Reklama
Testy

Test nového elektromobilu Škoda Enyaq iV 80 z pohledu rodiny, která migruje mezi Čechami a Moravou

Za týden jsme najezdili 1000 km a zaplatili za palivo pár desítek korun. Nervy? Ne. Plánování? Ano
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Škoda Enyaq iV se ve čtvrtek 13. května začala oficiálně prodávat na českém trhu, den poté si ji převzal první zákazník mimo firemní klientelu. Redakce webu Autosalon.tv získala Škodu Enyaq iV jako jedna z prvních na delší testování. Rozhodli jsme se zkoušky silnější verze s větší baterií Enyaq iV 80 pojmout z pohledu typické rodiny, která ale nejezdí jen kolem komína, ale pendluje mezi několika vzdálenými místy v České republice.

Plnohodnotné rodinné auto

"Auto přivezu z Prahy z Butovic k nám k Čáslavi, bude se fotit, měřit, a pak pojedeme na jeden zátah až k Lipníku. To může být třeba čtyři sta kilometrů," běží mi hlavou plán cesty a už teď mi je jasné, že abych nestresoval svou krásnější polovičku a nemusel jet po dálnici za kamiónem, budu muset doma dobíjet. Už tím se test elektromobilu liší od testu jakéhokoli jiného auta, protože při něm se samozřejmě podobnými propočty nezabývám.

První stres nastává v okamžiku, kdy chci den před odjezdem na prodloužený víkend auto strčit do zásuvky. Pod podlahou kufru je totiž jen kabel s kolíkem, který rozhodně do klasické zástrčky nestrčím. Od Škodovky se dozvídám, že kabely ještě nebyly k dispozici, ale že už jsou a jestli chci, můžu ho mít ještě večera doma. Chci. Rozhodně nehodlám spoléhat jen na veřejné nabíječky. Ještě, že drží slovo a večer ho mám v ruce. Ještě mě chvíli trvá, než ho komplikovaně sestavím ze dvou kusů. Nejdřív auto odmítá se zásuvkou komunikovat, ale nakonec ty dva konce k sobě zacvaknu, jak se má, u "nádrže" se rozsvítí zelené světlo a já můžu jít s klidným srdcem spát.

Ráno při balení zírám, jak praktickým autem Škoda Enyaq iV je. Kufr s přehledem spolkne skládací postýlku i s matrací a vložkou, skládací kočárek Thule Sleek, spoustu tašek na víkend, přepravku s jídlem, brusle a spoustu dalších nezbytností. Také instalace kvalitní dětské sedačky Joie i-spin do isofixových držáků je otázkou několika vteřin. Detaily a další hodnocení interiéru objevíte ve fotogalerii pod tímto textem.

Jezdit úsporně není snadné

Druhý den vyjíždím s plnou, za "dotankování" jsem díky své výhodné sazbě kolem 3 Kč za kW zaplatil asi čtyřicet korun. Na palubním počítači svítí dojezd 397 km, což je výrazně méně, než uvádí výrobce (až 535 km). Nicméně na Moravu by to mělo bohatě stačit.

Přestože mám s elektromobily bohaté zkušenosti a podařilo se mi uspět i v mezinárodní eco rally v hodnocení co nejnižší spotřeby, u Škody Enyaq mám zpočátku velký problém stlačit konzumaci elektřiny pod 20 kWh na 100 km. Výrobce přitom udává hodnoty v rozmezí od 16,6 do 18,1 kWh na 100 km. Brzy tomu přicházím na kloub. Škoda Enyaq iV tak dokonale maskuje rychlost a izoluje kabinu od venkovních ruchů a zároveň nabízí tak vysoký výkon, že tady má řidič prostě problém jezdit rozumně a podle předpisů, a to i v eko režimu jak na okreskách tak na dálnicích. Není to nebezpečné pouze kvůli rychle ubývajícímu dojezdu, ale také kvůli radarům a policejním hlídkám.

Aerodynamika a odhlučnění vozu je skutečně fascinující a jízda v Enyaqu připomíná z hlediska zvukového komfortu jízdu v autech typu Audi A8 nebo Mercedesu třídy S.

Parádní je také naladění podvozku, který kombinuje pohodlí a zároveň relativně agilní chování v zatáčkách. Znovu a znovu si vychutnávám tlumené přejíždění železničních přejezdů díky adaptivním tlumičům nastaveným do režimu Comfort - a to i na pneumatikách rozměru 255/40 R 21, který je spíše sportovní než komfortní. Když už jsme u toho, tak nechápu, proč automobilka tak opulentní kola a gumy na auto dává. Ano, elektromobil na takových kolech skvěle vypadá, ale na pneumatikách rozměru třeba 205/50 R17 by musel být dojezd auta na jedno nabití o desítky kilometrů lepší.

Reklama

Dálnice znamená sešup

Cestou na Moravu volím vedlejší silnice. Jedu přes Seč, Hlinsko a Svitavy, teprve tam najíždím na hlavní tah s označením R35. O komfortu odpružení jsem již psal. Občas ho naruší pouze to, když velké kolo spadne do ještě větší jámy vzniklé po letošní zimě a ještě nezalepené silničáři. Také přejezd přes kočičí hlavy je dost slyšet, ale není znát v zádech. Každopádně malá spokojeně oddechuje v sedačce a velká spokojeně poslouchá hudbu ze skvělé audiosoustavy.

Jízda po okreskách mě s elektromobilem docela baví, jsou tu pro i proti. Auto má nízko položené těžiště a zadní pohon, což zní do zatáček jako skvělá kombinace. Jenže zároveň váží přes dvě tuny. Hmotnost je znát zejména na obrovských odstředivých silách. Naštěstí je sucho. Za mokra, nebo dokonce sněhu bych si rozhodně v zatáčkách tolik nedovolil. I tak si musím někdy uprostřed oblouku ťuknout na brzdu, protože do nich najíždím rychleji, než je z hlediska fyzikálních zákonů vhodné. Průjezdy prudkých zatáček pod plynem dost razantně krotí stabilizační systém.

Po dlouhém sjezdu z Mohelničáku, při které střídám jízdu na režim D a maximální rekuperaci v režimu D, a v závěru ještě plachtím na neutrál, se dostávám přes velmi svižnou jízdu s častým předjížděním na rozumných 18,5 kWh/100 km. Dojezd svítí 180 km. Jenže od Mohelnice přichází dálnice a po čtyřiceti kilometrech jízdy po ní je průměrná spotřeba přes dvacet a dojezd spadl na 80 km. Rozhodně ale nemůžu říct, že bych s plně naloženým elektromobilem byl mezi ostatními nějakou brzdou. Aby bylo jasné, fakt nejedu žádnou eco rallye - topíme, pouštíme si rádio, odběr je i na neutrál přes 3 kWh na 100 km.

Ke tchýni a tchánovi na Moravu přijíždím s dostatečnou zásobou na to, abych si dojel o víkendu do Olomouce k Lidlu na rychlodobíječku zdarma a nemusel žebrat o zásuvku. 

Mimořádné přesvědčovací schopnosti

Nejdříve mě ale čeká řada jízd pro příbuzenstvo. Tchán coby dlouholetý škodovkář a majitel zánovního Karoqa je Enyaqem iV okamžitě nadšen. Coby elektrikář by se klidně hned vzdal spalovacího motoru a hned kalkuluje, že malé benzinové SUV vymění za větší a výrazně modernější elektrické.

To sestřin švagr naopak žádný velký příznivec škodovek není a jezdí v kombíku jiné značky. Coby technologického hračičku ho ale nový Enyaq iV natolik nadchne, že skepse nad elektromobilitou mizí jak pára nad hrncem a začíná počítat, jestli se mu elektromobil nevyplatí. Vzhledem k tomu, že bydlí v rodinném domě za Brnem a denně dojíždí do města a zpět, patří mezi potenciální zákazníky. Po zralé úvaze si ale zřejmě pořídí ještě jednu a poslední generaci motoru spalovacího.

Oba jsou naprosto okouzleni tichostí jízdy, dynamikou vozu a moderním pojetím interiéru. Při porovnání s Karoqem působí na tchána Enyaq iV jako o generaci modernější vozidlo.

Za volant si sedá i moje žena, která nedávno dostala řidičák na automat. Nejdříve jí trochu děsí rozměry vozu, protože je zvyklá na malé MPV. Také okamžitě chápe, co jsem myslel tou těžkopádností elektromobilu v zatáčkách. I ona ale po několika jízdách přichází ovládání auta na chuť. Ne, nemůžu po ní chtít, aby se snažila předvídat, rekuperovat a měnit režimy mezi D, B a N, ale základní ovládání vozu je pro úplného laika snazší než u auta s benzinovým motorem a rychle se s ním sžívá.

V sobotu dopoledne mířím do Olomouce k Lidlu na Velkomoravské a s napětím čekám, jestli bude nabíjecí stojan volný. Jooo! Za hodinu a půl se moje prázdné baterie naplní a mě hřeje pocit, že jsem zcela zdarma natankoval energii na dalších 400 kilometrů. Přitom jsem si v klidu nakoupil a udělal dost práce na notebooku.

Pak ještě pokračují předváděcí jízdy s bez výjimky nadšeným příbuzenstvem, takže nakonec pro jistotu u tchána za pár desetikorun dobíjím do plné před nedělním odjezdem.
Reklama

Návyková elektromobilita

Při balení se znovu přesvědčuji, že z hlediska prostoru v kabině a v kufru je Škoda Enyaq iV plnohodnotným rodinným SUV. 

Zpáteční jízda odhalí jednu výhodu elektromobilu. Na Vysočině fouká silný boční vítr. Vidím stromy, jak se ohýbají a bojím se odletujících větví, ale jinak o tom v kabině nevím. Vítr není vůbec slyšet a ani jeho poryvy nevnímám při jízdě. Díky vysoké hmotnosti a nízkému těžišti je Enyaq iV proti tomuto jevu mnohem odolnější než jeho spalovací sourozenci.

Značnou část cesty jedeme už za tmy, takže chválím i příplatkové LED Matrix světlomety. Jejich svítivost je úžasná, doslova mění noc v den. Parádně funguje také vypínání jednotlivých diod, když jede nějaké auto v protisměru, nebo když nějaké dojíždíme. Nikdo nás neproblikává, že bychom ho oslnili, ani kamióny. A to není a i u těchto špičkových světlometů běžné. Jediný, kdo je oslněn, jsem já sám - od dopravních značek, které občas světlo odrážejí tak silně, že ani nejdou přečíst.

Líbí se mi systém minimalistických přístrojů před řidičem a velkého head-up displeje s rozšířenou realitou. Ta funguje tak, že když má řidič nastavenou v navigaci trasu, tak se mu do zorného pole promítají před každou odbočkou šipky, které se postupně zvětšují v tom směru, kam má odbočit. Zvolit špatnou cestu může jen jouda. Zato navigační podklady, to je bída. Přestože je Enyaq iV připojený online, na mapě chybí některé uzávěrky a vypočtená doba jízdy je velmi pofidérní. S google mapami prohrává na plné čáře.

Naopak si na rozdíl od nové Octavie velmi rychle zvykám na ovládání palubního počítače, tlačítka na volantu i pohyb v menu obřího displeje multimediálního systému. Spárování telefonu je otázkou jednotek vteřin. 

Domů k Čáslavi přijíždíme všichni tři i přes pokročilou večerní hodinu odpočatí a příjemně naladění s dostatkem kilometrů v baterii na ranní cestu do Prahy. Na ní se mi konečně daří i nízká spotřeba 15,5 kWh na 100 km -  a to pořád jedu dost svižně. Zjišťuji ale, že i když vypnu klimatizaci, ventilaci, rádio a všechny ostatní spotřebiče, které vypnout mohu, stále zůstává i při zařazeném neutrálu ne zcela zanedbatelný odběr téměř 1 kWh na 100 km. Podle představitelů automobilky to mají na svědomí řidičem neovlivnitelné vnitřní procesy, jako je třeba chlazení baterií.

Připadám si jako moji příbuzní - vůbec se mi nechce s Enyaqem iV loučit a už se těším, až ho proklepnu na eco rallye v Českém Krumlově, odkud se samozřejmě dočkáte dalších poznatků.

Komu v článku chybí ceny a technické údaje, ten najde vše ZDE v našem Katalogu. Cena testované verze přesáhla 1,5 miliónu korun, což je samozřejmě suverénně největší slabina nové Škody Enyaq iV. Zajímavé je porovnání špičkově vybavené Škody Enyaq iV 80 s podobně výkonnou špičkově vybavenou naftovou Škodou Kodiaq. Možná překvapí relativně malý cenový rozdíl, byť má naftový Kodiaq k dispozici navíc pohon všech kol.

Škoda Enyaq iV není auto pro každého - jak z hlediska financí tak požadavků na mobilitu. Jezdit s ním časté dlouhé štreky po dálnici by bylo utrpení. Jako rodinné auto pro lidi, kteří denně dojíždějí do práce a občas absolvují delší cestu po Česku, ale vyhověl teď na jaře naprosto v pohodě. Kdo má doma levnou elektřinu, nebo štěstí a čas objíždět nabíječky zdarma, dosáhne zatím mimořádně nízkých provozních nákladů. A hlavně Enyaq iV ve velkém stylu ukázal, že se s ním stačí jednou svézt a dokáže okouzlit i řidiče, kteří byli dosud k elektromobilitě skeptičtí.

Diskuze

Honza - 28.05.2021 18:32:12
Vzdyt to popira celou realitu. Clanek je velka reklama. Nejsem proti skodovkam. Ale planovani v pripade elektroaut je treba. A je treba pocitat min 2 az 3 hodiny navic pri ceste asi 670 km. A to je uz dost. Takze elektroauto ne. A asi nekolik roku ne.
Overal - 28.05.2021 10:58:06
Čtu mezi řádky, je to noční můra a ne auto za obrovský balík! Tolik plánování jsem nemusel absolvovat ani když jsem jezdil s pionýrem.Pro mě je auto symbolem posledního zbytku svobody o kterou nás ještě neokradli. Tohle je symbol ukradení i toho zbytku.

Škoda Enyaq Sportline iV má snížený podvozek i sportovní sedadla, maximálka je ale omezená

Také čistě elektrický mladoboleslavský model bude mít sportovnější provedení i s pohonem 4x4
16.02.2021 09:02
|
4
Reklama

Enyaq kupé, facelift Kodiaqu i nová fabia. To jsou plány Škodovky, která v Česku loni posílila

I přes pokles v absolutních číslech získala Škoda v roce 2020 větší tržní podíl
21.01.2021 06:13
|
10
Reklama

Měřili jsme Škodu Enyaq iV. V kabině nabídne více prostoru než Octavia Combi, má ale menší kufr

Nový mladoboleslavský elektromobil jsme na jeho premiéře prozkoumali s laserovým měřidlem v ruce
14.09.2020 07:49
|
4

Škoda Enyaq iV se s cenou nedostane pod milión, uhrane svítící maskou. Tohle opravdu není dacia

Základní cena nového elektromobilu od Škodovky činí 1 059 900 korun. Objednávat jej lze od 3. září
01.09.2020 19:30
|
10

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
0

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama
Autosalon TV