Mezi řidiči se šíří trik, který je má chránit před pokutou za rychlost. Sami zkouší, zda funguje

Na motoristických fórech najdete nespočet tipů, jak se lze vyhnout pokutám z rychlostních kamer. Jeden z nich se tu ale opakuje nejčastěji - projíždění pod kamerami přesně mezi dvěma jízdními pruhy. Podle mnohých řidičů to zaručeně funguje, protože každá kamera snímá vždy jen jeden pruh. Technická správa komunikací už nám však v minulosti sdělila, že takto kamerové systémy opravdu nefungují. Ani to ale našeho čtenáře neodradilo a pokusil se to ověřit na vlastní kůži. Jak to dopadlo?
Past nakonec sklapla
Ve své podstatě jde o naprosto geniální myšlenku, kdy řidič nasměruje své auto tak, aby podélná čára vymezující jízdní pruh byla v místě průjezdu kamerou ve středu registrační značky. Pokud by kamery zaznamenávaly vždy jen jeden jízdní pruh, pak by tento trik mohl opravdu fungovat. V rámci zákona totiž řidič nijak neporušuje dopravní předpisy, pokud tedy přejíždí přes přerušovanou podélnou čáru. Jakmile by přejížděl přes plnou, pak by mu hrozila nemalá pokuta. Dále by nesměl ohrozit ostatní účastníky provozu zbrklými manévry.
Problém je, že podle Technické správy komunikací hl. m. Prahy, která zdejší kamery spravuje, jde pouze o řidičský mýtus. „Kamery dohlížející na povolenou rychlost mají širokoúhlý záběr, tudíž jedna kamera dokáže snímat všechny jízdní pruhy zároveň, dokonce včetně toho odstavného. Není to tak, že když jsou na víceproudých silnicích například tři kamery vedle sebe, tak každá snímá pouze ten svůj pruh. Tak to opravdu nefunguje,“ prozradila nám už dříve mluvčí Barbora Lišková.
Jeden z našich čtenářů však tvrzení mluvčí TSK neuvěřil a rozhodl se ho sám ověřit. Jezdil tedy mezi pruhy na Jižní spojce v Praze vyšší rychlostí, než pravidla dovolují, a čekal, zda mu pokuta z přilehlých rychlostních kamer přijde či nikoliv. Když už se nám po několika týdnech testování chystal napsat, že slova Barbory Liškové nejsou pravdivá, přišla mu pokuta ve výši 1250 Kč za překročení rychlosti o 23 km/h, a to z Jižní spojky od ulice Průmyslová ze směru na centrum. Na přiložené fotografii je navíc jasně vidět, že v tu chvíli opravdu jel mezi dvěma jízdními pruhy. A i přesto pokutu dostal.
Teď se zřejmě ptáte, jak je možné, že pokutu nedostal už dříve? I na to má mluvčí TSK odpověď. „Jednotlivé kamery úsekového měření si umí policie společně s úřady na základě nehodovosti a častých přestupků různě propojovat, případně je někde deaktivovat a jinde zase aktivovat.“
Pokud jste tedy pod kamerou projeli rychleji, než byste měli, a pokutu jste nedostali, neznamená to, že ji z té samé kamery nemůžete dostat příště. Nejzaručenějším způsobem, jak nedostat pokutu za rychlost, proto zůstává předpisová jízda.