Volvo uvádí na trh zcela nový elektromobil ES90. Ujede až 700 kilometrů a zaujme výkonem

Nové Volvo ES90 jde proti zavedeným pořádkům a přichází ve zcela jiné podobě, než se podle názvu očekávalo. Písmeno „S“ vždy u švédského výrobce signalizovalo, že půjde o sedan, v tomto případě o elektrický sedan, jenže nedávná prezentace nás vyvedla z omylu. Přestože má novinka ladné křivky, svými proporcemi a plnohodnotnými pátými dveřmi se stylizuje do jakéhosi křížence SUV a fastbacku. Prémiový vzhled doprovází i prémiová cena – začíná na necelých 1,8 milionu korun.
Ve stopách svého bratra
Design nového modelu odpovídá současnému směřování značky a není překvapením, že má svým pojetím blízko k nedávno představenému elektromobilu EX90. S ním sdílí nejen podvozkovou platformu SPA2, ale i řadu detailů. Například členěné přední světlomety ve tvaru Thórova kladiva jasně definují, do jaké rodiny patří.
Společným prvkem jsou také zapuštěné kliky dveří i podobně strukturovaná příď vozu či nápadná „boule“ na střeše. V ní se skrývá laserový senzor lidar, jenž monitoruje objekty až na vzdálenost 250 metrů a přispívá k odvrácení potenciálního nebezpečí.
Sedan novinka připomíná pouze svou úhledně formovanou zádí, kde dominantou jsou výrazné světlomety ve tvaru písmene „C“ společně s brzdovými světly zakomponovanými do boků zadního okna. Podle nás je z tohoto úhlu také nejpůsobivější. I přes svou jednoduchost dodává vozidlu na robustnosti a zároveň eleganci.
V interiéru se designéři řídili jasně daným vzorcem a vsadili na čistý vzhled s moderními prvky. Většina materiálů je vyrobena z recyklovaných a udržitelných zdrojů, a to včetně dřevěných dekorů. Pozornost uvnitř upoutá především vertikálně posazený multimediální displej na středovém panelu s úhlopříčkou 14,5 palců. Obsahuje digitální služby od Googlu a stejně jako menší obrazovka za volantem je součástí standardu.
Výkon až 680 koní
Prozatím bude k dispozici pouze s jedním typem pohonu Single Motor Extended Range. Dosahuje maximálního výkonu 333 koní a 480 Nm točivého momentu, díky čemuž dokáže rozpohybovat dvoutunového Švéda z nuly na sto za necelých sedm vteřin. Pojí se s baterií o využitelné kapacitě 88 kWh, což má podle výrobce vystačit na 650 kilometrů jízdy.
Vůbec poprvé Volvo využívá 800voltovou architekturu, která umožňuje nabíjet výkonem až 300 kW. Z deseti na osmdesát procent kapacity se tak dostane za dvacet minut. A u silnějších elektromotorů, které budou k mání až v příštím roce, činí nabíjecí výkon až 350 kW. Vedle toho mají větší akumulátor s kapacitou 102 kWh a tím i delší dojezd o dalších padesát kilometrů.
Jedním z nich je provedení Twin Motor s pohonem všech kol a výkonem 449 koní. Na stovku to vytáhne za 5,5 vteřiny a hodnota maximálního točivého momentu činí 670 Nm. Ještě působivější je ovšem výkonnější alternativa s dovětkem Performance. Zrychlení z nuly na sto stáhne o vteřinu a půl a k dispozici má 680 koní a 870 Nm točivého momentu. Oba elektromotory budou součástí pouze nejvyšší výbavy Ultra, a to od 2,2 milionu korun.
Solidní porce výbavy
Slabší elektromotor je momentálně dostupný ve třech výbavových stupních. V základní verzi Core vychází na 1 769 900 korun a ve standardu nabídne zástup bezpečnostních asistentů včetně laserového senzoru lidar, nechybí ani adaptivní tempomat, parkovací kamera včetně senzorů a řada komfortních prvků v čele se čtyřzónovou automatickou klimatizací, elektricky ovládanými a vyhřívanými předními sedadly nebo třeba bezdrátovým dobíjením telefonu.
Vyšší úroveň Plus je za příplatek rovných sto tisíc a seznam prvků rozšiřuje například o prémiový audiosystém Bose, head-up displej či vyhřívaná zadní sedadla. Zároveň zpříjemňuje atmosféru uvnitř vozu skrze ambientní osvětlení ve skandinávských motivech.
S vrcholným provedením Ultra se pojí nejen lepší HD světlomety nové generace, ale také aktivní podvozek Four-C s dvoukomorovým vzduchovým odpružením. Vyjíždí na větších 21palcových litých kolech a samozřejmostí je pro něj i panoramatická kamera a masážní přední sedadla s odvětráváním. Za to si Volvo účtuje necelých 2,1 milionu korun. Kompletní ceník najdete v našem katalogu pod tímto odkazem.
Volvo ES90 rozměry
Novinka měří na délku rovných pět metrů, na šířku 1,94 metru a ve výšce lehce překračuje hranici 1,5 metru. Ze všech modelů automobilky nabízí vůbec nejdelší rozvor, konkrétně 3,1 metru. Výrobce tím dává najevo, že se soustředil hlavně na prostornost kabiny. Tomu také odpovídá objem kufru.
I přes větší proporce Volva ES90 nabízí podle zveřejněných dat v zavazadlovém prostoru podprůměrných 446 litrů, a to včetně 22litrového předního úložného místa pod kapotou. Nijak zásadně se situace nezlepší ani po sklopení zadních opěradel, kdy přepravní kapacita vzroste na 1 256 litrů. Naopak se tím řadí k těm vůbec nejmenším v dané kategorii SUV.