Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu
Jsou nebezpeční pro všechny kolem
Koncem ledna jsme se tomu tématu věnovali, ovšem řešili jsme jej v souvislosti se zničenými silnicemi plnými výmolů. I za to mohou přetížená auta, která na silnicích nemají co dělat. Ovšem policie upozorňuje, že nákladní auta převážející dřevo nejezdí jen přetížená, ale často s úplně špatně, dokonce až nebezpečně zajištěným nákladem. Tím ohrožují plynulost a bezpečnost silničního provozu, především pak ostatní účastníky provozu.
Důkazem budiž například řidič náklaďáku se dřevem, kterého policisté zastavili v úterý 8. června v 9:00 hodin na 117. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Vozidlo řídil cizí státní příslušník Slovenské republiky a ze Slovenska byl také dopravce a provozovatel vozidla. „Při kontrolním nízkorychlostním vážení jsme zjistili překročení nejvyšší technicky přípustné hmotnosti jízdní soupravy o 5 570 kilogramů, dále překročení nejvyšších technicky přípustných hmotností na nápravy jízdní soupravy, překročení nejvyšší povolené hmotnosti přípojného vozidla. Kromě toho řidič řádně nevedl záznamy o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku,“ vyjmenoval všechny prohřešky Michal Ferbar, vrchní komisař policie kraje Vysočina.
V tomto konkrétním případě byla provozovateli jízdní soupravy za přetížené vozidlo uložena kauce ve výši 50 000 Kč. Dále dostal pokutu 10 000 Kč, a to za nezajištění řádného vedení záznamů. Samotný řidič pak dostal pokutu 15 000 Kč.
Podobných přestupků je mnohem víc
Výše zmíněný slovenský řidič ale rozhodně nebyl jediný. Jen o den později zastavili policisté dalšího řidiče náklaďáku se dřevem, tentokrát z Česka. Ten neměl funkční přední ani zadní osvětlení vozu a z hydraulické ruky náklaďáku mu vytékaly provozní kapaliny. Náklad měl o skoro metr vyšší, než mohl mít a hmotnost celé soupravy byla o 2,6 tuny vyšší, než umožňuje zákon.
Tím ovšem výčet přestupků ani u tohoto řidiče neskončil. „Řidič ani dopravce nevedli záznamy o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku. 23 letý řidič na místě nepředložil malý techničák, zelenou kartu a navíc řídil vozidlo, které je pro výše uvedené závady technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, a to tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Řidiči proto policisté zakázali další jízdu,“ vysvětlila policie k případu.
Řidiči odmítají kontrolní vážení
Policie se zaměřuje hlavně na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidel a jízdních souprav, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku jízdní soupravy a nákladu. Jenomže ne vždy to jde s řidiči úplně lehce.
„Při kontrolách vozidel převážejících dřevní hmotu se velice často setkáváme s nekázní řidičů. V nejčastějších případech je to přetížení vozidel nebo jízdních souprav a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešíme rovněž situace, kdy se řidič po výzvě odmítne podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítne najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy,“ doplnil Michal Ferbar.
Zákon přitom hovoří zcela jasně. Řidič je povinen na výzvu policisty podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů. Pokud odmítne, tedy neuposlechne výzvu, může mu být uložena pokuta až 30 000 Kč. V případě odmítnutí pak policie řidiči zakáže další jízdu.