Velký rozdíl v dynamice
Škoda zároveň uvádí na trh třetí a dosud nejsilnější výkonovou verzi Škody Enyaq, jejíž dva motory vyvinou dohromady až 195 kW (265 koní), a s tím spojený pohon všech kol. Její označení je 80x. Tuto variantu jsme zkoušeli v kombinaci s provedením Sportline, ale k dostání je i se základním výbavovým stupněm Loft za 1 277 900 korun. Naopak kombinovat ji nelze s limitovanou edicí Founders Edition.
Rozdíl proti dosud zkoušené variantě s pohonem zadních kol a výkonem 150 kW jsme zjistili hned po prvním sešlápnutí akceleračního pedálu na podlahu. Dostali jsme kopanec, který připomínal elektrický výboj a zabořil nás do parádních sportovně tvarovaných sedadel s integrovanými opěrkami hlavy. Výrobce uvádí zrychlení z 0 na 100 km/h během 6,9 s, u slabší varianty se 150 koňmi je to 8,7 s, ale subjektivní rozdíl v dynamice je ještě větší. Zejména v režimu Sport, kdy auto defaultně zabírá všemi čtyřmi koly a přední náprava se odpojuje, až když to není třeba. V režimech Eco či Comfort je to naopak tak, že se přední náprava připojí pouze tehdy, když to vůz vyhodnotí jako nezbytně nutné.
Rozdíl není pouze ve výkonu, největší vliv na mnohem rychlejší "odpich" z místa má podstatně vyšší točivý moment 425 Nm proti 310 Nm u slabšího provedení s jedním motorem a 150 kW. Synchronní motor na zadní nápravě je stejný jako u verze 80, má tedy oněch zmiňovaných 150 kW. Asynchronní motor na přední nápravě má výkon až 80 kW (pozor, výkon celé soustavy nikdy nenůže být prostým součtem!) a je ideální ke krátkodobému boostu, když se vyžaduje zapojení přední nápravy
Díky pohonu všech kol se s Enyaqem iV dají ostré zatáčky pod plynem projíždět mnohem rychleji než u "zadokolky". Stabilizační systém totiž mnohem méně zasahuje a mnohem méně snižuje uprostřed oblouku točivý moment. Přes pohotovostní hmotnost dosahující u výbavou nejnabušenější verze téměř 2,4 tuny byla sportovní jízda v zatáčkách až nečekaně zábavná, auto předvídatelné a relativně lehkonohé. Nenabízí sice takovou radost z jízdy jako nedávno zkoušený Ford Mustang Mach-E, ale v porovnání se "zadokolkou" Škoda Eynaq iV 80 je to úplně jiný zážitek.
Jeden motor navíc a pohon obou náprav přitom téměř nemá negativní vliv na spotřebu. Podle výrobce činí rozdíl pouhé 0,2 kWh na 100 km podle laboratorní normy NEDC (15,8 vs. 16,0 kWh na 100 km) mezi Škodou Enyaq 80 s pohonem zadních kol a výkonnější Škodou Enyaq 80x s pohonem všech kol. Je to mimo jiné tím, že pohon každé nápravy je samostatný a nevznikají ztráty z jeho rozdělování. Drtivou většinu času si navíc i výkonnější Enyaq iV 80x vystačí s pohonem pouze zadní nápravy. Rozdíl v hmotnosti mezi oběma verzemi je přibližně 90 kg.
Spotřebu jsme měřili i v praxi. Okruh vedoucí po okresních a státních silnicích jsme nejprve zajeli ve sportovním režimu s důrazem na každou zatáčku projetou pod plynem a maximální akceleraci. Dosáhli jsme průměrné spotřeby 24,8 kWh na 100 km. Druhý okruh jsme jeli v režimu Eco. Sice neustále na horní hranici povoleného limitu (90 km/h mimo obec a 50 km/h v obci), ale s předvídáním a pozvolným zrychlováním. Po jízdě ukázal palubní počítač 18,2 kWh na 100 km, což je srovnatelné s hodnotami u nedávno testované Škody Enyaq iV 80. Testovaný Enyaq iV 80x Sportline krášlila největší možná jedenadvacetipalcová kola s pneumatikami 235/45 R21 na přední nápravě a 255/40 R21 na té zadní.
Přesto není u verze s pohonem všech kol všechno růžové. Kvůli odlišné nápravě došlo k poměrně výraznému zhoršení rejdu v porovnání s variantou s pohonem zadních kol.