři dospělí cestující. I zadní sedadla ukotvená poměrně vysoko vyhoví i na delších trasách.

Čtyřkolka je zvýšená o 35 mm, díky čemuž vzrostla světlá výška ze 140 na 145 mm. Swift 4x4 se dlouhodobě těší oblibě zejména v Rakousku a Švýcarsku, kde je výběr ojetin o něco větší než u nás.

Po stránce jízdních vlastností nelze Swiftu nic zásadního vytknout. K jistotě pomáhá tuhá karoserie a na hladkém povrchu se Swift chová téměř jako motokára. Celkově výtečnou ovladatelnost, skvělé držení stopy a hravost snižují pouze rázy od kol na nerovnostech. Jako nedostatečné se nám jeví odhlučnění podvozku a kol.
Reklama

Situace na trhu

Swift s pohonem všech kol je vzácným zbožím. Aktuální českou nabídku bychom spočítali na prstech jedné ruky. A lepší to není ani v zahraničí. Přes léto narazíte na nejvíce Swiftů 4x4 v Rakousku nebo Švýcarsku.

Motory a převodovky

Základní dvanáctistovka VVT je nejlepší možnou volbou. Čtyřválec se chlubí díky proměnnému časování všech ventilů výtečnou pružností a prahne po otáčkách. Díky dlouhým převodům umí letět na trojku až stopadesát je příjemným společníkem i na delších cestách po dálnici, kdy motor při 130 km/h točí zhruba 3 600 otáček. Dvanáctistovka potěší narozdíl od tříválců kultivovaným chodem. Při podtáčení a nízké zátěži dochází k zakarbování, postupné ztrátě výkonu a ke snížení účinnosti katalyzátoru.

Servis, závady a poruchy

Rozvody všechny motorů pod kapotou Swiftu pohání řetěz a jinak tomu není ani u dvanáctistovky. Ventilové vůle u jednotek VVT vymezují pevná hrníčková zdvihátka, u dieselu 1.3 DDiS hydraulická. Výměny oleje v motoru jsou předepsány po roce nebo 15 000 km, v samočinné převodovce po 120 000 km (doporučujeme zkrátit na polovinu).

Olejová náplň u čtyřkolky v zadním diferenciálu a převodovce s předním diferenciálem se jen kontroluje, jejich výměny jsou naplánované až na 10 let nebo 150 000 km. Pro bezproblémový provoz doporučujeme náplně měnit už po 50 000 km nebo třech letech provozu, přičemž výrobce předepisuje olej Ecstar 75W-85 pro zadní diferenciál a  transfer. Převodovka s předním diferenciálem si žádá olej 75W-80.

Za běžnou servisní prohlídku s výměnou oleje v motoru zaplatíte necelých pět tisíc korun, prohlídka včetně výměny oleje v převodovce, v diferenciálu, chladicí kapaliny a kapaliny brzdové kapaliny zhruba přijde na dvojnásobek.

Čtyřkolku japonská automobilka vyřešila viskózní spojkou, což má výhodu nízké hmotnosti a v celkové jednuchosti systému. Tomuto řešení dokáže ublížit jen samotný řidič necitlivým zacházením. Na čtyřkolce se dá pokazit leda to, že se spálí její viskózní spojka např. při tahání jiného vozu z příkopu.

Karoserii narozdíl od jiných japonských vozů netrápí koroze. Ta se objevuje pouze u zadních brzdových kotoučů (výbava GLX). Pozlobit dokáží nanejvýš praskající žárovky v světlometech, zaseknuté víčko nádrže, vrzající výškově stavitelné sedačky. Při častějších jízdách po městě či vyšším kilometrovém proběhu je nutné počítat s rychlejším opotřebením spojky nebo s vůlemi v zavěšení přední nápravy (pružná lůžka v předních ramenech i čepy lze se mění samostatně).

Náš tip

Swift je auto velikosti Škody Fabie nebo Hyundai i20, které konkurenty válcuje vysokou provozní spolehlivostí, po letech dobrou kvalitou zpracování a levným provozem vyžadujícím jen pravidelnou údržbu a sem tam nějakou výměnu opotřebovaného spotřebního materiálu. Benzínová dvanáctistovka je jedinou a zároveň nejlepší volbou pro pohon všech kol.
Reklama

Plusy

 • vyvážené až zábavné
 • jízdní vlastnosti
 • obratnost,
 • ovladatelnost a směrová stabilita
 • odpovídající komfort
 • přesné a strmé řízení
 • spotřeba paliva
 • odpovídající brzdy
 • jednoduchý a přehledný interiér
 • kvalita zpracování
 • bezpečnostní výbava (již v základu 7 airbagů a ESP)
 • nemá konkurenci

Mínusy

 • nedostatek ojetin
 • ceny některých náhradních dílů
 • objem zavazadelníku a vyšší nakládací hrana
 • archaické ovládání palubního počítače pomocí kolíčku
 • nemožnost podélného nastavení volantu
 • absence výkonnějšího motoru pro 4x4
 • vyšší cenovka ve srovnání s předokolkou

Diskuze

Šimánek P. - 20.02.2022 12:27:05
K hejtům škodovek neskloznu, jenom doporučuji všem zájemcům o fabii, aby pak po předváděčce ješte zajeli na předváděčku nynejšího swiftu. Po pár km zejména na okreskách, budou mít zcela jasno a ani jim k tomu nebude potřeba nahlížet do cenníku!
PanTau - 19.02.2022 22:00:00
Tome, zadnej magyar ale Hungary a to na stitcich nekterych modelu pro evropu bejvavalo. Ted se swift i pro evropu vyrabi primo v japonsku. Celosvetove jsou posledni generace swiftu ve svete nerozsirenejsim a nejžadanejsim modelem maleho vozu. Proc asi?

Jsou zánovní, přesto je lepší se jim vyhnout. Žebříček nespolehlivých ojetin obsahuje i známá jména

I mezi mladými ojetými auty s věkem do tří let je řada modelů, které jsou nadprůměrně problémové
07.01.2022 07:25
|
79
Reklama

Škoda Fabia 2. generace sice moc krásy nepobrala, jako ojetina však zadupává konkurenci do země

Přestože Škoda Fabia druhé generace působí vratce, klidně si ji kupte. Budete spokojeni
24.11.2022 13:40
|
7

Nikdo je nechtěl, teď se o ně motoristé perou. Pět úsporných motorů v různých modelech

V Česku byly neprodejné a všichni nad nimi ohrnovali nos. Situace se ale obrátila
11.11.2022 13:28
|
1
Reklama

Malý fantasticky jezdící stěhovák koupíte levně, přesto se na ojetý Ford C-Max fronty nestojí

Zázračné kompaktní MPV s jízdními geny Focusu bylo oblíbené, teď se krčí v bazarech. Důvod ale není
24.10.2022 07:43
|
11

Ojetý Renault Captur láká na líbivý kabát a řadu vychytávek, které konkurenti nemají

Téměř ve všem průměrný sok Škody Kamiq se podbízí cenovkou, není to ovšem jen tak
05.10.2022 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV