Evropu čeká příval nových elektromobilů od Toyoty. První trojice se ukáže už letos

Toyota představila na mezinárodní prezentaci v Bruselu řadu novinek, kde jasnou převahu měly čistě elektrické vozy. Automobilka tím dala jasně najevo své odhodlání dostát svému závazku k uhlíkové neutralitě a udržitelnosti. Z opačného spektra ovšem nechyběla ani limitovaná verze sportovního modelu Supra.
Malý, ale prostorný
Japonský výrobce v Evropě dosáhl rekordních prodejů ve výši 1,217 milionu vozidel a v tomto trendu chce pokračovat i letos. Zvýšený zájem totiž hodlá podpořit zcela novými, ale i modernizovanými modely. Do roku 2026 plánuje představit celkem šest elektromobilů, přičemž polovinu z nich uvede na trh ještě letos.
Mezi nimi je i nedávno odhalený crossover Toyota Urban Cruiser, s nímž automobilka zároveň pokryla segment B-SUV v rámci elektromobilů. Na délku měří novinka 4,3 metru, na šířku 1,8 metru, přičemž rozvor činí 2,7 metru. Z toho je zřejmé, že se i přes své kompaktní rozměry orientuje hlavně na prostornost v kabině, což ukázalo i naše měření. Ve své kategorii se řadí k nadprůměru. Výhodou je i variabilita, kdy zadní řadu sedadel je možné posouvat dopředu či dozadu a tím přizpůsobovat velikost kufru.
Toyota Urban Cruiser se na evropském trhu objeví koncem tohoto roku. Na výběr budou tři verze elektromotorů. Základní nabídne výkon 144 koní a akumulátor o kapacitě 49 kWh, se kterým podle výrobce ujede až 300 kilometrů. Výkonnější motor rozšíří stádo koní o dalších třicet kusů a zároveň ujede díky větší 61kWh baterii o dalších 100 kilometrů dál. Vrcholem nabídky pak bude varianta s pohonem všech kol s výkonem 184 koní.
Kompaktní crossover bude standardně vybaven řadou pokročilých funkcí aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení, včetně předkolizního systému, adaptivního tempomatu a systému upozornění na opuštění jízdního pruhu. Nebude chybět digitální přístrojový štít či multimediální displej o velikosti 10,1 palců. Mezi příplatky pak najdete například panoramatickou kameru, systém ozvučení JBL, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče a také střešní okno.
Vyšší výkon i kapacita baterií
Japonská automobilka během mezinárodní prezentace odhalila novou podobu svého prvního elektromobilu Toyota bZ4x. Rodinné SUV s krkolomným názvem dostalo po modernizaci elegantnější střih a příď po vzoru nejnovějších modelů značky. Ponechalo si ovšem široké lemy blatníků a ani záď nezaznamenala výrazné změny. Proměnou prošel i interiér, kde je dominantou hlavně větší čtrnáctipalcový středový displej.
Co je ovšem podstatnější, proběhlo také pár technologických změn. Nová verze Toyoty bZ4x má například přenastavený systém odpružení, u pohonu všech kol zvýšila tažnou kapacitu na dvojnásobek (1500 kg) a standardně je vybavena funkcí předehřevu akumulátoru pro podporu vyššího nabíjecího výkonu. Funkci je možné aktivovat manuálně nebo automaticky nastavením rychlonabíjecí stanice jako cíle v navigaci. Na přání bude k dispozici také palubní nabíječka o výkonu 22 kW, nicméně maximální nabíjecí výkon DC je stále 150 kW.
Nabídka japonského elektromobilu bude nově zahrnovat dvě varianty akumulátorů. S nižší kapacitou 57,7 kWh se počítá pouze u pohonu předních kol ve spojení s elektromotorem o síle 167 koní. Větší baterie (73,1 kWh) nabídne silnější jednotku s výkonem 224 koní i verzi s pohonem všech kol, kde bude k dispozici až 343 koní. V závislosti na zvoleném stupni výbavy a pohonu by měl maximální dojezd podle výrobce činit až 573 km, což je o zhruba sedmdesát kilometrů více než u předchůdce. Na trhu se novinka objeví ještě letos na podzim.
Elektrická verze oblíbeného crossoveru
V závěru tohoto roku se na vybraných evropských trzích objeví i zcela nová Toyota C-HR+. Jde v podstatě o elektrickou verzi oblíbeného kompaktního SUV téhož názvu, nicméně o krapet větší. Na délku měří přes čtyři a půl metru a rozvor činí 2,75 metru. Díky tomu je uvnitř prostornější, a to nejen v kabině, ale i v kufru, kde nabídne až 416 litrů, tedy o téměř třicet litrů více než klasické „cé-há-erko“.
Oproti němu má také ostřeji řezané světlomety i čistší design přídě. Jednoduché tvary si přenesl také na záď, která tak nepůsobí tolik přeplácaně, na druhou stranu je ale o dost hranatější. Uvnitř zas jede podle vzoru svého většího kolegy bZ4x, kdy hlavním prvkem je velký středový displej a palubní deska s elegantními liniemi a moderními prvky.
S větším elektromobilem zároveň sdílí stejnou platformu e-TNGA, tudíž není překvapením, že poskytne stejnou nabídkou pohonů. Základem bude elektromotor o síle 167 koní v kombinaci s akumulátorem o kapacitě 57,7 kWh. Větší 77kilowatthodinová baterie pak nabídne i pohon všech kol a výkon až 343 koní, přičemž maximální dojezd Toyoty C-HR+ je podle předběžných informací kolem šesti set kilometrů.
Final round
Na mezinárodní prezentaci v Bruselu byla k vidění i rozlučková verze ikonického sportovního vozu Toyota GR Supra. Automobilka oficiálně ukončila jeho výrobu a pro fanoušky připravila speciální výbavu A90 Final Edition. Vedle karbonových doplňků a matného černého lakování je specifická rovněž výfukovým systémem Akrapovič, sportovními sedadly Recaro Podium CF i Alcantarovým čalouněním.
Speciální edice zároveň nabídne zvýšený výkon o téměř sto koní až na 441 koní i vyšší točivý moment 571 Nm. Nechybí ani nastavitelné odpružení i upravené řízení či nová devatenáctipalcová kola s širšími pneumatikami. Exkluzivní Supra je nicméně za exkluzivní cenu 3,3 milionu korun v limitovaném počtu tří set vozů. Pokud se vám líbí stejně jako nám, máte bohužel smůlu. Je totiž vyprodaná. Do Česka přitom míří pouze tři kusy.
Návrat mini aut
V záplavě novinek ukázala Toyota svůj pohled na budoucnost městské mobility ve formě konceptu FT-Me. Elektrický prcek o délce dva a půl metru má být odpovědí na cenovou dostupnost i potřeby obyvatel měst a na některých trzích by ho mohli řídit dokonce teenageři od čtrnácti let. Inspirovaný je úspěchem vozítek Toyota pro olympijské a paralympijské hry konané loni v Paříži a také těmi předchozími v Tokiu. Vizáží má připomínat přilbu pilota tryskového letadla. Zajímavostí je také specifické řízení skrze ruční povely i propojení s telefonem, který následně funguje jako digitální přístrojový štít.
Dvoumístné vozidlo využívá technologii solárního panelu na střeše, která může nabíjet hlavní baterii a přidat tak až 30 km dojezdu denně v městském prostředí. Na jeho výrobu se využívají recyklované materiály a podle výrobce spotřebuje na jeden kilometr třikrát méně energie než elektromobil s velkokapacitní baterií.