Reklama
Řidičův chleba

Řidička si myslela, že má na dálnici v připojovacím pruhu přednost. Najela přímo před náklaďák

I když měla k dispozici spoustu místa, vůbec jej nevyužila
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Velmi nebezpečný manévr, který v úterý 1.6. předvedla řidička na dálnici D11, je z našich zkušeností až příliš častý. Řidiči při připojování na dálnici dostatečně nezrychlují, z připojovacího pruhu se napojují příliš brzy a tím ohrožují sebe, ale i ostatní. Nejspíš si ani neuvědomují, jaký průšvih může z jejich stylu jízdy a napojení na dálnici vzniknout. Řidička z D11 udělala ale ještě jednu velkou chybu. Mylně si totiž myslela, že má při napojování na dálnici přednost. Jen shodou náhod to nedopadlo katastrofou, pouze pomačkanými plechy.

Video z palubní kamery

Vše se stalo krátce před čtvrtou hodinou odpolední na 83. kilometru ve směru na Prahu. Celý incident byl zaznamenán na palubní kameru nákladního auta, přičemž na záběrech je vidět bílý ford, který najíždí do připojovacího pruhu. Ačkoliv je ten pruh opravdu dlouhý a úplně volný, řidička se najednou začne cpát na vedle ní jedoucí náklaďák.

Vše bylo jen otázkou několika málo sekund. Ačkoliv měla vedle sebe opravdu velké auto, které nešlo přehlédnout, prostě do něj najela. Nákladní vůz ji popostrčil, a nakonec lehce odhodil směrem k prostředním svodidlům, kde také zůstala stát. Je velké štěstí, že ani jeden nejel rychle. Nedošlo tak ke smyku či následnému většímu nárazu. Nehoda skončila jen pomačkanými plechy.

Zdroj: Tiskový servis Policie ČR
Řidička si bláhově myslela, že má při připojování přednost.

Nejděsivější je ale důvod, proč vůbec k té nehodě došlo. Krajská policejní tisková mluvčí Šárka Pižlová jej vysvětlila následovně: „Oba řidiči, naštěstí vyvázli bez zranění a provedené dechové zkoušky požití alkoholu před jízdou vyloučily. Řidička policistům uvedla, že vozidlo nepřehlédla, ale že si myslela, že měla přednost v jízdě.“ Škoda byla na místě odhadnuta na asi 300 000 Kč, přičemž nehodu policisté stále vyšetřují.
Reklama

Připojování není raketová věda

Připojování na dálnici má svá jasná a vcelku jednoduchá pravidla, která ale řidiči často ignorují. Nevyužívají celý připojovací pruh, nenaberou v něm dostatečnou rychlost a někteří v něm dokonce zastavují.

Specialisté z Bezpečných cest radí, jak to dělat správně: „Připojovací pruh slouží proto, aby řidič nabral takovou rychlost, jakou jedou auta v průběžném pruhu, a pak se plynule zařadil mezi tato auta. Důležité je tedy srovnat rychlost tak, aby ji nemuseli ostatní měnit. Při zařazování auta z připojovacího do průběžného pruhu nesmí být ohrožen řidič jedoucí v průběžném pruhu.“

A dobré je také pamatovat na to, že zákon v připojovacím pruhu umožňuje takzvané podjíždění! Můžete jej využít k takovému zrychlení, kdy předjedete auta jedoucí v průběžném pruhu a připojit se až před ně.


Diskuze

Lubomír Harrer - 11.07.2021 14:09:43
Zakopaný pes není v řidičích, ale v autoškolách. Když to nováčka nikdo ve škole nenaučí, pak ho holt dříve nebo později, s více či méně tragickými následky, vyškolí samotný provoz. Vidět autoškolu v dálničním provozu je vzácné. Měla by to být povinnost.
Lukáš - 09.06.2021 21:26:44
Josef Kajetan Tyl... Blbec budeš asi ty a to dost velkej. Nevím přesně kde ten najezd je, ale s takovým autem dám trojku a jsem padesát metrů před ním, tohle byla obr kráva a to jaksi kamionak netušil. Meleš akorát blbosti

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV