Podjíždění není vždy podjížděním
Zdá se to jako opakování dobře známého, ale jak známo, opakování je matkou moudrosti. Při změně jízdního pruhu je vždy nutné používat blinkry! Zákon říká, že přejíždět z jednoho do druhého jízdního pruhu smí řidič jen v tom případě, že neohrozí a neomezí ostatní. Pokud se do prostředního pruhu chtějí zařadit dva řidiči – jeden z levého a jeden z pravého jízdního pruhu, vždy má přednost ten, který se připojuje zprava. To je ono pravidlo pravé ruky.
Zákon také upozorňuje, že předjíždět je možné jen zleva. Podjíždění je bráno jako přestupek v rámci nedovoleného předjíždění, který je ohodnocen vysokou pokutou až 10 000 Kč a sedmi trestnými body. Jenomže je nutné také brát v potaz další část zákona, konkrétně paragraf 12, který říká: „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně, přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“
Zjednodušeně řečeno to znamená, že ve chvíli, kdy v levém dálničním pruhu jede souvislá řada aut, můžete využít volný pravý jízdní pruh i když to znamená, že pojedete rychleji než levý jízdní pruh. V tom případě tedy nejde o podjíždění.