Reklama
Testy

Hybridů je mezi malými auty málo. Mrštný Renault Clio E-Tech dokazuje, že je to škoda

Auto má dospělý jízdní projev a velmi dobrou dynamiku, ukázal test. Škoda poměrně vysoké ceny
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Hybridní pohon se pomalu rozšiřuje mezi malá auta, což je dobře. Jak ukazuje testovaný Renault Clio, jde o zajímavou volbu nejen do městského provozu. Promyšlený systém z něj totiž dělá dynamicky zajímavé auto. To navíc zdobí pohledný vzhled, kvalitní zpracování i pěkná výbava. Jak se s ním jezdí jsme zjišťovali v redakčním testu.

Drahý krasavec

Zatímco mild-hybridy přibývají jako houby po dešti, full-hybridů (aut schopných jet i několik kilometrů čistě na elektřinu) není tolik, zejména mezi vozy velikosti právě Renaultu Clio. I pro tento francouzský model jde ale o tak speciální motorizaci, že se nabízí jen v jediné výbavě, konkrétně střední Techno, v níž stojí 105 tisíc korun víc než výkonově srovnatelná motorizace TCe 140. Zaplatíte za ni minimálně 593 tisíc korun, což není opravdu za kompaktní auto málo (kompletní ceník najdete zde).

Přitom ani to nestačí, abyste dostali auto, které by bylo tak pěkně vyšperkované jako naše testovací. To zdobila například příplatková 17palcová kola, oranžový lak a další detaily. Celkově to vozu náramně slušelo a totéž se dá říci i o interiéru. Ten působí přívětivě zejména díky kvalitním látkovým sedadlům a také specifické stropnici. To vše doplňovala světlá palubní deska, takže kabina působila na pohled vzdušněji.

I ve střední výbavě Techno je ale potřeba za některé prvky výbavy připlácet, řeč je třeba o vyhřívání volantu a předních sedadel. Ani za necelých 600 tisíc nemáte v základu displej, který nahrazuje klasické budíky, ten dostanete až v dalším příplatkovém paketu s větší obrazovkou multimediálního systému. I když tím stoupá cena vozu, jednoznačně tento příplatek doporučujeme. Přístrojový štít má jemnou grafiku, na výšku situovaná obrazovka zábavního systému je sice lesklá a tak působí jako lapač otisků prstů, na druhou stranu má přehledné menu a řadu užitečných funkcí.

Aplaus míří k designérům kabiny, kteří nasadili velké ovladače klimatizace, se kterými se velmi rychle a pohodlně operuje. Ergonomie je tedy v Renaultu na jedničku. Z hlediska prostoru se ale musíte samozřejmě připravit na kompromisy. Vzadu je méně místa na nohy, v kufru v případě full-hybridu o 100 litrů méně než u standardní spalovací verze, což je dáno nutností umístit baterii pod kapotu. Jak je na tom s prostorností Clio ve srovnání s konkurenční Škodou Fabia a Opelem Corsa zjistíte v našem porovnávači zde.

Další podrobnosti o vozu a příplatcích najdete také v následující komentované fotogalerii:

Promyšlený hybrid

Full-hybridní systém pod kapotou Renaultu Clio je poměrně promyšlený. Jako základ používá atmosférickou jedna-šestku pracující v Atkinsonově cyklu, který přispívá k větší účinnosti. Jednotka je spojena nejen s elektromotorem o výkonu 36 kW, ale ještě s poměrně silným startér-generátorem, který má k dispozici dalších 15 kW. Dohromady to vychází na 105 kW, tedy 143 koní a 148 Nm. Baterie má kapacitu 1,2 kWh, takže vůz ujede několik kilometrů čistě na elektřinu a ve vysokých rychlostech může „plachtit“ s vypnutým spalovacím motorem. A za pozornost stojí i multimódová automatická převodovka, která má dva stupně pro jízdu s elektromotorem a čtyři stupně pro spalovací jednotku. Řidič má pak k ruce tři jízdní režimy, tedy normálí, ECO a sportovní.

