Reklama
Ojetiny

Bazar: Renault Captur I (2013-2019). Navzdory předsudkům nevykazuje líbivé SUV velké problémy

Hezký design, praktičnost, spolehlivá technika a v neposlední řadě příznivá cena - to je Captur
Zdroj: Tiskový servis Renault

Renault Captur se ve své první generaci řadil k nejprodávanějším vozům francouzské značky. Jakkoliv navenek možná působí trochu nenápadně, ve skutečnosti dokázal svým vzhledem a vlastnostmi oslovit opravdu pestrou a hlavně početnou směsici zákazníků. Renault tímto malým SUV s délkou 4,12 metru a výškou 1,57 metru trefil přesně hřebíček na hlavičku a vůz, který v modelovém portfoliu nahradil poměrně nevýrazný Modus, se stal hitem nejen v Evropě, ale i u nás.

K jeho hlavním plusům řadíme kromě designu také praktičnost, a to díky zadní posuvné lavici, která není (nejen) v tomto segmentu obvyklá. Jak ale dokazují i statistiky poruchovosti z německých stanic technické kontroly, jež následně analyzovala publikace AutoBild TÜV Report 2023, tento model nezklame ani z hlediska spolehlivosti, byť o francouzských autech se traduje něco jiného. Renaultu Captur se v bazaru v principu bát nemusíte.

Charakteristika modelové řady

Renault Captur I. generace se vyráběl v letech 2013 až 2019, modernizací prošel v roce 2017 a v roce 2020 se začala vyrábět nová generace. Motory pokrývají spektrum od 90 (90 dCi) do 150 koní (150 TCe). Z crash-testu Euro NCAP si tento model odnesl v roce 2013 čtyřhvězdičkové hodnocení.

Po technické stránce sdílí Captur maximum možného s Renaultem Clio a na malém půdorysu nabízí překvapivě hodně prostoru. Jeho kufr má v základu objem 377 litrů, ale lze ho zvětšit až na hodnotu 1235 litrů. K výjimečné variabilitě přispívá již zmíněná posuvná zadní lavice. Podvozek je naladěn spíše do komfortna a všechny pohonné jednotky, které se do tohoto vozu montovaly, lze označit za temperamentní. Dokonce i základní tříválec 0,9 litru je živý a k pohonu auta dostatečný. Lepší službu samozřejmě odvedou čtyřválce, ať už o objemu 1,2 (118 k) nebo 1,3 litru (130 nebo 150 k), popř. turbodiesel 1,5 dCi (90 nebo 110 k). Na pohon všech kol u tohoto vozu zapomeňte, poháněna je vždy jen přední náprava. K výhodám na trhu ojetin řadíme i skutečnost, že většina Capturů byla v soukromých rukách s řádnou péčí, a tak jsou povětšinou na „place“ vozy v celkem dobrých stavech a s rozumnými kilometrovými nájezdy.

Silné stránky

Renault Captur těží z osvědčené a na údržbu nenáročné techniky z modelu Clio. To se pozitivně propisuje do jeho spolehlivosti - problémy nedělají motory ani podvozek, nadprůměrně spolehlivé jsou i brzdy. Z turbodieselů stojí za doporučení 1,5 dCi (90 k), který je dostatečně silný a přitom skutečně úsporný. 

Slabiny

Při tankování nekvalitní nafty se může porouchat katalyzátor NOX. Po faceliftu může pozlobit uložení kol na přední nápravě a multimediální systém vyžadoval poměrně časté aktualizace. Svolávací akce byla rovněž kvůli špatně namontovaným podběhům předních kol. 

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK
U vozů se stářím zhruba sedm let nevyzkazují odpružení a tlumiče žádné větší problémy, následně už se občas objeví, ale ani tak se nejedná o nic tragického. Potěšující je rovněž kvalita řízení a pohonu, naopak u starších vozů se může na podvozku objevovat rez.

SVĚTLA
Jakkoliv je dobré si na funkci světel dát při koupi pozor, protože nejsou kdovíjak spolehlivá, stejně se z hlediska statistik pohybují v uspokojivé oblasti. U všech ročníků více zlobí zadní světla, tlumá pak pouze u starších vozů.

BRZDY
Mladší exempláře v onblasti nožní brzdy excelují, s přibývajícím věkem spolehlivost postupně slábne, ale nejedná se o nic fatálního. Brzdové vedení a hadice jsou namontovány tak dobře, jako nidky předtím, brzdové kotouče jsou z hlediska trvanlivosti průměrné.

MOTORY/EMISE
Úniky oleje z motoru či převodovky nacházejí technici na kontrolách jen zřídkakdy, Captur je v oblasti pohonu velmi dobrý. Pouze výfukové potrubí může začít kolem šesti let stáří rezavět. Motory rovněž nemají při pravidelném servisu problém projít emisními zkouškami.

VERDIKT
Pravděpodobnost, že bude mít vyhlídnutý Renault Captur jasnou minulost, je u tohoto modelu docela vysoká, neboť jej často používaly soukromé osoby. Rovněž kilometrový nájezd je nižší než průměr. V žádné z hlavních oblastí nevykazuje Captur zásadní problémy, vyšší poruchovost světel zůstává v normě. Renault zaslouží pochvalu zejmna za výdrž podvozku a dobrou funkčnost brzdové soustavy.
Zdroj: TÜV Report 2023
Reklama

Diskuze

Máca racing - 20.02.2023 10:15:23
Kromě 1,2 TCe jsou všechny ostatní motory bezproblémové. 0,9 TCe je dostatečná, Diesel 1,5 dCi je skvělý po všech stránkách (od dynamiky až po spotřebu). Vynikající je 1,3 TCe 96 či 110 kW (přišel až po faceliftu na krátkou dobu, takže jich moc není).

Novinkový Captur se na sebe umí podívat ze vzduchu. Kamery zajišťují iluzi nadhledu

Renault využívá animaci, která vám pomůže při parkování. Vidíte díky ní všemi směry
23.03.2021 10:32
|
1
Reklama

Autosalon ve středu provětrá Renault Captur i enduro a ukáže řešení proti elektrickému blackoutu

Testovaný renault má techniku z Formule 1 a Mitsubishi Outlander PHEV funguje i jako generátor
22.03.2021 11:26
|
0

Změřili jsme nový Renault Captur. Parametry kufru poráží i Škodu Kamiq

Zavazadlový prostor zabral všechny centimetry, o které se prodloužila karoserie proti předchůdci
16.01.2020 20:20
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV