Reklama
Nová auta

Škodovky jdou na dračku. Továrny nestíhají, dodací lhůty jsou dlouhé. Značka uvedla na trh novinky

V rámci modernizace roku 2021 se dostala ke slovu chytřejší Laura i s vyšší stupeň asistované jízdy
Zdroj: Škoda Auto

I když není současná situace na automobilovém trhu nikterak příznivá, Škodovka z ní těží maximum možného. Vzhledem k tomu, že pokles jejích prodejů je jak v Česku tak v Evropě pod celkovým průměrem, získává na tržním podílu. Ten jí v Česku meziročně stoupl za prvních devět měsíců o téměř 5 %, což je opravdu výrazný růst, a aktuálně činí 38,19 %.

Co je pro značku ještě pozitivnější, jsou její zisky v rámci evropských trhů. Registrace nových aut v rámci EU totiž za období leden-září klesly o 29 %, přičemž Škodovky zaznamenala pokles pouze 19 procent. To se samozřejmě rovněž odrazilo na jejím tržním podílu, který v rámci unijních trhů vzrostl o 0,6 % na 5,5 %. A v září dokonce česká značka meziročně rostla o 17 procent, skončila v rámci EU na pátém místě a porazila Ford, Audi či BMW.

Příchozí objednávky zahlcují výrobu

Příchozí objednávky zahlcují výrobu, což se odráží i na dodacích lhůtách. Podle našich informací z tuzemské prodejní sítě se nyní na vůz zadaný do výroby čeká minimálně dva měsíce, v případě modelu Kamiq dokonce až 5 měsíců.

To potvrzují i informace z již citovaného Škodováckého odboráře: „Co se týče dodávek zákazníkům, tak i přesto, jak jsme byli skeptičtí, tak máme stále více objednávek, více než jsme schopni ihned vyrábět,“ uvedl předseda odborářské Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Velmi dobře se podle něj z hlediska příchozích objednávek rozjela Scala a Karoq, očekávání předčil také Kamiq a například na Fabii Combi jsou objednávky i 13 týdnů dopředu, tedy zhruba tři měsíce. Zvýšený zájem o toto karosářské provedení může také souviset s tím, že zatím není jasné, zdali i příští generace Fabie bude dostupná s karoserií kombi.
Reklama

Modernizace v rámci modelového roku 2021

Po příjezdu nové Octavie se začaly v Mladé Boleslavi implementovat nové prvky i do služebně starších modelů značky. Fabia, Kamiq či Karoq tedy v modelovém roce 2021 dostaly balíček technologických novinek.

Konektivita na novém levelu

Modely Karoq, Kodiaq a Superb dostaly novou generaci infotainmentu MIB3 s digitální asistentkou Laurou - v praxi jde o pokročilé hlasové ovládání, fungující v šesti jazycích včetně češtiny. Funkce Personalizace 2.0 potom umožní uživatelům komfortní přesednutí z jednoho auta do druhého.

Stačí se v novém autě přihlásit prostřednictvím účtu Škoda Connect a vozidlo automaticky přizpůsobí všechna uživatelská nastavení. Touto funkcí se nově chlubí Superb, Kodiaq, Karoq, Kamiq a Scala. Panoramatický kamerový systém modelu Kodiaq se pro změnu dostal do Superbu a Karoqu.

Snazší přístup

Fabia, Scala, Kamiq a Karoq dostaly aktualizovaný software bezklíčového systému Kessy s cílem zvýšit jeho bezpečnost. Po pěti minutách bez pohybu klíče se bezklíčový přístup deaktivuje. Scala a Kamiq dostaly i příplatkový systém rozpoznávání dopravních značek.

Nové modely poznáme na první pohled zřejmě jen zevnitř. Jedinou ohlášenou designovou změnou je totiž nasazení nového dvouramenný volantu z Octavie. Multifunkční verze volantu má nové uspořádání tlačítek, jimž dokáže ovládat až 14 různých funkcí. Objevil se v interiérech Fabie, Scaly, Karoqu, Superbu a Kodiaqu.
Reklama

Automat pro Fabii

V příštím roce by se podle všeho měla objevit zcela nová generace oblíbeného malého auta. Zatímco nad verzí kombi visí otazník, hatchback už existuje a údajně se jedná o velmi líbivý model, který pracuje se současnými trendy škodováckého designu.

Ale zpět k současné generaci. Ta v rámci modernizace portfolia získala do nabídky zpět automatickou DSG převodovku v kombinaci s malým tříválcovým agregátem 1.0 TSI s výkonem 70 kW (95 k). Dosud byla totiž Fabia k dispozici výhradně s manuálem, což část zájemců o komfortní městské přesouvání bez nutnosti manuálního řazení od tohoto modelu zbytečně odrazovalo.

Poslední zásadní změna se týká nabídky motorů. Modely Kamiq, Scala, Karoq, Kodiaq a Superb získají po Octavii nejnovější generace motorů TSI a TDI s označením "EVO".

Všechny novinky automobilka integruje do jednotlivých modelů v průběhu tohoto roku.
Reklama

Diskuze

Jana - 14.09.2021 20:43:22
Tak osobně už nikdy! Jsem asi tři týdny majitelkou Octavie 4 a Laura je o ničem! Vyhozené peníze! Dnes mi volali, že mám přijít na aktualizaci auta, no myslela jsem , že mě trefí. Sotva vyjedu a musím zpět na aktualizace? Teď nemyslim Laury. Hnus!
Tomáš - 23.07.2021 10:36:51
Co to přesně je to škoda plus? To jsou auta, která vykupuje přímo škodovka?

SsangYong Rexton vs. Škoda Kodiaq. Porovnali jsme ceny, výbavy i technické parametry

Korejský obřík začíná s cenou sto tisíc nad českým medvědem. U srovnatelných verzí se karta obrací
18.06.2020 18:33
|
0
Reklama

Nová Škoda Octavia Scout oficiálně: Dostala zatím nejsilnější dieselový motor s výkonem až 147 kW

Třetí generace kombíku s výbavou na výpravy mimo asfalt bude mít světovou premiéru začátkem července
10.06.2020 08:00
|
1

Poklady českých stodol a garáží: Škoda 110 R byla sportovní jen naoko, ale dnes stojí i půl milionu

Pohlednému kupé nechyběl styl. Koní ale moc nebylo a podvozek by větší stádo stejně nezvládl
23.05.2020 18:55
|
29

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV