Drahý řetězec, bez kterého to ale nejde
Ušlechtilá myšlenka v zájmu zákazníka však naráží při realizaci na řadu úskalí, které se v konečném důsledku promítají do koncové ceny. Není totiž v silách každé jedné automobilky dohadovat si ceny a podmínky dobíjení u všech možných subjektů napříč Evropou, tím spíše, že na každém trhu figurují silní lokální hráči, kteří se jen málokdy sdružují do nadnárodních firem tak, jak to známe například u mobilních operátorů. Dohoda by to tedy byla velmi komplikovaná, náročná a hlavně vyžadující neustále aktualizace a dohled. Na to nemají automobilky kapacity a kromě toho to není jejich segment podnikání. Mají primárně vyrábět auta.
Není tedy divu, že se toho chopily úplně jiné firmy, které odvedly náročnou "černou" práci, vyjednaly podmínky, uzavřely smlouvy atd. a nyní své výsledné balíčky nabízejí prostřednictvím automobilek majitelům elektrifikovaných aut. A práci s tím musely mít opravdu jak na hradě - každá země má jinou politiku distribuce elektrické energie, jiné tržní regulace, jiné zdanění... zkrátka na žádném trhu není úplně snadné včlenit se do zaběhlého řetězce přeprodeje elektřiny a chtít na tom vydělat.
Problémy jsou samozřejmě od toho, aby se řešily, a i v tomto případě je lze vyřešit. Jen naprosto přirozeně v každé z problematických oblastí daný subjekt zvolí cestu vyšší marže a rezervy, aby měl nejen zajištěný potřebný zisk, ale případně i dostatečnou finanční vatu. A cena za kWh stoupá...