Tolik teorie, která se do praxe propisuje jako velmi příjemný zážitek za volantem. Síla elektromotoru a startér-generátoru je totiž znát v  každém přidání plynového pedálu. Cítit je to zejména při rozjezdech nebo akceleraci v nízkých rychlostech. Clio má takový ten klasický „elektrošvih“, který se tolik líbí řidičům aut do zásuvky. Působí zkrátka jako by bylo na napjaté gumě a na příkaz plynového pedálu poslušně vystřelilo kupředu. Spalovací jednotka se obvykle přidá záhy, ale přechod mezi elektřinou a benzinem je poměrně jemný, bez vibrací a škubnutí. Výsledkem je, že Clio působí v městském provozu velmi tiše, mrštně a sebevědomě.

Dobrou zprávou je, že onu potřebnou dávku sebevědomí neztrácí ani při cestování mimo metropoli. Na okresce umí předvést svižné svezení, na dálnici pak rozhodně nezapadne mezi lovnou zvěř v pravém jízdním pruhu. Kdepak, sice je při 130 km/h už jasně cítit, že energie ubyla, nicméně stále jí je tu dost, aby auto drželo tempo s provozem. Bonusem navíc je i tichost ve vysokých rychlostech, ať už je to díky chodu hybridního systému nebo díky odhlučnění podvozku a dobré aerodynamice malého vozu. Výhodou je i kombinovaná převodovka, díky které má auto rozhodně lepší jízdní projev než s variátorem. Tohle určitě není jen auto do města, dají se s ním jezdit i dálky.

Samozřejmě nejnižší spotřebou se vám hybrid odvděčí při vyrovnané klidné jízdě, kdy má možnost často vypínat spalovací jednotku. Ve městě se můžete pohodlně dostat pod pět litrů, mějte ale na paměti, že je potřeba se trochu držet zkrátka a neužívat si oné zmíněné elektrické pružnosti. Na dálnici stoupá spotřeba k šesti litrům, což sice není nic hrozného, ale také nic světoborného. Tady už auto konzumuje dost podobně jako každý jiný takto velký vůz s běžným benzinovým agregátem.

Kdy má smysl?

Podvozek je naladěn na tužší notu, velmi dobře nám sedl, když jsme tu a tam přepli na sportovní jízdní mód. To trochu ztuhne řízení a zrychlí se reakce na plynový pedál. Elektromotory tu ještě víc pomáhají dynamice. Rázy se ale neobjevují, poskakování jsme si nevšimli. Náklony karoserie v ostrých zatáčkách jsou minimální. I z tohoto hlediska patří Clio mezi velmi dobře jezdící vozy ve své kategorii. Samozřejmě musíte počítat s tím, že i když vůz působí v provozu mrštně, řízení je poměrně hodně posilované a rozhodně nemá nějaké postranní sportovní choutky. Kvůli nim je lepší zavzpomínat na Clio RS.

Každopádně Renault Clio E-Tech full hybrid 145 má hodnotu hlavně jako velmi podařený celek, který si není nutné kupovat jen kvůli relativně malé úspoře paliva. Jde tu hlavně o jízdní projev, pěknou výbavu a mimochodem také fakt, že je to jediná motorizace tohoto modelu, která se nabízí s automatickou převodovkou. Škoda, že se cenově blíží o kategorii větším vozům.

A levné není ani mezi ostatními malými hybridy. Porovnali jsme ho s Toyotou Yaris 1.5 Hybrid (která má velmi širokou nabídku výbav) a sympatickou Hodnou Jazz. Oba vozy jsou v základu podstatně levnější. Přesvědčit se o tom můžete v našem porovnávači.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Bazar: Renault Captur I (2013-2019). Navzdory předsudkům nevykazuje líbivé SUV velké problémy

Hezký design, praktičnost, spolehlivá technika a v neposlední řadě příznivá cena - to je Captur
20.02.2023 07:30
|
1
Reklama

Dacii se v Česku daří, v soukromém sektoru patří mezi nejoblíbenější značky. Renault se propadl

Skupina Renault neměla vůbec špatný rok. Povedlo se jí prodat velké množství levných aut i dodávek
16.02.2023 16:00
|
3
Reklama

Renault Espace se letos vrátí na silnice. Sveze sedm lidí a převlékne se do kabátu SUV

Auto se pomalu odhaluje na tmavých fotografiích. K veřejnému představení by mělo dojít zjara
14.02.2023 17:17
|
2

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0
Reklama

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8

Elektromobilem z Prahy do Stockholmu a zpět. Kia EV9 nás zahrnula komfortem, nabíječky stresem

Ano, autem na baterky lze dojet hodně daleko. Ale chce to trpělivost a nadšení pro věc
08.04.2024 14:00
|
14
Reklama
Autosalon TV