Reklama
Testy

První test Volkswagenu ID.4: Snaha být plnohodnotným autem z něj čiší. Někdy až přehnaně

Nový elektromobil nabízí v mnoha ohledech více než běžné SUV. Gigantická kola si ale mohl odpustit
Zdroj: Ondřej Běhal

Volkswagen ID.4 je novým rodinným čistě elektrickým SUV, sourozencem Škody Enyaq iV. V pražských uličkách, ulicích i hlavních třídách, a také na městském okruhu jsme necelé dvě hodiny poprvé testovali jeho nejsilnější verzi MAX s baterií o využitelné kapacitě 77 kWh a s výkonem 150 kW.

Skvělá rozšířená realita

Volkswagen ID.4 má ambice hrát roli plnohodnotného rodinného auta. Na rozdíl od menší ID.3 nabízí kromě opulentního vnitřního prostoru na nohy a velkého kufru i takové věci jako tažné zařízení (zatím utáhne přívěs maximálně tunu těžký) nebo střešní nosič s nosností až 70 kg.

Zejména však ve verzi s větší kapacitou baterie slibuje dojezd na jedno nabití vyšší než pět set kilometrů, což už překonává některá současná auta s benzinovým motorem. Při našem testu jsme dosáhli průměrné spotřeby 16,3 kWh, což tyto ambice potvrzuje. Ano, minimálně ve městě byla námi testované verze schopna ujet na "plnou nádrž" více než spousta konvenčních automobilů s benzinovým motorem.

Příjemné je, že na rozdíl od starších elektromobilů už řidič nemusí přemýšlet nad rekuperací, tedy přeměnou kinetické energie na elektřinu při brzdění. Auto si totiž úroveň brzdění motoru nastavuje samočinně podle rychlosti, vzdálenosti od nejbližšího auta, sklonu vozovky, dopravních značek, tvaru zatáček a mnoha dalších parametrů. A dělá to velmi chytře a efektivně směrem k nízké spotřebě. Řízení je tak naprosto blbuvzdorné a vhodné i pro úplné začátečníky.

V Praze vynikly i některé další výhody tohoto elektromobilu. Jeho odpich na křižovatkách je znamenitý, a to jsme celou dobu jezdili v ECO režimu, protože ten sportovní je na město až zbytečně výkonný a divoký.

Ve městě jsem ocenil i volič jízdních režimů integrovaný do kapličky přístrojů, který je na rozdíl od klasického pákového voliče mnohem blíže po ruce.

Gigantický dvanáctipalcový displej (obrazovka má úhlopříčku větší než 30 cm) umožní pohodlné ovládání většiny prvků i těm, kteří jinak displeje nemusí. Tady je už prostě tak velký, že i lidé, kteří mají na menších displejích aktivní plošky přečíst nebo trefit, to zvládnou. Navíc se Volkswagenu podařilo menu udělat poměrně intuitivní a logicky uspořádané.

Skvělou věcí je head-up displej s takzvanou rozšířenou realitou, který patří ke standardu dvou nejvyšších výbav. Nejen, že se na čelním skle klasicky promítají nejdůležitější údaje včetně navigačních pokynů, ale v místech, kde je potřeba odbočit, se před zraky řidiče objeví stále se zvětšující šipka ve směru jízdy. To už je pak kumšt zabloudit. Samozřejmě je přitom potřeba mít spuštěnou navigaci se zadaným cílem.

Na suchém asfaltu a v příjemném jarním počasí jsme neměli šanci zaregistrovat ani typickou nevýhodu těžkých elektromobilů v podobě horších jízdních vlastností na mokrém či jinak kluzkém povrchu. Jízda s autem se zadním pohonem (prodávat se bude i jako 4x4) působila velmi hbitě a sebejistě.

Jen komfort nebyl úplně dokonalý. Za to ale spíše než podvozek mohla gigantická příplatková 21palcová kola s nízkoprofilovými pneumatikami. O přejezdu většiny nerovností jsem tak slyšel, ale rozhodně bych automobil neoznačil jako nepohodlný. Příliš jsem ale nepochopil, proč dávat taková kola a tak široké pneumatiky s tak obrovským třením na vůz, který by měl být ekologický. Připadalo mi, jako by tím Volkswagen u ID.4 chtěl trochu zbytečně dát najevo, že na to má udělat plnohodnotné auto se vším všudy. S rozumnějším rozměrem kol a pneumatik by přitom jízdní dosah mohl být ještě lepší, byť by auto nevypadalo tak působivě.
Reklama

U bohatých může zlomit odpor k elektromobilitě

Kdo nikdy nejel elektromobilem, bude z prvního svezení s Volkswagenem ID.4 nadšený. Umím si představit, že právě tohle auto spolu se svým sourozencem Enyaqem u bohatších lidí zlomí odpor k elektromobilitě. Vlastně jsem mu při prvních jízdách po Praze neměl moc co vytknout. Snad jen výhled z něj zejména v místech, kde je třeba manévrovat ve stísněných prostorech, je opravdu špatný, což ale zlepšuje celá armáda elektronických pomocníků.

Spíše jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že v ulicích měst, kam elektromobily podle mne stále primárně patří, je takový elektrický mastodont s gigantickými koly prostě nepatřičný a víc by se sem hodily kompaktnější modely. 

S většími chvalozpěvy počkám do té doby, dokud nebudu mít čas Volkswagen ID.4 pořádně vyzkoušet i na dálnici a delších trasách.

Samozřejmě, že největším problém Volkswagenu ID.4 bude u většiny českých motoristů cena, která u testovaného modelu přesahovala milión a půl. Základní provedení se slabší baterií už se dostalo na rozdíl od Škody Enyaq iV pod milión, což je ale stále vyšší suma než u podobně velkých konvenčních aut. Volkswagen porovnává nejčastěji ID.4 s Tiguanem, což jsme učinili také. Na porovnání podobně výkonných a vybavených verzí se můžete podívat ZDE. Kompletní ceník Volkswagenu ID.4 včetně technických parametrů naleznete ZDE.

Další podrobnosti k prvním testům Volkswagenu ID.4 naleznete v galerii z těchto zkoušek.

Nejbližší sourozenci

Spoustu lidí určitě budou zajímat rozdíly mezi Volkswagenem ID.4 a Škodou Enyaq iV. S oběma jsem jezdil v rozmezí jednoho dne a musím konstatovat, že jde zatím o nejbližší sourozence v rámci příbuzných modelů těchto dvou značek. Snad jen Škoda Kodiaq a Volkswagen Tiguan Allspace jsou si podobně blízko. Oba automobily mají ve srovnatelné verzi takřka identické jízdní vlastnosti. Liší se jen v interiéru a výbavách.

Porovnání podobných verzí Volkswagenu ID.4 a Škody Enyaq IV si můžete prohlédnout ZDE.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Volkswagen ID.3 vs. Tesla Model 3: Střet různých planet ze stejné galaxie. Není trojka jako trojka

Dříve nadoblačná Tesla už musí začít vážně počítat i s konkurenty tradičních značek
28.10.2020 20:32
|
3
Reklama

Majitel Tesly Elon Musk jezdil ve Volkswagenu ID.3. Jeho reakce na nový elektromobil zarazila

Nový vůz otestoval společně se šéfem Volkswagenu Herbertem Diessem
28.10.2020 18:04
|
0

Představuje se čistě elektrický Volkswagen ID.4. Jde o SUV, které je sourozencem Škody Enyaq

Český trh se tohoto modelu, který slibuje dojezd až 500 km, dočká počátkem roku 2021
03.03.2020 11:00
|
0

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Toyota letos v Česku zaútočí na stupně vítězů. A to řadíme teprve trojku, děsí konkurenty její šéf

Loni skončila japonská značka na tuzemském trhu s novými auty těsně čtvrtá. Dotáhla VW a Hyundai
20.01.2024 08:29
|
5

Mitsubishi přivezlo na český trh nový Colt. Stojí méně než klon od Renaultu, ale se slabším motorem

Porovnali jsme Mitsubishi Colt a Renault Clio nejen mezi sebou, ale i s konkurenty včetně Fabie
16.01.2024 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV