Reklama
Nová auta

Pomsta bývalého manažera BMW dokonána. Test vozů Hyundai i20 N, i30 N a Kona N na okruhu i v provozu

Dvě novinky mezi sportovními verzemi osobních vozů Hyundai jsme porovnali s vylepšeným bestsellerem
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Hyundai letos obohatil a zmodernizoval nabídku sportovních verzí svých běžných osobních aut označované písmeny N. Nošovický Hyundai i30 N ve verzi hatchback i fastback prodělal facelift, úplnými novinkami jsou malý hatchback i20 N a kompaktní SUV Kona N. Všechny tři modely jsme otestovali a vzájemně porovnali nejen na silnicích, ale i na závodním okruhu.

Volné ruce ve vývoji sportovních aut

Korejské automobilky měly zlatou ruku při přetahování manažerů od německých prémiových značek. Designer Peter Schreyer, který přešel do koncernu Hyundai-KIA od Audi, dokázal povznést vzhled korejských automobilů. Albert Biermann, bývalý šéf sportovní divize M značky BMW, dostal u Hyundaie na starost podobnou divizi, která je v abecedě jen o písmenko dále - N.

Na rozdíl od Němců, kteří ho udeptali věčnými poradami a papírováním, dostal od Korejců ve vývojovém centru v Namyangu volnou ruku v tom, co ho nejvíce bavilo - ve vývoji sportovních aut. A dokázal neuvěřitelné. Během několika let udělal z Hyundaie i30 N uznávanou veličinu mezi odborníky a fandy do rychlých vozů a přitáhl ke značce spoustu zákazníků, kteří by k ní jinak ani nečichli. Dokonce i bývalé ortodoxní fandy BMW. V době, kdy většina automobilek vývoj a výrobu sportovních vozů se spalovacími motory končí nebo utlumuje, rozšířil Hyundai rodinu vozů N o další dva členy - malý hot hatch i20 N a kompaktní SUV Kona N. A navrch zmodernizoval "otce zakladatele", tedy model i30 N.

Všechny tři vozy jsme jako jedna z prvních českých redakcí dostali možnost vyzkoušet jak v běžném provozu tak na závodním okruhu Slovakia Ring poblíž Dunajské Stredy. A zjistili spoustu zajímavých skutečností.

Stovky kilometrů v extrémní zátěži

Hyundai pojal akci opravdu velkoryse a sebevědomě. Většina ostatních automobilek na podobných akcích dovolí většinou s podobnými vozy pár ostrých koleček prokládaných dlouhými pauzami a střídáním skupin. Dva vláčky ostrých hyundaiů na Slovakia Ringu se od rána až do podvečera nezastavily - s výjimkou tankování a výměny zničených gum. Spočítali jsme, že najezdily přibližně 700 kilometrů. Bylo neuvěřitelné, jak odolné byly brzdy proti vadnutí, ale i celý zbytek vozu v extrémním zatížení. Každý z nás absolvoval přibližně třicet ostrých okruhů a minimálně za sebe mohu prohlásit, že jsem si po nich připadal unavenější než testované automobily a průjezdy jednotlivými zatáčkami jen tak z hlavy nevymažu. Instruktoři nás hnali do čím dál rychlejších časů a čím dál odvážnějších a preciznějších průjezdů zatáček.

Kromě jízd na okruhu jsme po akci dostali všechny tři modely do konce týdne na testování na běžných silnicích, kde jsme se o těchto třech autech dozvěděli spoustu dalších zajímavých poznatků. Po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem si můžete přečíst o jízdním dojmech z nového Hyundaie i20 N, modernizované i30 N a nového rychlého SUV Kona N. Nechybí ani ceny, technické údaje, fotogalerie nebo porovnání s konkurenty. A jako bonus se můžete na podzim v televizním Autosalonu těšit na unikátní bratrovražedný souboj kolo na kolo všech tří vozů na Slovakia Ringu. Už teď se ale dozvíte spoustu informací po kliknutí na PROHLÉDNOUT.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Srovnání dne: Škoda Karoq vs. Hyundai Tucson ve čtyřech verzích. Škodovka si zkomplikovala situaci

Široká nabídka motorů i výbav trochu znesnadňuje orientaci, ale potěší zákazníky
31.07.2021 08:21
|
5
Reklama

Nový Hyundai Ioniq 5 vypadá zvenčí malý jako Golf. Uvnitř ale nabízí prostor a luxus vily Tugendhat

Korejský elektromobil okouzlil jednoduchostí a čistotou designu zvenčí i uvnitř auta
20.07.2021 18:21
|
0

Chybí díly, nošovický Hyundai stojí. Škoda přestane vyrábět příští týden. Katastrofa, hlesl její šéf

Korejské automobilce chybí kabely z Tuniska. Škodovce čipy a polovodiče. Rychlé řešení neexistuje
25.06.2021 19:12
|
29

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
5

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
2
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Kvíz: Otázky v autoškole jsou někdy záludnější, než byste čekali. Dokážete na ně odpovědět?

Při závěrečných testech se žáků ptají i na alkoholovou párty nebo třeba holení za volantem
07.04.2024 08:48
|
1
Reklama
Autosalon TV