Reklama
Nová auta

První dojmy z nové Dacie Sandero jsou nečekaně dobré. Lacinosti se objevují až na druhý pohled

Trojtest Sandera 1.0 TCe Essential, Sandera Stepway Comfort LPG a Stepway 1.0 TCe s automatem CVT
Zdroj: Dacia

Tahle mezinárodní prezentace se měla uskutečnit na jihu Francie, ale kvůli koronaviru tentokrát neletěli novináři za auty, ale auta přijela na kamiónech za českými žurnalisty do Prahy. Jako jedna z prvních redakcí v Česku jsme měli možnost otestovat třetí generaci modelu Dacia Sandero a jeho terénní varianty Sandero Stepway. Vyzkoušeli jsme hned tři různá provedení včetně varianty na plyn LPG nebo s novou automatickou převodovkou CVT.

Cena bude známa v lednu

Nová generace modelu Sandero a Sandero Stepway se v Česku začne prodávat až v lednu a ceny zatím nebyly stanoveny. Spekuluje se o zdražení, které i na základě našich prvních jízdních dojmů musí logicky nastat, jen není zatím jasné, o kolik. Nová generace Sandera totiž kvůli zpřísněným emisním a bezpečnostním evropským předpisům na rozdíl od od předchůdce tolik nemůže využít osvědčené strategie poskládat dacii ze starších a již zaplacených dílů renaultů. 

Nová Dacia Sandero jezdí na nejmodernější koncernové platformě pro malá auta, kterou používá i nová generace Renaultu Clio a Captur nebo nového Nissanu Juke. Pohání ji nejmodernější koncernové benzinové tříválcové motory s filtry pevných částic. Standardní výbava zahrnuje například šest airbagů nebo front assist, tedy bezpečnostního pomocníka, který v případě hrozící nehody umí samočinně brzdit.

Dramaticky se vylepšil také design vozu, který se mezigeneračně sice neprodloužil, ale mírně se přikrčil a rozšířil. I díky využití LED světlometů to autu opravdu sluší. Zvenčí už ale vypadalo dobře i předchozí Sandero a Sandero Stepway. Novinka však výrazně zapracovala i na designu interiéru.

Přístrojová deska má v nejvyšších výbavových stupních dekor tkaniny, parádně vypadají v nejvyšších specifikacích i nové sedačky. Srovnání s malými auty ostatních značek snese i nejvyšší úroveň infotainmentu s moderním tabletem "přilepeným" na středovém panelu. Ve fotogalerii pod tímto odstavcem najdete spoustu příkladů výrazného mezigeneračního zlepšení jednotlivých prvků v interiéru, která jsme během testů objevili.
Reklama

Motor 1.0 TCe má pozitiva i mouchy

Všechny tři testované verze měly pod kapotou litrový benzinový tříválcový turbomotor, v jednom případě byl schopen konzumovat i plyn LPG. Motor umí být živý při vytáčení do vyšších otáček, ale v těch nejnižších je po šlápnutí na plyn marný a klepe se jak drahý pes. Turboefekt je poměrně značný, takže s motorem není zvlášť po městě úplně jednoduché jezdit plynule. Také jeho spotřeba velmi závisí na stylu jízdy a i při našem testu se v různých pasážích měnila od čtyř až po více než deset litrů benzinu na sto kilometrů. Příjemně překvapilo odhlučnění motoru, ale i kabiny celkově. Díky za to patří i výrazně lepší aerodynamice, která ztišila obtékání vzduchu ve vyšších rychlostech. Základní pohonnou jednotkou je ten samý motor bez turba, který jsme zatím neměli možnost otestovat. 

Naftový motor se v nové generaci Sandera neobjeví. Zatím se neplánuje ani elektrifikace, byť by ji platforma auta umožňovala.

Podvozek boduje zejména komfortem tlumení - a to na patnácti i šestnáctipalcových kolech, které může mít Sandero Stepway. Na jedničku zvládal i hluboké pražské výmoly, jejichž projetí doprovází u většiny konkurenčních aut hlasitá rána.

V rychle projetých zatáčkách se Dacia Sandero hodně naklání a sportovnost rozhodně nepatří k vlastnostem, jimiž by se chtěla chlubit, ale podvozek i jeho elektronika nám i v extrému připadal nezáludný a předvídatelný. S autem jsme dosáhli až tachometrových 175 km/h a ani v takové rychlosti nám Sandero nepřipadalo nebezpečné a nějak výrazně hůře ovladatelné. V tomto ohledu výrazně dospělo.

Na čem se tedy šetřilo?

Na čem tedy Dacia chce třeba proti takovému Renaultu Clio ušetřit? Zůstaly jí zapovězeny některé prvky výbavy jako je třeba udržování jízdního pruhu nebo adaptivní tempomat. Také použité materiály jsou celkově lacinější a v průběhu testů jsme našli několik velmi laciných a nevhodných řešení. Hlasitý zvuk vydává například zavírání schránky před spolujezdcem.

Mezigenerační zhoršení jsme zjistili při měření místa nad hlavou ve druhé řadě sedadel. Tady ubyly čtyři centimetry, což v reálu znamená, že zatímco dříve se mohl napřímit bez odření hlavy o strop i cestující s výškou kolem 190 cm, teď už by podobné problémy mohl mít i cestující lehce přesahující 180 cm.

Některé další příklady věcí, ve kterých Sandero zaostává za konkurenty, najdete v další galerii. Prozradíme, že nejvíce jich bylo v kufru. Pod tímto textem můžete kliknout na tlačítko PROHLÉDNOUT a otevřít tak tři samostatné podčlánky s dojmy ze tří různých testovaných verzí včetně jízdy na plyn nebo s automatickou převodovkou CVT.

U prodejců zatím zůstávají skladové zásoby předchozí generace Sandera, jejíž ceník, technické údaje a další podrobnosti naleznete ZDE. Nová generace sedanu Dacia Logan přijede na český trh na jaře.

Diskuze

Kokos - 17.12.2020 11:31:24
Za 300t fabii možná tu atmosféru ale určitě ne s tímhle motorem.my máme v práci hodně fabii 2,3 řadu ani za nic úzký interier povrzavani neustále něčeho a pořád tam něco zlobilo...
Marek - 17.12.2020 08:47:04
Najväčšou nevýdou tejto diskusie a zároveň aj televíznej relácie je, že si tu môže akákoľvek polointeligentná opica napísať/povedať čo chce. FAKT: Renault zachránil pred krachom Nissan a má štatisticky najspoľhlivejšie trojválce na európskom trhu. Bodka.

Osobáku pro sedm lidí za rozumné peníze by byla škoda. Test Dacie Lodgy 1.5 dCi 85 kW Stepway

Tohle auto nabízí variabilitu rodinného MPV v kabátku SUV. Testovaná verze stála přibližně 450 tisíc
28.11.2020 17:35
|
5
Reklama

Poklady stodol a garáží: Dacia 1300 ztělesňovala všechny neduhy komunismu. Vyráběla se 35 let

Vozidlo vycházející z Renaultu 12 bylo známé tím, že rezlo snad už na výrobním pásu
18.10.2020 19:03
|
4

Dacia Spring bude prvním lidovým elektromobilem v Česku. Ujede skoro 300 km na jedno nabití

Spring má být tím, čím byl před lety Logan. Nejdostupnějším autem své kategorie
16.10.2020 09:02
|
6

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV