Reklama
Nová auta

První dojmy z Volkswagenu ID.4 GTX: Rychlý, nikoliv sportovní. Kila navíc jsou znát v každé zatáčce

Volkswagen ID.4 na českém trhu pořídíte od 961 900 Kč, zatímco vrcholnou verzi GTX od 1 384 900 Kč
Zdroj: Volkswagen

Za slovem elektromobil mnozí z nás stále vidí malý městský vůz, který na jedno nabití sotva zvládne ujet cestu do práce nebo do obchodu a zpět. Jenže už dávno tomu není tak. Dnešní "bezemisní" auta jsou mnohem vyspělejší, všestrannější a jízdně atraktivnější. Lze s nimi cestovat na dlouhé vzdálenosti, klidně s celou rodinou a plným kufrem zavazadel, nebo s nimi dokonce sportovat a užít si pořádnou porci zábavy za volantem. Existují však i elektromobily, jenž všechny tyto faktory dokáží dokonale skloubit, přičemž jedním z nich je právě nový Volkswagen ID.4 ve vrcholném provedení GTX. Jakýsi univerzál mezi bateriovými vozidly.

Proč GTX?

Zkratka GTX bude označovat sportovní vrcholné verze jednotlivých modelových řad ID. Podobně jako u GTI, GTE a GTD se jedná o samostatnou produktovou značku. Čistě elektrické kompaktní SUV ID.4 je vůbec prvním vozem, který tuto příponu nese za svým názvem. "Zatímco písmena GT již dlouhou dobu signalizují potěšení z jízdy, písmeno X nyní vyjadřuje spojení s mobilitou budoucnosti. Trvalá udržitelnost a sportovnost se vzájemně nevylučují, nýbrž se dokonale doplňují," vysvětluje automobilka v uveřejněné tiskové zprávě. Po verzi ID.4 GTX budou následovat další modely s novou zkratkou.

V duchu elektrifikace

Do roku 2025 se koncern Volkswagen plánuje stát lídrem světového elektromobilového trhu, investuje proto více než 46 miliard EUR do elektromobility a hybridizace všech produktových řad. Zároveň předpovídá, že do roku 2030 vzroste podíl elektromobilů v Evropě až na 70 procent.
Reklama

Sportovec tělem i duší?

Vrcholná sportovní verze GTX z Volkswagenu ID.4 vyloženě nekřičí. Design exteriéru je stále uhlazený a velice elegantní. Dynamičnost karoserii dodává zejména přední nárazník s přepracovanou spodní mřížkou, která má evokovat včelí plástve. Nad ní najdeme tradiční "ledkový" pás, který spojuje sériově dodávané světlomety IQ.Light LED Matrix. Jejich moduly s dekoračními světly na krajích připomínají lidské oči. LED lišta propojuje také zadní svítilny s 3D vizualizací. Nechybí zde ani širší nárazník se sportovním difusorem nebo černé logo GTX.

Trochu nás zklamala paleta laků, která zahrnuje opravdu jen základní, ničím zajímavé odstíny. K mání jsou metalické laky bílá Glacier, šedá Manganese, stříbrná Scale, modrá Stonewashed, červená Kings a nemetalický lak šedá Moonstone. Zato kola dělala na zkoušených exemplářích velkou parádu. Obdrželi jsme totiž vozy obuté do příplatkových 21palcových kol Narvik s pneumatikami 235/45 R21 vpředu a 255/40 R21 vzadu. Už standardní dvacetipalcová kola Ystad však vypadají úchvatně.

Architektura interiéru zůstala takřka shodná s tou u konvenčních provedení. Odlišností je pouze vylepšený kožený volant s plaketkou GTX, palubní deska a výplně dveří v tmavě modré kůží či sportovnější sedadla s výrazným bočním vedením a opět logem GTX. Námi testovaná auta však dostala ještě lepší příplatková sedadla s integrovanou opěrkou hlavy, elektrickým nastavením ve dvanácti směrech, masážní funkcí a certifikací AGR.

Rychlé dobíjení pro všechny

Volkswagen intenzivně investuje do výstavby evropské rychlonabíjecí sítě a společně s partnery hodlá do roku 2025 vybudovat síť 18 000 rychlonabíjecích přípojek.

300 koní jen dočasně

Klíčové změny se odehrály pod kapotou a na podvozku. V modelu ID.4 GTX totiž slaví premiéru zcela nový systém pohonu. Sportovní elektrické SUV má po jednom elektromotoru na přední i zadní nápravě. Oba elektromotory v případě potřeby spolupracují, a tvoří tak zcela variabilní pohon všech kol. Ten povětšinu času funguje jako klasická "zadokolka", v případě potřeby ale na pomoc přivolává také přední kola. Všechna čtyři kola jsou v záběru především při prudké akceleraci nebo při ztrátě trakce. Řídicí mechanismus ovšem může přední nápravu zapřáhnout i při průjezdu zatáčkou či při jízdě po kluzkém povrchu. Fungování pohonu všech kol lze upravovat také skrze volič jízdních režimů.

Elektromotory Volkswagenu ID.4 GTX poskytují celkový výkon 220 kW (299 k). Zatímco zadní elektromotor, tedy ten hlavní dosahuje nejvyššího výkonu 150 kW (204 k) a maximálního točivého momentu 310 N.m, přední přisluhující elektromotor k tomu přidává 80 kW (109 k) a 162 N.m. Sportovní elektrické SUV tak zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 6,2 sekundy, což je dokonce o jednu desetinu sekundy rychleji než Golf GTI! Maximální rychlost je už ovšem elektronicky omezena na 180 km/h.

Zajímavostí je, že plný výkon (téměř 300 koní) má řidič k dispozici pouze za specifických podmínek. Teplota akumulátoru musí být v rozmezí 23 až 50 °C a stav jeho nabití na více než 88 procentech. Jakmile není splněn některý z těchto parametrů, sníží řídící jednotka nejvyšší systémový výkon o několik procent. Na otázku: O kolik přesně? Nám však nedokázal nikdo odpovědět.

Již zmiňovaná sada akumulátorů s kapacitou 77 kWh a hmotností 486 kilogramů je umístěna mezi nápravami, čímž se těžiště posunulo směrem dolu. Dalším přínosem je rovnoměrné rozložení hmotnosti mezi nápravy. To přispívá k vyšší stabilitě elektromobilu na silnici. Pomocí "rychlonabíječky" je možné doplnit dostatek elektrické energie pro dalších 300 km (podle metodiky WLTP) během 30 minut – nabíjecí výkon přitom aktuálně dosahuje až 125 kW.
Reklama

Rychlý, nikoliv sportovní

A teď už k samotné testovací jízdě, která probíhala nedaleko německého města Braunschweig. Pořadatelé akce si pro nás připravili okruh, vedoucí skrze větší města, ale i vesničky. Silnice byly povětšinou nižších tříd, ačkoli část trasy směřovala také po dálnicích, kde neplatily rychlostní limity. Nutno ještě podotknout, že námi zkoušený Volkswagen ID.4 GTX byl dovybaven sportovním paketem, který mimo jiné obsahuje i agilnější podvozek s adaptivními tlumiči a nižší světlou výškou o 15 milimetrů nebo třeba progresivní řízení, jehož převod je tím strmější, čím větší je otočení volantu.

První den jsme strávili nejvíce času jízdou po menších městech, kde se sportovně laděné elektrické SUV cítilo jako doma. Díky lehkému, ale zároveň citlivému řízení jsme se ladně proplétali úzkými uličkami. Navíc jako většina elektromobilů, tak i ID.4 GTX se chlubí opravdu perfektním poloměrem otáčení, což jsme ve stísněných prostorách obzvláště ocenili. Zároveň nás vůz nadchnul pohodlným podvozkem, který hlavně v režimu Comfort dokonale žehlil každičkou nerovnost. Do kabiny ani při projetí větších rigolů neprocházely žádné otřesy či rány. A to připomínáme, že jsme měli auto se sportovním podvozkem a obřími, avšak úzkými koly!

Nejvíce zábavy jsme si však užili na okresních silnicích, po kterých jsme přejížděli z jednoho městečka do druhého. Jak bývá v Německu zvykem, byly zalité hlaďoučkým asfaltem a klikatěly se skrze malebnou přírodu. To se nám, ale i Volkswagenu ID.4 GTX moc líbilo! Aktivovali jsme režim Sport, který do hry zapojil oba dva elektromotory. V ostrých zákrutách při "lidském" zacházení drželo auto k vozovce jako přilepené. Jakmile jsme však vlétli do zatáčky trochu "hulvátštěji", začalo těžké SUV hrozivě pískat a hrnout se ven ze silnice.

Plná akcelerace řidiče neodbytně vmasíruje do sedadel a na tachometru se v mžiku objeví trojciferná hodnota. Jenže uvnitř tu rychlost téměř nevnímáte. Slyšíte jen hrobové ticho, zatímco se vám krajina míhá před očima. Rozdíl ve zrychlení mezi plnou kapacitou baterie a poloviční jsme však skoro nezaznamenali. Bohužel jedna věc je akcelerace, která je blesková a druhá věc je brzdění, které je hodně vlažné. Brzdy dost často nezvládaly elektrický kolos dostatečně zpomalovat, a tak se nám stávalo, že jsme museli brzdit ještě vně zatáčky, což je nejen nebezpečné, ale i zcela neefektivní. Ještě k tomu hodně rychle vadnou, takže si sportovní jízdu neužijete příliš dlouho.

Poslední úsek naší trasy vedl po německých dálnicích, kde pochopitelně neplatily rychlostí limity. Sešlápli jsme tedy plný plyn a čekali, co se bude dít. Volkswagen ID.4 opět vmžiku vystřelil z nízké rychlosti až ke 140 km/h, zde mu ale začaly pomalu docházet síly. Nakonec jsme se vyšplhali až na tachometrových 184 km/h, což je na elektromobil slušné. Zároveň chválíme komfort na palubě, který je i při této rychlosti příkladný. Větší aerodynamický šum jsme zaslechli pouze v prostoru vnějších zrcátek.

Spotřeba elektrické energie

Druh měření Údaj
Průměrná spotřeba udávaná výrobcem 16,3 kWh/100 km
Námi měřená spotřeba při 90 km/h 13,2 kWh/100 km
Námi měřená spotřeba při 130 km/h 23,4 kWh/100 km
Námi měřená spotřeba při sportovní jízdě 30 kWh/100 km
Zdroj: Volkswagen

Závěr

Sečteno, podtrženo Volkswagen ID.4 je i v nejostřejší verzi stále prostorným elektromobilem, který pohodlně odveze čtyř až pětičlennou rodinu. K tomu však nabídne sportovnější svezení, pohon všech čtyř kol a větší dynamiku. To vše ale za poměrně vysokou pořizovací cenu startující na částce 1 384 900 Kč. Základní provedení přitom začíná na 961 900 Kč. Je tedy pouze na zákazníkovi, zda se mu vyplatí, připlatit si za vrcholnou variantu. Časem bychom se totiž měli dočkat i klasického Volkswagenu ID.4 s pohonem všech kol a nižším výkonem.

Podrobnější dojmy z Volkswagenu ID.4 GTX vám brzy přineseme v klasickém redakčním testu!
Reklama

Diskuze

JirkaX - 22.06.2021 20:56:34
Ne, to jen folcvágen stojí za ho... peněz
"JAC" - 22.06.2021 17:13:24
Jsem sám, komu ta VW - e vozidla připadají jako přes kopírák ?

První dojmy z nové Dacie Sandero jsou nečekaně dobré. Lacinosti se objevují až na druhý pohled

Trojtest Sandera 1.0 TCe Essential, Sandera Stepway Comfort LPG a Stepway 1.0 TCe s automatem CVT
15.12.2020 21:36
|
7
Reklama

První dojmy z modernizovaného Seatu Ateca a Cupra Ateca: Hezčí, chytřejší a podvozkově vyspělejší

Vyzkoušeli jsme španělsko-české SUV ve vrcholné i obyčejné verzi. Podobné jsou si jako vejce vejci
08.10.2020 21:41
|
0
Reklama

První dojmy z nové Hondy Jazz Crosstar: Kříženec hatchbacku, SUV a MPV jezdí lépe, než vypadá

Ke všestrannému malému vozu s hybridním pohonem se jen těžko hledají přímí konkurenti
17.06.2020 10:49
|
1

První dojmy z nového Land Roveru Defender: Britsko-slovenský král offroadů zlepšil jízdu na silnici

Druhá generace Obránce dorazila z továrny ve slovenské Nitře na český trh. Krátce jsme ji testovali
16.06.2020 15:25
|
0

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
54

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
23
Reklama

V Praze probíhají tři zajímavé veletrhy pro milovníky cestování současně. Vstupné se platí jednou

Na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech nebude chybět ani Fotr na tripu se svým Porsche
17.03.2023 16:14
|
0

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
52
Reklama
Autosalon TV