Reklama
Testy

První jízdní dojmy: Hyundai Ioniq 5 je komfortnější než Škoda Enyaq. Nechutná mu ale sportování

Mezi prvními v Česku jsme krátce vyzkoušeli nový Hyundai Ioniq 5. Zaměřili jsme se hlavně na jízdu
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

O zbrusu novém elektromobilu Hyundai Ioniq 5 padlo nejen na našem webu, ale i na konkurenčních serverech snad úplně všechno. Víme jak vypadá, jak je velký a prostorný, známe struktury jednotlivých výbav a dokonce i jejich ceny. Málokdo měl ale doposud možnost usednout za volant a projet se. Nám se to poštěstilo, a proto vám teď můžeme naservírovat první jízdní dojmy z jedné z nejočekávanějších novinek letošního roku.

Tak je to auto, nebo loď?

Do redakce Autosalonu.tv dorazil korejský elektromobil v prozatímní vrcholné verzi, tedy s větší Li-Pol baterií o kapacitě 73 kWh (dojezd 485 km), elektromotorem o výkonu 160 kW a točivým momentem 350 N.m. Přenos hnací síly výhradně na zadní kola pak zajišťovala redukční jednostupňová automatická převodovka. A proč prozatímní? Protože výkonnější derivát s pohonem všech čtyř kol a elektromotorem naladěným na 225 kW dorazí k českým zákazníkům až později. My se tak museli spokojit jen se "slabším" provedením. Ono "spokojit" je vlastně dost nevhodné slovo, jelikož už zkoušený exemplář dalece předčil naše očekávaní.

Po prvních ujetých kilometrech máme na jazyku hned několik pochvalných slov. Do popředí se však dostává slovo komfort, které auto definuje takřka nejpřesněji. O pohonné jednotce není povětšinou ani vidu ani slechu. Ozývá se jen při nízkých rychlostech, kdy okolí informuje o své přítomnosti virtuálním zvukem. Ten se nejvíce podobá tomu u modelu Kona Electric. Vědět o něm budete také ve vysokých rychlostech, kdy už se nedokáže odprosit od typického pískání. I tak je ale velmi tlumené.

Podvozek je plavného charakteru, tedy měkký a lehce houpavý, což mu umožňuje téměř dokonale žehlit většinu nerovností. Mořské nemoci se však rozhodně bát nemusíte, neboť vůz řidiči přináší i pocit jistoty a stability. Subjektivně nám dokonce Hyundai Ioniq 5 přišel podvozkově komfortnější než třeba konkurenční Škoda Enyaq iV nebo Volkswagen ID.4, a to i na zkoušených 20 palcových kolech. Přiřadili bychom jej na úroveň prémiového Audi Q4 e-tron.

Žádný kopanec, spíše na pohodičku

Jisté rezervy má novinka v oblasti dynamiky. Od elektromotoru neočekávejte typický "kopanec", který se dostaví v případě, kdy při rozjezdu tvrdě sešlápnete plynový pedál. Nepomůže ani přepnutí do sportovního režimu. Akcelerace z místa je prostě lineární. Pozvolně vůz zrychluje i z dálničních rychlostí. Na maximálních 185 km/h se pak už doslova drápe z posledních sil. Nicméně dynamika zcela odpovídá celkovému naladění auta, které spíše cílí na komfort, než na nějaký sportovní požitek z jízdy. Plynulost při akceleraci je tak v tomto případě spíše přínosem. Trhači asfaltu si musejí počkat na příchod vrcholné verze s pohonem 4x4, u které bude svižnost úplně na jiném "levelu".

V zatáčkách se naklání

Sportovní jízda nechutná ani plavnému podvozku, který se v zatáčkách citelně naklání a velmi brzy bojuje s nedotáčivostí. Na jeho obranu však musíme uvést, že brzkou nedotáčivost lze snadno odvrátit rychlou souhrou pedálů a volantu. Takže i zdánlivě nebezpečné situaci vmžiku a zcela jednoduše zabráníte. Samotné řízení je lehce "gumové", přizpůsobené spíše městskému provozu a především komfortní jízdě.

Vyzdvihnout musíme ještě skvělé odhlučnění kabiny a dobré aerodynamické vlastnosti. Ani při vysokých rychlostech neprochází do interiéru vozu téměř žádný okolní šum či hluk od kol. Ve spojení s naprosto tichým elektromotorem pak vlastně ani nevíte, že jedete rychle.

Vyšší výkon nabíjení, než celého auta

Na závěr bychom chtěli ještě pár větami okomentovat nabíjení a rekuperaci, tyto dvě věci jsou totiž u modelu Ioniq 5 naprosto špičkové a dá se říci bezkonkurenční. Většina dnešních elektromobilů pracuje při nabíjení s napětím 400V, zatímco korejský elektromobil využívá 800V architekturu, kterou mají jen ty nejdražší "bezemisní" auta. Díky dvojnásobnému napětí tak dosáhne mnohem vyššího nabíjecího výkonu, konkrétně až 235 kW, což je naprosto úchvatné.

Hyundai Ioniq 5 je na nejvýkonnějších nabíječkách schopen dobít se z 10 na 90 procent kapacity baterií během pouhých osmnácti minut. Nebo, chcete-li, za pět minut dobíjení dokáže získat elektřinu až na sto kilometrů jízdy. Takto rychlé nabíjení umožnují jen několikanásobně dražší auta, jako jsou třeba Audi e-tron GT nebo Porsche Taycan.

Možnost obnovit část kapacity akumulátoru máte také za jízdy pomocí rekuperace. Ta je u Ioniqu 5 vyladěná k dokonalosti. K dispozici jsou hned tři úrovně rekuperace, které si snadno volíte skrze pádla pod volantem. Novinkou je pak takzvaný i-PEDAL, tedy systém, který rekuperuje za řidiče v závislosti na okolním provozu. Pokud je před vámi auto, systém dokáže sám zpomalit, nebo dokonce zcela zastavit. V běžných situacích tak lze s autem jezdit skutečně jen na jeden pedál. Brzdu využijete jen při prudkém zpomalovaní.

Diskuze

Fr_von_Dr - 05.08.2021 10:55:54
Těším se na závody e-aut "24H Le Mans" - to bude dobrá komedie! Podle současných trendů, kdy se většina musí podřizovat křičící menšině, bude závod asi přejmenován na "1h Le Mans" nebo nová disciplína "Rychlonabíjení"? :-)
Tom T - 04.08.2021 19:30:25
Pixly na baterky 99,9% obyvatel nezajímají a nechtějí je. Zadání zní jasně hustit to do lidí vychvalovat do nebes až zblbnou. Dejte za ty kraksny vozík, na něj 750 kg a udělejte srovnání s obyčejným lidovým autem....

První svezení: Audi Q4 e-tron není jen Enyaq v nóbl balení. Má hranatý volant a dost dobrých funkcí

SUV do zásuvky se rovnou nabízí ve dvou karosářských variantách. Cena začíná na 1 159 900 korunách
16.07.2021 11:27
|
3
Reklama

První dojmy z Volkswagenu ID.4 GTX: Rychlý, nikoliv sportovní. Kila navíc jsou znát v každé zatáčce

Volkswagen ID.4 na českém trhu pořídíte od 961 900 Kč, zatímco vrcholnou verzi GTX od 1 384 900 Kč
22.06.2021 13:49
|
2
Reklama

První test Mercedesu EQA: Dojem z komfortního elektromobilu kazí podivné sezení a pohon předních kol

Vyzkoušeli jsme nejmenší elektrický model od luxusní německé značky
28.05.2021 14:28
|
0

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět
25.05.2021 11:44
|
4

Elektromobily lžou o svém dojezdu nejen v zimě, ale i v létě. Údaj výrobce předčil pouze jeden

Letní norský test ukázal, o kolik se liší skutečný dojezd elektromobilů od toho udávaného výrobcem
26.07.2024 14:15
|
3

Dvě jednoduché funkce zpříjemní každou letní jízdu autem. Řidiči je však často neznají

V autech najdeme nespočet tlačítek, u kterých je zřejmé, k čemu slouží. Existují ale i skryté funkce
23.07.2024 08:05
|
3
Reklama

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
28

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
3
Reklama
Autosalon TV