Reklama
Řidičův chleba

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
Zdroj: MP Praha

Špatné parkování, jízda v jednosměrce nebo třeba otáčení se na semaforech. To jsou pravděpodobně ty nejčastější dopravní prohřešky, kterými se městská policie zabývá. Jsou však tyto drobné přestupky tím jediným, co strážník městské policie může pokutovat, nebo může například i měřit rychlost? Na automobilových fórech vám spousta řidičů bude tvrdit, že rychlost rozhodně měřit nemohou, ale je tomu opravdu tak? To jsme se pokusili zjistit.

A celní správa může?

Je pravda, že strážníci mají rozhodně omezenější pravomoce než státní policie, což nám potvrdil také mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška: „Zákon o silničním provozu svěřuje obecní policii některá oprávnění a povinnosti v provozu na pozemních komunikacích. V dané souvislosti však platí, že dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a případný postih řidičů vozidel účastnících se provozu na pozemních komunikacích je svěřen především Policii ČR. Role obecních strážníků je v tomto případě pouze podpůrná.“

Neznamená to ale, že by vás městská policie nemohla zastavit i za závažnější dopravní přestupek. Jen přitom vždy musí spolupracovat se státní policií. Podobně je tomu také při měření rychlosti. „Městská policie měřit rychlost a vybírat pokuty samozřejmě může, ovšem výhradně na místech určených státní policií. To proto, aby například neměřila na jednom místě současně právě s Policií ČR,“ sdělila redakci Autosalon.tv mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl.

Pokud tedy pojedete o méně než 10 km/h rychleji, udělí vám strážník městské policie pokutu na místě do 1500 Kč. Jestliže se pak k přestupku nepřiznáte přímo na místě, putuje do správního řízení, kde můžete zaplatit dva až pět tisíc korun. Oznámení o udělení bodů strážník příslušnému úřadu neposílá, protože nejde o bodovaný přestupek. Za víc než 10 km/h hrozí na místě až dva tisíce korun nebo až 5000 Kč ve správním řízení a dva trestné body.

Překročení rychlosti o 20 km/h v obci (o 30 km/h mimo obec) a více je trestáno pokutou na místě maximálně 3500 Kč, až 10 tisíci ve správním řízení a čtyřmi body do karty řidiče. Jakmile pak pojedete o víc než 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec a změří vás strážník městské policie, nemůže přestupek vyřešit na místě a rovnou ho zasílá do správního řízení. Tam pak řidičům hrozí pokuta až 25 tisíc korun, šest trestných bodů a dokonce i zákaz řízení na šest až osmnáct měsíců.

Například na dálnicích pak často stojí ještě bílé dodávky patřící celní správě, které v některých řidičích evokují pocit, že by rovněž mohly měřit rychlost. Podle Aleny Mühl z ministerstva dopravy je to však mýtus, protože celní správa rychlost opravdu neměří.

K nehodě jen státní policie

Co se týče nehod, tak ta je plně v rukou státní policie. „Pokud dojde k dopravní nehodě, k níž je nutno přivolat státní policii, potom i v případě, že se na místo dopravní nehody jako první dostane obecní či městská policie, chová se zde pouze jako jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. To znamená, že dává první pomoc nebo také může dočasně usměrňovat provoz na pozemních komunikacích,“ vysvětlil Ondřej Krátoška.

Může však výrazně pomoci v případě, kdy jeden z účastníků nehody odmítá tomu druhému předložit doklad totožnosti. O ten pak může požádat také svědky nehody. Nicméně pokud jde o dopravní nehodu, kde je přítomnost státní policie nutná nebo pokud účastníci dopravní nehody trvají na její přítomnosti, končí role obecní policie s jejím příjezdem.

Reklama

Diskuze

Zbyněk - 05.11.2024 18:57:05
1. Státní policie u nás již neexistuje. Máme Policii České republiky. 2. Bylo by fér uvést, že Obecní a Městská policie může měřit rychlost pouze ze stojícího vozidla nebo stacionárním radarem. Měřit rychlost za jízdy (z jedoucího vozidla) pravomoc nemají
egirls - 05.11.2024 12:29:03
❤️Zde můž­ete svlé­k­nout dív­ku a vidět ji na­hou) Prosím, ohodnoťte ji ➤ https://ja.cat/nuczy

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
6
Reklama

Policista prozradil, proč nejčastěji zastavují řidiče BMW. Jsou to pokuty zadarmo, říká

Ve svém videu na sociálních sítích uvedl hned několik důvodů. Jedním z nich byli i mladí řidiči
14.10.2024 08:15
|
33
Reklama

Buď oslňují, nebo nejsou vidět. Řidiči často nevědí, jak správně používat mlhovky

V mlze je pravděpodobnost vzniku dopravní nehody vyšší. Navíc bývají i následky kolize vážnější
13.10.2024 18:25
|
4

Pokuty nejsou jediný způsob, jak policie vybírá od řidičů peníze. V rukávu má ještě další trumf

Pokud řidič nechce zaplatit pokutu, může od něj policista vybrat kauci ve výši až 50 tisíc korun
11.10.2024 07:59
|
5

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Žádné úplatky ani podvody. Expert prozradil, jak se legálně vyhnout odebrání řidičáku

Vybodování dnes kvůli reformě silničního zákona hrozí i jinak slušným řidičům. Lze tomu ale předejít
01.11.2024 07:45
|
15
Reklama
Autosalon TV