Reklama
Bonusy k TV pořadu

Škoda nabídla k elektromobilu Enyaq iV dobíjecí kartu Powerpass. Elektřina stojí i víc než benzin

Jedna karta zajistí přístup ke 200 000 nabíječek po Evropě. Cena za dobíjení se liší podle tarifu
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Současně s rozvojem elektromobility reagují automobilky i na logickou poptávku zákazníků po službě, která jim umožní dobíjet auto v široké síti dobíjecích stanic po celé Evropě bez ohledu na konkrétního provozovatele dané dobíječky. Ušlechtilý nápad naráží na skutečnost, že řetězec subjektů, kteří si chtějí "líznout" svůj díl marže je poměrně dlouhý a výsledná cena za kWh je v některých případech doslova astronomická. Službu s jednou měsíční fakturací teď kromě celé řady jiných značek začala pod označením Powerpass nabízet i Škodovka. I ona se navzdory snaze o zvýhodnění potýká s tím, že konečná částka za dobití není zrovna dvakrát nizká.

Jedna karta a pohodlné vyúčtování něco stojí

O Škodu Enyaq iV je zájem. Dokládá to i téměř 400 zákaznických předobjednávek, které postupně v podobě reálných aut přebírají jejich noví majitelé. Zároveň s tím, jak se bude díky Škodovce rozšiřovat počet elektromobilů, resp. vozů iV, na našich silnících, se ukáže, jak (ne)připravená je dobíjecí infrastruktura. Už teď je ale jasná jedna věc - u nabíječek zdarma u Lidlu bude narváno. Pomohou tomu totiž i ceny dobíjení na veřejných nabíječkách.

Při trochu hlubším ponoření se do problematiky cen za dobíjení elektromobilů je nutné zmínit, že problém s  výslednými cenami za kWh nemá jen Škodovka. Naopak. Je jen jednou z dalších automobilek v řadě, která chce zcela logicky nabídnout zákazníkům pohodlný způsob, jak při vlastnictví elektromobilu využívat co možná nejširší síť dobíjecích stanic po celé Evropě.

Drahý řetězec, bez kterého to ale nejde

Ušlechtilá myšlenka v zájmu zákazníka však naráží při realizaci na řadu úskalí, které se v konečném důsledku promítají do koncové ceny. Není totiž v silách každé jedné automobilky dohadovat si ceny a podmínky dobíjení u všech možných subjektů napříč Evropou, tím spíše, že na každém trhu figurují silní lokální hráči, kteří se jen málokdy sdružují do nadnárodních firem tak, jak to známe například u mobilních operátorů. Dohoda by to tedy byla velmi komplikovaná, náročná a hlavně vyžadující neustále aktualizace a dohled. Na to nemají automobilky kapacity a kromě toho to není jejich segment podnikání. Mají primárně vyrábět auta.

Není tedy divu, že se toho chopily úplně jiné firmy, které odvedly náročnou "černou" práci, vyjednaly podmínky, uzavřely smlouvy atd. a nyní své výsledné balíčky nabízejí prostřednictvím automobilek majitelům elektrifikovaných aut. A práci s tím musely mít opravdu jak na hradě - každá země má jinou politiku distribuce elektrické energie, jiné tržní regulace, jiné zdanění... zkrátka na žádném trhu není úplně snadné včlenit se do zaběhlého řetězce přeprodeje elektřiny a chtít na tom vydělat. 

Problémy jsou samozřejmě od toho, aby se řešily, a i v tomto případě je lze vyřešit. Jen naprosto přirozeně v každé z problematických oblastí daný subjekt zvolí cestu vyšší marže a rezervy, aby měl nejen zajištěný potřebný zisk, ale případně i dostatečnou finanční vatu. A cena za kWh stoupá...
Reklama

Zadarmo ani kuře nehrabe

Stačí se podívat na vyúčtování elektřiny, které vám chodí domů, a je hned jasné, že úplně přehledné a srozumitelné bude jen málokomu. U dobíjecích stanic je pak v řetězci ještě více subjektů. Dobíječku musí nejprve někdo postavit a následně udržovat, což není vůbec levné a jak se ukazuje ani profitabilní. Čím kvalitnější a rychlejší nabíječka to je, tím vyšší je investice. Každému rychle dojde, že dotovat provoz dobíječky (tím spíše, že jich má být co nejvíce) není úplně výdělečný byznys... 

Platit se také musí spotřebovaná elektřina, nejen její výroba, ale i distribuce, na různých trzích se přidávají různé  poplatky a daně, ať už DPH či spotřební. A k tomu všemu je nutné připočítat i byznys plány všech dotčených firem, jejich provoz, marketing a samozřejmě i zisk. I automobilka samotná dříve či později (nyní se snaží zákazníky spíše motivovat a ceny dotovat) bude chtít mít provize z každého zákazníka. A nelze jí to mít za zlé, když s příchodem elektromobility zase na druhé straně přichází o zisky třeba z pravidelných výměn oleje.

Čísla hovoří jasné, byť přesně spočítat to nelze

A tím se dostáváme ke konkrétním číslům, s nimiž přišla u služby Powerpass Škodovka. Ta bude nabízet tři tarifní modely na bázi měsíčního vyúčtování. Základní je Charge Free, což v praxi znamená, že je tento tarif sice osvobozen od pravidelného měsíčního paušálu, ale výměnou za to, že ceny za dobitou kWh jsou skutečně vysoké. Pokud zákazník využije rychlonabíjecí síť zaplatí totiž 21 Kč za kWh. 

Zbylé dva tarify sice cenu za kWh snižují, ale zase vyžadují pravidelnou měsíční platbu. Vzhledem k tomu, že majitelé elektromobilů mají aktuálně velmi specifické možnosti provozu díky tomu, že mohou na vybraných místech "tankovat" zcela zdarma či dobíjení řešit v práci či doma, těžko se dopočítáme přesného srovnání s odpovídajícími modely se spalovacím motorem. Přesto jsme se o to pokusili v tabulce níže. Ze srovnání je zřejmé, že elektromobily zdaleka nejezdí zadarmo (někdy i výrazně dráže, než běžná auta) a čím více by majitel využíval cenově výhodnějších možností dobíjení (vč. možnosti Lidl=zdarma), tím méně se mu zase vyplatí měsíční tarif. 
Reklama

Na kolik přijde jeden kilometr?

Z vlastní zkušenosti víme, že se dá se Škodou Enyaq iV jezdit při rozumném jízdním stylu se spotřebou kolem 18 kWh/100 km. Tento průměr budeme brát jako výchozí pro naše orientační výpočty, jakkoliv víme, že uživatelé elektromobilů využívají rozmanité způsoby dobíjení svých aut (v práci, zdarma u vybraných nákupních center atp.), díky kterým lze cenu za kilometr stlačit opravdu nízko. Jenže energie se zadarmo nebere a je jasné, že dříve či později se bude platit podobně, jako u současných aut. 

Pro lepší představu a srovnání cen za kilometr provedeme výpočet i pro Škodu Kodiaq a klidnou, spíše ekologickou jízdu. U turbodieselu 2.0 TDI  (110 kW) budeme počítat se spotřebou 6,5 l/100 km, což při ceně nafty 29,80 Kč/l vychází náklady na jeden ujetý kilometr 1,94 Kč. U benzinového motoru 1.5 TSI (110 kW) počítejme se spotřebou 7,5 l/100 km, pak vyjde jen kilometr při ceně 31,95 Kč/l na 2,40 Kč/km.

U výhodnějších tarifů dobíjení je nutné do měsíčního kilometrového nájezdu ještě "rozpustit" i měsíční platbu, což dále zvyšuje cenu za kilometr u tarifu Simply Charge při měsíčním nájezdu 1500 km (18 000 km ročně) o cca 30 haléřů a u Charge Faster o cca 40 haléřů na kilometr. Naopak nezohledňujeme ztráty energie vzniklé nabíjením.

Srovnání tarifů a cen

Měsíční paušál IONITY DC AC
Free Charge - 21 Kč [3,78 Kč/km] 21 Kč [3,78 Kč/km] 16,20 Kč [2,92 Kč/km]
Simply Charge 469 Kč 13,70 Kč [2,46 Kč/km] 13,70 Kč [2,46 Kč/km] 8,90 Kč [1,60 Kč/km]
Charge Faster 597 Kč 8,20 Kč [1,48 Kč/km] 10,90 Kč [1,96 Kč/km] 6,20 Kč {1,12 Kč/km]
Zdroj: Autosalon.TV

Diskuze

Michal Voženílek - 09.12.2021 20:47:50
Nemyslete si že vás někdo nechá jezdit v elektromobilem za nízkou cenu,kde vezme stát spotřební daň která mu bude chybět z benzínu a nafty,je to jen opět Německá eko deb..ta.Německo žene evropu opět do záhuby a zase s tím nejsme schopni nic dělat!!!
Luděk - 26.08.2021 10:49:07
Buďme bez starostí, oni nám naši "ekologové", až přijde vhodná doba, "upraví" cenu benzinu a nafty na cca 50Kč za 1L a výše a rázem se budeme o bateriové nesmysly zase prát ve frontách na pořadí jako za "starých zlatých časů" !

Pavel Horváth pálil gumy u Škody Enyaq v rytmu Kabátů. On i organizace Jahoda čekají na vaše hlasy

Bývalý špičkový fotbalista prokázal nejen specifický hudební vkus, ale i slušné řidičské umění
05.05.2021 20:40
|
3
Reklama

To je hrůza - už s ním třískli. Tahle vypadá Škoda Enyaq iV po totálce!

Naprosto aktuální video. Enyaq prošel nárazovými testy Euro NCAP. A boural a boural a boural...
14.04.2021 18:09
|
0

Hyundai ukázal konkurenta pro Škodu Enyaq iV. Jeho Ioniq 5 umí fungovat i jako nabíječka

Elektrické vozy korejské značky budou nést značku Ioniq a označení čísly. První se představuje pětka
24.02.2021 07:30
|
3

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV