Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel
Některé silnice v Česku připomínají po nezvykle tuhé zimě bohaté na sníh a mrazivé dny ementál. Obzvlášť tam, kde je zvýšený pohyb těžkých kamionů nebývá silnice v úplně dobrém stavu, nicméně není fér házet všechno jen na kamiony. Jak ukazuje případ z dálnice D8, svůj podíl viny na tom mají i řidiči dodávek, kteří jezdí přetížení. Ten, kterého policisté zastavili, ono přetížení dotáhl až k absurdnosti.
Šest tun navíc
Policisté si dodávky všimli ve středu 12.5., když se v rámci dopravně bezpečnostní akce zaměřili právě na hmotnost projíždějících nákladních aut. Už z jejich fotografií je patrné, že dodávka opravdu měla naloženo mnohem víc, než by papírově měla mít. Ačkoliv má v techničáku maximální hmotnost 3,5 tuny, policisté při kontrolním vážení naměřili 9751 kilogramů, což je překročení o těžko uvěřitelných více než šest tun. Valník Iveco s rámovou konstrukcí "to asi nějak přežije," bezpečné to ale není a zákonné už vůbec ne.
Řidič cizí státní příslušnosti na korbě převážel nábytek a jel ve směru z Německa. Ovšem od vážení už se nikam nedostal. Policisté mu další jízdu zakázali a udělili pokutu ve výši 15 000 Kč. Dalších 30 000 Kč dostal přímo provozovatel auta. Navíc musel být náklad přeložen na další vůz. Následně byla obě auta znovu zvážena a až poté puštěna zpět na silnici.
Zničené silnice
Takto přetížená auta, především pak dodávky, jsou na silnicích velký problém. V prvé řadě je potřeba pamatovat na to, že na takovou hmotnost nejsou konstruovány. Pokud by řidič s takto přeloženým autem musel krizově brzdit nebo se vyhnout nečekané překážce, s největší pravděpodobností by neměl šanci. To ale platí i pro řidiče osobních aut. Právě brzdy či řízení nefungují tak, jak mají, pokud auto veze víc kilogramů, než na kolik je vyrobeno.
Dalším nepříjemným následkem takto přetížených aut jsou právě zničené silnice. Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic jen potvrzuje neveselou denní praci: „Přetížené dodávky bohužel nejsou na silnicích nic neobvyklého. Na rozdíl od několikanápravového kamionu je ona vysoká hmotnost rozložena na menší plochu, což se negativně propíše na silnici. Problém znamenají především v létě, kdy je asfaltový povrch silnic měkčí. I proto se například při modernizaci D1 vsadilo na beton, který je pevnější a tedy vydrží víc. Nicméně třeba kolem mostů je povrch asfaltový, protože musí pracovat. A tam pak od přetížených aut dostává opravdu zabrat.“