Reklama
Testy

Test Renaultu Austral v základním provedení: Zlevněte ho o 200 tisíc a máte bestseller

Nejlevnější verze nového rodinného SUV potěší výbavou a podvozkem. Cena 770 tisíc je ale přestřelená
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Renault Austral je zcela nové rodinné SUV, které nahradilo neúspěšný model Kadjar. V porovnání s ním, ale i s některými konkurenty, je v mnoha aspektech lepší, ale jeho prodejní úspěch na českém trhu zatím neumožňuje příliš vysoká cena. Otestovali jsme nejlevnější provedení s benzinovou třináctistovkou o výkonu 140 koní, manuálním řazením a základní výbavou Techno za 770 tisíc korun.

Čtyřválec s turbem je rozumný základ

Nový Renault Austral už jsme testovali na mezinárodní prezentaci a krátce jsme s ním jezdili i po jeho uvedení na český trh. Zkoušeli jsme tam full hybridní verzi, která se odlišuje mimo jiné vyspělejší víceprvkovou zadní nápravou a menším kufrem, a na český trh dorazí v nejbližších měsících. A také jsme otestovali silnější benzinovou třináctistovku TCE 160 dopovanou mild-hybridním systémem spojenou výhradně s automatickou převodovkou. Články o těchto verzích si můžete přečíst díky odkazům v tomto textu, kompletní ceník Renaultu Austral na českém trhu najdete ZDE, takže se tentokrát budu soustředit zejména na specifika dosud netestované nejlevnější varianty TCE 140 Techno. 

Také nejslabšímu turbomotoru s nejvyšším výkonem 103 kW (140 koní), který lze spojit výhradně s nejnižší úrovní výbavy a manuálním řazením, lehce pomáhá elektřina v podobě mild-hybridu. Řidič to prakticky nepozná, jen bude mít pocit, že start-stop systém zhasíná motor poměrně často, velmi neznatelně a logicky. Pohonná jednotka je tak tichá a kultivovaná, že jsem měl často problém poznat, jestli motor běží, nebo ne. Digitální přístrojový štít navíc nemá klasický otáčkoměr, což identifikaci spuštěného benzinového čtyřválce ještě více ztěžuje.

Motor plní v rodinném SUV úlohu základní pohonné jednotky. V porovnání s tříválci o objemu 1,0 až 1,2 l, které tuto úlohu hrají u některých konkurentů, jde o důstojnější základní motor, ale žádný trhač asfaltu to rozhodně není. Například v porovnání s litrovou Škodou Karoq má zrychlení z 0 na 100 km/h (10,7 s) jen o čtyři desetiny rychlejší. A naopak proti konkurenčním patnáctistovkám a šestnáctistovkám přece jen postrádá sílu i dynamiku.

Předjíždění zejména s trochu více naloženým autem musí být velmi dobře plánované. A na německých dálnicích v některých kopcích autu poháněnému třináctistovkou docházel dech už v rychlostech kolem 150 až 160 km/h. Chybí mu nejen dynamika, ale i síla a pružnost, což dokládá například to, že se mi často i při rychlostech přes 90 km/h po sešlápnutí plynu stávalo, že šipka doporučující ideální rychlostní stupeň radila podřadit.

Výrobce udává kombinovanou spotřebu dle realistické metodiky WLTP na úrovni šesti litrů, což jsme ověřili jako pravdě podobnou hodnotu. Při ustálené rychlosti 90 km/h na šestý rychlostní stupeň si základní Renault Austral řekl o 5,2 l benzinu na 100 km. Dálničních 130 km/h zvýšilo konzumaci k osmi litrům.
Reklama

Vyčnívá jízdním pohodlím

Největší výhodu Renaultu Austral v porovnání s konkurenčními rodinnými SUV představuje míra pohodlí a určité dospělosti. I přesto, že podvozek levnějších verzí disponuje na zadní nápravě pouze jednoduchým řešením v podobě torzní příčky (víceprvek se váže jen s full hybridem), při jízdě se to negativně téměř neprojevuje. Auto je v zatáčkách i na nerovnostech klidné, předvídatelné a zejména komfortní. Žádné rázy nebo nepředvídatelné odskoky, jak to u tohoto řešení zadní nápravy občas bývá.

Velkou roli v dospěle působících jízdních vlastnostech rozhodně hrají také standardně dodávaná devatenáctipalcová kola s velmi netradičním rozměrem pneumatik 205/55 R19. Šířka gum je stejná, jako bývá obvykle na šestnáctipalcových kolech, což má pozitivní vliv na spotřebu, balónovější profil zase na tlumení některého typu nerovností.

Kdo se v autech vyzná, asi už tuší, že z hlediska sportovnější jízdy naopak takové řešení rozhodně ideálem není. Stabilizační systém zasahuje do jízdy při každé zatáčce projeté pod plynem, což není úplně příjemné a řidiči to bere jakoukoli chuť na svižnější jízdu v zakroucených pasážích. Trochu pomohlo systém částečně deaktivovat, Austral hned působil o něco hbitějším a předvídatelnějším dojmem. Celkově však jízda s ním působí na jednu stranu dospěle a bezpečně, ale na druhou stranu trochu neohrabaně. Neustále jsem měl pocit, že jedu s větším autem, než jakým Austral ve skutečnosti je.

Také řízení a řazení souzní spíše s klidnějším projevem jízdy. Kulisa řadicí páky je docela dlouhá a občas trochu zadrhává. Nejde ale o nic, na co by se nedalo rychle zvyknout. To platí i o odtažitém řízení, které nemá tak působivý rejd jako u dražších verzí s natáčecí zadní nápravou.

I přesto, že Renault Austral nemá v nabídce pohon všech kol, dokáže se poprat s polní cestou docela statečně. Nejvíc jsem mimo asfalt opět ocenil tlumivost podvozku a výborné odhlučnění kabiny.

Překvapivě bohatý standard

Další výhodu v porovnání s konkurencí představuje promyšlená, bohatě vybavená a moderně působící řidičova zóna. I námi testované základní provedení nabízí ve standardu pohodlná sedadla částečně čalouněná koženkou, která nechybí ani ve výplních dveří. Částečně hranatý volant se skvěle drží, i řidič střední postavy už v nejnižší poloze sedadla dohlédne na kapotu. Šoféra obklopuje palubní deska s digitálním displejem, obří dvanáctipalcová středová obrazovka multimediálního systému obsahuje ve standardu navigaci s google mapami, kvůli kterým tak už nemusíte párovat mobilní telefon. Spousta funkcí včetně klimatizace se dá ovládat tlačítky pod obrazovkou nebo na volantu.

Nadával jsem vlastně jen na drobnosti. Nejvíc mi chyběl otáčkoměr. Respektive ono na digitálních přístrojích něco jako otáčkoměr existuje, ale chybí tomu jakékoli cejchování, takže řidič nemá šanci zjistit, jaké otáčky motor právě točí. Také mi vadil zhoršený výhled do přeodoboku. Na druhou stranu už základní výbava nabízí parkovací kameru i senzory okolo celého auta.

V základní výbavě chybí spousta dnes už běžných jízdních asistentů. I kvůli horšímu výhledu z auta jsem postrádal hlídání mrtvého úhlu, na dálnici mi chyběl travel asist, tedy kombinace adaptivního tempomatu a udržování jízdního pruhu. Snesl bych i head-up displej. Všechny tyto prvky samozřejmě Renault Austra nabízí, ale ve vyšších výbavách.

Zadní řada sedadel může hostit i vysoké a široké cestovatele. Dost místa jsme naměřili jak na kolena, tak nad hlavami, takže Austral pohodlně odveze i čtyři cestující s výškou kolem 190 cm. Bohužel jde spíš o čtyřmístné auto. Prostřední plac ve druhé řadě je vyložená nouzovka.

Potěší možnost polohovat opěradla zadních sedadel. Už vzpřímená poloha je pohodlná, ležatá vábí ke zdřímnutí. Součástí základní výbavy je i možnost posuvu zadních sedadel, což se vzhledem k velokrysé podélné prostornosti dá využít ke zvětšení zavazadlového prostoru, jehož základních 500 litrů naopak moc velkorysých není.

Další informace o testovaném Renaultu Austral najdete v galerii nad tímto textovým blokem a v popiskách u jednotlivých fotek.

Dobré auto za špatnou cenu

Nejlevnější Renault Austral není ani zdaleka žádná chudinka. V porovnání s ostatními rodinnými SUV příjemně překvapí jeho bohatá standardní výbava a jízdní pohodlí. Potěšila i rozumná spotřeba a variabilita vnitřního prostoru. Vůz naopak postrádá téměř jakékoli sportovnější geny a dynamika motoru odpovídá roli základní pohonné jednotky. 

Suverénně největší slabinou testovaného Renaultu Austral TCE 140 Techno je však jeho cena. Celých 770 tisíc korun za nejlevnější verzi SUV nižší střední třídy od Renaultu je prostě velmi troufalé a prodejní čísla za letošní rok (dosud 48 prodaných kusů za první čtvrtletí roku 2023 a 143. příčka v žebříčku modelů) tomu odpovídají. Více se zatím prodalo i Porsche Cayenne. Také z porovnání testovaného Renaultu Austral TCE 140 Techno s nejprodávanějšími konkurenty v Česku, tedy Škodou Karoq 1.5 TSI a Hyundaiem Tucson 1.6 T-GDI 110 kW, vyplývá, že cena je zkrátka nadsazená. Podívejte se ZDE.

A ještě hůře nejlevnější Austral vychází při porovnání s nejlevnějšími verzemi Karoqu (s motorem 1.0 TSI) a Tucsonu. Podívejte se ZDE. A tak mám pro Renault dobrou radu. Zlevněte to auto o dvě stě tisíc a české rodiny vám za tohle jinak povedené SUV utrhnou ruce. Jako před léty za sedany Thalia nebo Fluence. Vadit jim nebude ani chybějící pohon všech kol nebo malé množství nabízených variant.
Reklama

Diskuze

Peter - 19.02.2024 19:39:14
Autor clanku by bol najradsej keby australa predavali za 570k s full led, 140k 4-valcom, infotaimentom a celkovo spracovanim interieru o ktorom sa karoqu nesniva ani v najvyssej vybave.Vypovedna hodnota tohto testu osciluje medzi odpad a nepouzitelne.
Drago - 02.07.2023 23:02:12
Ten porovnávač je nasmiech. Ak si len pozriem interier autralu a karoqu je to riaden šok. Cenna nie je prestrelená skôr naopak.

Mototrénink s Liškou, test Renaultu Austral, Porsche Cayenne ve Středomoří. Nový Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu vyzkoušíme také levné čínské SUV MG HS a porovnáme ho se Škodu Karoq
06.03.2023 11:30
|
0
Reklama

Vyzyvatel oblíbených SUV je v Česku. Renault Austral sází na hybridní techniku a pohodlí

Vůz je v nabídce s manuální převodovkou i CVT. Nový full-hybrid přijde až letos na podzim
25.01.2023 17:31
|
1
Reklama

Poprvé za volantem Renaultu Austral. Díky natáčení zadních kol je mrštný jako malé auto

Svezli jsme se nejvýkonnější hybridní verzí. Dojem kazí reakce složité převodovky, potřebuje vyladit
14.10.2022 07:30
|
0

Nový Volkswagen Amarok vyvinuli v Německu a Austrálii. Vyrábět se ale bude v Jižní Africe

Volkswagen zveřejnil fotografie z testování vozu. Robustností vypadá „americky“
03.05.2022 06:50
|
1

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV