Přetížené náklaďáky ničí české silnice. Když je chce policie zvážit, snaží se kontrole vyhnout
Dají si vědět
Právě na Vysočině se totiž policie s řidiči přetížených náklaďáků potýká velmi často. Především jde o ty, kteří převáží dřevní hmotu. Jenomže kontroly mají háček - je velmi těžké je vůbec provádět. Důvodem jsou sami řidiči náklaďáků. „Ve chvíli, kdy policisté na některém ze stanovišť rozloží kontrolní váhy, tak se tato informace okamžitě šíří po různých skupinách na sociálních sítích a další řidiči se snaží kontrolní stanoviště objet,“
řekla krajská policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.
To ale policejní kontroly neodradí. Před několika málo dny se hlídky z Velkého Beranova spojila s jednotkou z Centra služeb pro silniční dopravu, aby zorganizovali kontroly řidičů nákladních aut se dřevem, kteří se pohybují po dálnici D1. A nuda to rozhodně nebyla. Osm řidičů odmítlo kontrolní vážení, čímž si každý vykoledoval pokutu 30 tisíc korun. A protože je takový stav dost alarmující, policisté varují, že v podobných přepadových kontrolách budou pokračovat i nadále.
Není to nic nového
Podobné chování dopravců a řidičů bohužel není ojedinělé. To ostatně před nedávnem potvrdil i David Jirák z vysočinské policie. Podle něj řidičům nákladních aut zákon ukládá podrobit se kontrolnímu vážení. Pokud odmítne, má kromě pokuty policie ještě několik možností, jak ho potrestat. „V případě, že řidič vážení odmítne, odstaví mu policista auto, a to až na 48 hodin nebo do doby, dokud s vážením nebude souhlasit,“ vysvětlil.
Přepravci a řidiči by si měli uvědomit, že nejde jen o ničení silnic, ale také o bezpečnost ostatních řidičů. Přeplněné nákladové prostory, a tedy i nevhodně zabezpečené náklady jsou jako časovaná bomba. Přetíženému nákladnímu autu navíc nemusí správně fungovat brzdy nebo třeba řízení. Na silnicích tedy jednoznačně nemají co dělat.