Jede, „nežere“, trochu cuká
Litrový tříválec má oficiální parametry 67 kW (91 k) a 160 Nm. Na pohled to není žádný zázrak, čas pro sprint na stovku jsme naměřili 12 sekund, ale pocitově je auto mnohem rychlejší. Může za to hmotnost necelých 1,2 tuny a poměrně vysoký točivý moment. Chuť zrychlovat základní motorizaci určitě nechybí a stejně tak zvládne tohle Clio pelášit po německé dálnici rychlostí kolem 180 km/h, když mu dopřejete trochu času na rozlet. Udržovat celkově vyšší dálniční tempo mu nečiní žádný problém a tento režim jízdy také přináší chvíle, kdy zapomenete na přítomnost tříválce pod kapotou. Při ustálené jízdě motor neprodukuje skoro žádné vibrace a je příjemně tichý.
Naopak při rozjezdech tříválcovou koncepci odhalíte na první dobrou a zejména při studených startech si také budete muset zvyknout na to, že motor má tendenci zpočátku trochu cukat. Je to údajně vlastnost, která po zahřátí zmizí. A jak je u současných jednotek zvykem, motor se zahřeje velmi rychle.
Parádní disciplínou Clia TCe 90 je nakonec spotřeba. Navzdory rychlým dálničním přesunům během týdenní zápůjčky auto po konci testu pořád ukazovalo průměr 5,9 l/100 km. Při klidnější jízdě kombinující z poloviny dálnice a z poloviny okresky nebyl problém jezdit za pět litrů na sto. Zkrátka kdo chce nízkou spotřebu, nemusí nutně utrácet za nejdražší hybrid E-Tech. Pravda, ten je úspornější, ale rozdíl není tak dramatický. TCe 90 navíc stojí o 130 tisíc méně.
Clio má objem nádrže 42 litrů, což při pětilitrové spotřebě dává hodně pěkný dojezd. Přidejte k tomu kvalitní podvozek i řadu asistenčních systémů včetně adaptivního tempomatu a dostanete sice malý městský hatchback, který ale, když na to přijde, zvládne s grácií i opravdu dlouhé výlety. Renault mimochodem v rámci příslušenství nabízí tažné za 27 tisíc, nosič na kouli na dvě kola za necelých 14 tisíc nebo střešní box s cenou od 10 599 Kč. I základní Clio může být solidní cestovatel.