Reklama
Testy

Komfort jako v mercedesu, ale převodovka tragičtější než u dacie. I takový umí být nový renault

Otestovali jsme Renault Austral E-tech full hybrid 200 Iconic v českém prostředí
Zdroj: Tiskový servis Renault

Drtivá většina řidičů a ostatních členů posádky nepozná, jestli auto jede na elektřinu, nebo na benzinový motor. Tak skvělé je odhlučnění kabiny Renaultu Austral E-tech full hybrid 200. Zato když chcete zrychlit a šlápnete na plyn, bude mít většina členů posádky pocit, že šofér neumí řídit, protože auto chvíli skoro nezrychluje, potom zatáhne, jako kdyby chytilo vítr do plachet, a znovu…

Dvacítky jako standard

Nové SUV Renault Austral už jsme testovali několikrát. Dokonce i já jsem zkoušel jednu z nejlevnějších verzí nástupce Kadjaru. A kolega Honza Markovič Austral ve full hybridním provedení testoval na mezinárodní prezentaci. Proto se při jeho testu na českých silnicích budu soustředit hlavně na specifika tuzemských podmínek. Spoustu dalších informací k modelu Austral i zkoušené full hybridní verzi najdete v článcích, na které vidíte odkazy mezi jednotlivými textovými bloky.

Nejsilnější stránkou testovaného Renaultu Austral je v porovnání s konkurencí komfort řidiče i ostatních členů posádky. Už prostřední výbavový stupeň Iconic nabízí nejen spoustu standardně dodávaných prvků bez příplatku, ale také kvalitní materiály a skvěle odhlučněnou kabinu. Z tohoto hlediska si nezadá s prémiovými SUV, třeba mercedesy. 

Rozhodně zajímavým prvkem standardní výbavy u linie Iconic souvisejícím s jízdním komfortem jsou dvacetipalcová litá kola obutá do pneumatik o rozměru 234/45 R20. Z hlediska designu jde o velkou parádu. Mimochodem, už základní austral vyjíždí v Česku na devatenáctkách, ale s podstatně užšími a vyššími pneumatikami 205/55 R19. Musím říct, že jsem se dvacetipalcových kol a pneumatik s relativně nízkým profilem na rozbitých českých okreskách bál, ale nedopadlo to tak zle. Na většině nerovností austral působil velmi sebevědomě a dozvěděl jsem se o nich pouze přes uši. Jen opravdu hluboké díry nebo vyšší zpomalovací prahy způsobily hlasitější bouchnutí a drcnutí do sedacích partií.

Jako se Stanem Silničkou

Další zásadní věcí ovlivňující dojmy z jízdy je příplatkový systém natáčení zadních kol 4Control Advanced (stojí 40 tisíc korun). V zásadě jde o zajímavého pomocníka snižujícího poloměr otáčení tím, že se při rychlostech do 50 km/h natáčejí zadní kola až o pět stupňů proti těm předním. Naopak při rychlostech nad 50 km/h se pro změnu natáčejí ve stejném směru - až o jeden stupeň, čímž se snižuje nedotáčivost. Zároveň má Austral 4Control výrazně strmější řízení, což snižuje nedotáčivost v prudkých zatáčkách projížděných pod plynem. Jenže když jsem tuto vychytávku vyzkoušel při první jízdě, bylo zatáčení tak nepřirozeně rychlé, až mi z toho bylo zle od žaludku. Připadal jsem si, jako kdyby mě vezl Stan Silnička v jednom z dílů Harryho Pottera. Naštěstí se dá úroveň natáčení kol pomocí palubního systému regulovat v mnoha krocích, takže jsem si časem našel nastavení, které mému stylu jízdy i mým vnitřnostem vyhovovalo mnohem lépe.

Pozor! Nepleťte si 4Control s pohonem všech kol. Jde pouze o natáčení zadních kol, nikoli o jejich pohon. Tím zatím bohužel Renault Austral nedisponuje, přestože do budoucna je jeho zástavba možná.

Tragické převodovky

Hybridní ústrojí se skládá z benzinového tříválce o objemu 1,2 litru s výkonem 130 koní, elektromotoru o výkonu 50 koní a vysokonapěťového startér-generátoru o výkonu 25 koní. Dohromady soustava může vyvinout maximálně 200 koní, což z full hybridu dělá aktuálně nejvýkonnější pohonnou jednotku pod kapotou Renaultu Austral.

Auto si elektřinu vyrábí samo pomocí rekuperace, nelze jej dobíjet externě. Ukládá ji do akumulátoru s kapacitou 2 kWh. A zejména po městě a při jízdě mimo dálnice to dělá tak efektivně, že se Austral E-tech může pohybovat až 80 procent času výhradně na elektřinu. Dokud se tak děje, funguje auto geniálně. Zrychluje plynule a pohybuje se naprosto tiše. Čistě elektrický pohon přitom není omezen pouze na městské rychlosti. Zažil jsem i situace, kdy jsem upaloval pouze na elektřinu rychlostí až 120 km/h.

Připojení tříválce funguje téměř neslyšně. V nízkých otáčkách benzinový motor téměř neslyšíte. Největší a zcela zásadní problém ovšem nastává, když sešlápnete plynový pedál až na podlahu. Soustava dvou robotických převodovek (k dispozici jsou dva rychlostní stupně pro jízdu na elektřinu a čtyři pro jízdu na benzinový motor) totiž spolu při potřebě zrychlování nějak neumí komunikovat. Výsledkem je to, že se auto nejdřív prudce rozjede, pak se najednou akcelerace téměř zastaví, a zase přijde okamžik prudkého zrychlení, jako když plachetnici foukne prudký vítr do plachet, a pak zase útlum... Celé to působí hrozně nepřirozeně, při předjíždění velmi nebezpečně a nezvykl jsem si na to ani po týdenním testu. Ani nepřišel na kloub tomu, jak to udělat, abych docílil plynulosti. Tedy kromě rezignace na prudší sešlápnutí plynového pedálu. V žádném jiném autě jsem něco podobného v takové míře nezažil. Ani v dacii s robotickou převodovkou.

Papírový údaj o zrychlení z 0 na 100 km/h během 8,4 sekundy nevypovídá o skutečném chování tohoto stroje vůbec nic. 
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Ideální do velkých měst

Téměř nic neříká případnému majiteli ani údaj o kombinované spotřebě 4,6 až 4,7 litru benzinu na každých 100 kilometrů. Ve městě se totiž Austral E-tech full hybrid 200 Iconic dostal hluboko pod tuto hodnotu. Kdo si umí trochu hrát s rekuperací a efektivně využívat nastřádanou energii, bude křižovat Prahu klidně se spotřebou kolem 3,5 litru na 100 km/h. Papírová hodnota odpovídá přibližně klidné jízdě po běžné silnici mimo dálnice v kombinaci s občasnými vesnicemi a menšími městečky. Zato na dálnici se výhoda hybridního ústrojí téměř ztrácí a musíte si zvyknout na hodnoty vysoko překračující 7 l na 100 km. To samé při hodně svižné jízdě mimo obce.

Znamená to, že Renault Austral E-tech full hybrid 200 ocení zejména lidé z velkých měst, kteří bydlí třeba v panelácích nebo činžácích, parkují na ulicích a nemají možnost si dobíjet čistokrevné elektromobily nebo plug-in hybridy. Pro takové lidi je Austral jako dělaný, zvlášť pokud aglomeraci opouštějí jen minimálně. Ve městě se také nejlépe eliminují nevýhody robotických převodovek a téměř nemáte šanci slyšet jadrný zvuk tříválce, který do kabiny, byť tlumeně, proniká při prudkém šlapání na plyn. Za mě je tedy Austral E-tech full hybrid ideální mama car pro městské rodiny.

Drahý v porovnání s konkurencí

Ve věku, kdy o úspěchu řady aut rozhoduje kvalita jejich multimediálních systémů, se Renaultu podařil skvělý tah díky spolupráci s Googlem. Jeho standardně montovaný multimediální systém open R link s dvanáctipalcovým tabletem otočeným vertikálně obsahující bez příplatku navigaci s google mapami totiž převyšuje veškerou konkurenci mezi lidovými značkami i většinu té prémiové. Pohyb v systému je navíc celkem intuitivní, spousta věcí se ovládá nikoli na displeji, ale tlačítky.

Co mi naopak na ovládání auta vadilo kromě převodovky nejvíc, je řazení malou páčkou pod volantem na pravé straně. Řidič tak pravou rukou u volantu nahmatá hned čtyři ovládací elementy, z toho tři páčky. To máte páčku řazení, páčku na stěrače, modul na ovládání rádia a ještě pádla na ovládání intenzity rekuperace. A to se dost často plete. Navíc se mi u páčky řazení dost často stalo, že jsem se rozjel opačným směrem, než jsem chtěl. Tedy dopředu, místo dozadu. A naopak. A hrozně mě štve, že se nedá zařadit neutrál, protože i při nejnižší hodnotě rekuperace auto trochu brzdí motorem, takže vůbec neumí plachtit.

Naopak potěší, že přesunutí řazení ze středového panelu pod volant vytvořilo prostor pro geniální standardně montovanou středovou opěrku s ideálním místem pro bezdrátové nabíjení mobilního telefonu. Detaily si můžete prohlédnout ve fotogalerii nad tímto textovým blokem.

Cenová politika Renaultu Austral zatím stále zůstává velmi sebevědomá, což se negativně projevuje na zájmu o něj. Na českém trhu zatím zdaleka nedosahuje popularity menších a výrazně dostupnějších modelů Clio a Captur, nebo kupé SUV Arkana. Základní cena mild-hybridní verze s výkonem 140 koní zůstává na 770 tisících korun a lze ji snížit pouze výkupem staršího auta na protiúčet. Full hybridní Austral E-tech přijde se základní, byť bohatou, výbavou Techno na 909 tisíc korun. V námi testované Iconic je to už 999 tisíc korun a když k tomu připočteme několik příplatků, jsme vysoko nad milionem.

Nejlevnější rodinná SUV s full hybridním pohonem už začínají na cenách kolem 600 tisíc korun. Cenově dostupnější je například i prémiový Lexus UX. Podívejte se ZDE na přehled všech full hybridních SUV s cenou do jednoho milionu korun. Testovaný Renault Austral E-Tech full hybrid 200 Iconic jsme porovnali s prodejně výrazně úspěšnějšími SUV Hyundai Tucson, Kia SportageToyota Corolla Cross také s hybridním pohonem. Podívejte se ZDE. Kompletní ceník všech verzí Renaultu Austral si můžete prohlédnout ZDE.
Reklama

Diskuze

Zdeněk - 19.01.2024 11:30:40
Ne každý ,kdo umí číst a psát by měl být "novinář" . Na tož pak psát recenze na auta.
Jozef - 08.01.2024 11:22:39
Mám Espace 5 generace a automat je jeden z nejhladšího co sem kdy jezdil. Mám za sebou mnoho aut, Korejce, Audi a vw i mercedes c Klasse. To co píšete je zaujatost někoho kdo má koncern VW v naftě s tdi nejlépe a koupen z ve velkém pražském autobazaru.

Umí tohle váš elektromobil? Základní Renault Clio jede 180 km/h, dojezd má 700 km a stojí 360 tisíc

Clio dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Jezdí slušně a stojí na dnešní poměry rozumné peníze
29.11.2023 08:00
|
11
Reklama

S Renaultem Espace poprvé na českých silnicích. Proti Škodě Kodiaq má nabito, nejen cenou

Novinka stojí stejně v provedení pro pět i sedm cestujících. Prodává se ale zatím jen jako hybrid
24.11.2023 10:04
|
3

Renault Twingo bude čistě elektrický a stát by mohl do půl milionu. Slibuje to společnost Ampere

Ampere je součást Renaultu, která bude mít na starosti kompletní elektromobilní portfolio
16.11.2023 10:30
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV