Reklama
Nová auta

Enyaq kupé, facelift Kodiaqu i nová fabia. To jsou plány Škodovky, která v Česku loni posílila

I přes pokles v absolutních číslech získala Škoda v roce 2020 větší tržní podíl
Zdroj: Škoda Auto

Píše se rok 2007 a škodovka má na domácím trhu dominantní podíl 37 %. V následujících letech sama prohlašuje, že spíše, než tržní podíl jí zajímá profitabilita a za procenty z koláče se tolik nežene. Kdo by to byl čekal, že to bude právě turbulentní rok 2020, kdy se domácí automobilka na tuzemském trhu opět takhle rozmáchne a díky meziročnímu nárůstu podílu o 2,5 % zakončí loňský rok s hodnotou 36,9 %. Jakkoliv v absolutních číslech Škoda na našem trhu logicky klesla, celkově může být s ohledem na situaci velmi spokojena.

I divný rok přináší zajímavá čísla

Vloni klesl český automobilový trh o 19 %, Škodovce se i tak podařilo zaregistrovat celkem 74 786 vozů, což je sice meziroční pokles, ale přesto ji to zajistilo silnější pozici v řadě segmentů. O celých 5 % například posílila u soukromých osob, a tak byla škodovka jejich volbou hned v každém čtvrtém případě. Značka nadále dominuje také v nabídce operativního leasingu, kde drží dokonce 3/4 trhu.

Mladoboleslavské modely jsou na prvních pozicích ve všech segmentech, v nichž je značka aktivní a 7 z 10 nejprodávanějších aut u nás má logo Škoda na kapotě. Přesněji řečeno je mezi prvními osmi modely sedm škodovek.

Nové modely v roce 2021 pomohou držet pozici

Škodovce se dominantní pozice logicky líbí a k jejímu dalšímu udržení by měly přispět i nové modely. Důležitou novinkou, která se představí na jaře, ale v prodeji bude až od podzimu, bude nová Škoda Fabia s karoserií hatchback (na nový kombík si zájemci budou muset počkat až do roku 2023). Na podobný termín má naplánované tržní uvedení i modernizovaný kodiaq. 

Posilou v elektrosegmentu pak bude koncem roku karosářská verze kupé modelu Enyaq iV. Kromě nových aut sází Škodovka také na certifikované ojetiny programu Škoda Plus. Ten loni poklesl jen o 2 %, což není vzhledem k okolnostem nikterak dramatické a letos by značka chtěla prodat asi 57 tisíc ojetých vozů. Netají se ani dlouhodobou vizí prodávat v rámci svého programu 100 000 ojetých aut ročně.

Alfou a omegou však bude epidemická situace, neboť aktuálně jsou showroomy jak nových tak ojetých aut zavřené a fungují pouze servisy. Riziko nákazy je přitom v těchto prostorách dle šéfa české Škodovky Jiřího Maláčka minimální a ani pohyb osob není v prodejnách aut kdovíjak intenzivní. 
Reklama

Elektromobilita skloňovaná ve všech pádech

Stejně jako ostatní značky, vidí i Škodovka v elektromobilitě růstový potenciál. Čistě elektrické vozy u nás meziročně rostly o 331 %, plug-iny pak o 318 %. Samozřejmě, že se jedná o růst z nízkého základu, ale i tak mají obě zmíněné elektrifikované kategorie zhruba 2,5 % našeho trhu, což jinými slovy znamená, že zhruba každé čtyřicáté prodané auto využívá jeden ze zmíněných typů pohonu. Nutno podotknout, že se tak děje bez nějakých zásadních dotací či podpory.

To, že určité skupině zákazníků, a to i z řad soukromých osob, dává elektromobil smysl, dokazuje mimo jiné to, jak rychle se vypařily elektrické minivozy Citigo iV, které se už nevyrábějí a v nabídce jsou v republice už jen poslední jednotky kusů, přičemž dealeři je "patrioticky" odmítají prodat do zahraničí, kde je po nich obrovská poptávka. Škoda má jak v elektro-, tak v plug-in segmentu více než 50% podíl trhu a všech 177 prodejců i 226 servisních míst umí elektromobil prodat či servisovat. Výjimkou jsou pouze opravy specifických trakčních baterií, jež umí dělat dvacítka servisů Škoda rozprostřených pro republice.

Diskuze

Hujer - 13.03.2021 08:54:01
Konečně to pochopili a přestali v Číně kupovat předraženou věc.ted půjde škodovka tam kam patří.na chvost prodeje.
Bufet - 25.01.2021 00:15:39
Německé auto s čínskými díly..co dodat

Škoda začíná odhalovat nové SUV Kushaq. Následovat mohou Kliq, Karmiq, Konarq a Kosmiq

Premiéra modelu určeného výhradně pro Indii se uskuteční v březnu letošního roku
07.01.2021 07:30
|
9
Reklama

Nejžádanější SUV v Česku? Škoda Enyaq! Překonala Kamiq, Karoq i Kodiaq

Škoda v prosinci zaregistrovala 741 elektrických modelů Enyaq. Výsledek předčil i Scalu a Superb
06.01.2021 13:51
|
23

Policie měla na jedno nové auto připraveno až 847 tisíc korun. Škoda nabídla Scalu levněji a vyhrála

Auta budou s benzinovým turbomotorem 1.5 TSI a automatem. Scala v tendru porazila Hyundai i30
05.01.2021 18:27
|
29

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
4

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV