Reklama
Řidičův chleba

Podjíždění v připojovacím pruhu na dálnici není přestupek. To brždění či zastavení zavání průšvihem

Důležité je nebát se nabrat rychlost, využít připojovací pruh na maximum a nikoho neohrozit
Zdroj: MDČR

Při připojování nejen na dálnici je nutné sledovat dopravní značení, provoz kolem sebe, nezapomínat na zpětná zrcátka a také na to, že každé auto má plynový pedál. Zní vám to jako banality? Pak víte, jak se na dálnici správně napojit. Existuje ale celá řada řidičů, která to dělá špatně a ohrožuje sebe i všechny ostatní řidiče. Pojďme si připomenout základní pravidla a chyby.

Strach z rychlosti

Na našich dálnicích je povolena rychlost maximálně 130 km/h, kterou je nutné dodržovat. Nikdo ale nepřipraví o řidičák šoféra, který v připojovacím pruhu zrychlí třeba i na 135 km/h. Důležité je nabrat takovou rychlost, která dovolí se plnohodnotně připojit do průběžného jízdního pruhu a do provozu. T

Blinkr má řidič v připojovacím pruhu dávat teprve tehdy, když má ideální rychlost pro plynulé a bezpečné zařazení. Kdo bliká hned v ten moment, kdy se dostane do připojovacího pruhu, zbytečně znervózní kolemjedoucí řidiče, kteří neví, jestli se hodlá zařadit už teď, nebo až později.
Zdroj: Bezpečné cesty
Špatné zařazení z připojovacího pruhu může stát životy.
Reklama

Co říká zákon?

Připojování nejen na dálnici se věnuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb., konkrétně paragraf 12. Ten říká následující:

"Je-li pro zařazování do průběžného jízdního pruhu zřízen připojovací pruh, je řidič povinen před zařazením do průběžného pruhu užít připojovacího pruhu. Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. Není-li připojovací pruh zřízen, je řidič povinen dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím v průběžném pruhu."

Strach z prostoru

Připojovací pruhy mají minimálně několik desítek, často ale také několik stovek metrů. Lze využít každý metr. Není větší chyby, než se připojit s nedostatečnou rychlostí hned v prvních metrech po sjezdu. Právě délka připojovacího pruhu pomůže k ideálnímu zrychlení.

Navíc, zákon povoluje v připojovacím pruhu podjíždět auta jedoucí v průběžném pruhu. Nejde o žádný přestupek, nehrozí tedy ani body ani pokuta. Nebojte se Řidič z připojovacího pruhu by se neměl bát nákladní nebo ostatní pomaleji jedoucí auta připojovacím pruhem předjet a zařadit se před ně.

V žádném případě v připojovacím pruhu nezastavujte. Rozjíždět se z místa mezi auta, která jedou 130 km/h, je nesmírně nebezpečné. Nezapomínejte také na neustálé kontrolování provozu kolem. Využívejte k tomu jak boční zrcátko, tak i zpětné v kabině auta. Jen tak se vyhnete nebezpečným situacím.

Přesto ale existuje situace, kdy v připojovacím pruhu lze zastavit. Jde o případ poruchy nebo nehody. V tu chvíli řidič nesmí zapomenout místo označit výstražným trojúhelníkem a při jeho instalaci mít na sobě reflexní vestu. Posádka auta oblečena ve vestách musí pruh i auto opustit.
Zdroj: Bezpečné cesty
Zastavit v připojovacím pruhu smíte jen v krajní nouzi.
Reklama

Pozor na uhýbání, v Německu ho zakazují

V Česku je hojně rozšířeno kolegiální uhýbání těm řidičům, kteří se připojují. Není to nařízeno zákonem, jde jen o dobrou vůli těch, kteří uhnou. Není možné to po nich vyžadovat a není ani možné se připojovat tak, že je k tomu donutíte. Lidsky řečeno, fakt, že se připojuje, je starost řidiče, který to provádí, ne ostatních. 

V Německu je dokonce uhýbání do levého pruhu na řadě míst u dálničních exitů zakázáno. Pozná se to podle toho, že v pravém jízdním pruhu je plná čára, která zakazuje přejet do vedlejšího pruhu.

Pokud už těm, kteří se připojují, chcete uhnout, dělejte to jen v případě, že neohrozíte či neomezíte nikoho dalšího. Vždy dobře kontrolujte zpětná zrcátka a provoz kolem sebe.
Zdroj: Bezpečné cesty
Správné připojení na dálnici.

Diskuze

Ivana - 05.10.2023 18:11:22
Jedu na dalnici v připojovacím pruhu, vlevo v průběžném si to jedou 80 dva kamiony nalepeny za sebou, tak na to slapnu, ať se rozjezdu a predjedu je v tom připojovacím dost dlouhém pruhu a v tu chvíli mi tam ten první kamion vjede, přede mě. Takže brzdy
pes - 21.06.2023 20:38:18
Klasika,.. v levém plynule předjíždí 4 auta za sebou 3 km 4 kamiony v pravém, ty nesmí uhnout, ale ani je nehne trošku přizpůsobit rychlost, já se napojuji pres točitej nájezd s max. počáteční rychlostí lehce přes 60 a nesmím zastavit pokud dojde cesta. .

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
2
Reklama

Důchodci si pletou brzdu s plynem. Toyota proto vymyslela nový bezpečnostní asistent. Bude i v Česku

Záměna dvou zásadních pedálů je v Japonsku nejčastější příčinou smrtelných nehod
10.02.2020 10:40
|
4

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV