Pokuty, body, pojištění
The Guardian s odkazem na britského ministra dopravy uvádí, že cyklisté v tamním provozu například mohou beztrestně překračovat maximální povolenou rychlost. Jde zejména o místa, kde je nejvyšší povolená rychlost pouze 20 mil v hodině, což je 32 km/h. Takový stav podle ministra rozhodně není správný a měl by se změnit. Jenže s tím okamžitě vyvstává otázka, jak cyklisty identifikovat.
Grant Shapps chce přijít s řešením, díky kterému by cyklisté v provozu ztratili svou anonymitu. Registrační značky nemusí být jedinou možností, i když je v tomto kontextu zmiňována.
Daily Mail ale píše, že britský ministr nedávno trochu couvl a připustil, že by registrační značky představovaly příliš velkou byrokracii. Na stole je také povinné pojištění pro cyklisty, a to kvůli tomu, aby bylo z čeho vyplácet kompenzace v případech, kdy cyklista způsobí nehodu. Zejména když někoho srazí.
Samotný Grant Shapps napsal
v komentáři pro Mail+, že v roce 2020 zemřeli čtyři chodci poté, co je srazili nezodpovědní cyklisté. Zraněno pak bylo více než 300 lidí. O rok dříve zemřelo při těchto nehodách šest lidí. Britské zákony ale údajně nic jako smrtelnou nehodu způsobenou cyklistou neznají a úřady musí využívat prehistorické zákony z doby koňských povozů. I proto je změna žádoucí. Podle britského ministra je potřeba cyklistům vysvětlit, že povinnost dbát na bezpečnost platí úplně stejně pro všechny účastníky provozu, že semafor řídí veškerou dopravu, tedy i jízdní kola, a že nemohou v tomto směru existovat žádné výjimky.
Pro srovnání, v
českém provozu cyklista může dostat pokutu například i za rychlou jízdu, ale policisté to příliš neřeší, protože naráží na stejnou potíž, o jaké se teď diskutuje ve Velké Británii. Dotyčné nelze jednoduše identifikovat. Jedinou možností jsou namátkové policejní kontroly, během kterých bude daný cyklista přistižen přímo na místě.