Reklama
Nová auta

Dávají pozor na cyklisty, brzdí či zaparkují. Jak se vyznat v asistenčních systémech dnešních aut?

Řidič může přehlédnout chodce na přechodu, auto ho ale za něj pozná a samo zastaví
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Máte ve svém autě PCS, AHB, IACC nebo ICS? Zní to jako variace na slavnou písničku Ivana Mládka, ale nabídka bezpečnostních systémů se za poslední roky tak moc rozšířila, že se v nich řidiči prakticky nevyznají. Přinášíme proto rychlý přehled bezpečnostních asistentů, které můžete najít v řadě moderních aut dneška. Mezi automobilky, které je využívají nejvíce, patří bezesporu i Toyota. Proto si příklady ukážeme na její sadě systémů, které zastřešuje pod společným názvem T-Mate.

Systémy zabraňující kolizi

Pod zkratkou PCS se skrývá paleta bezpečnostních systémů zabraňujících kolizi. Ty ke své práci využívají radar nebo laserový senzor, aby rozpoznaly překážky a zabránily případnému nárazu vozu do jiného automobilu, chodce nebo předmětu. Systém samozřejmě dnes dokáže rozpoznat chodce i cyklisty.

Asistent v případě rizika čelního nárazu monitoruje prostor před vozem na dostatečnou vzdálenost, aby mohl zasáhnout v případě, že hrozí střet s jiným vozem, který jede přímo proti našemu autu. Řidiče nejprve varuje, poté aktivuje brzdy. Hodit se může i nouzový asistent řízení, který pomůže řidiči s úhybným manévrem.

Zajímavou novinkou je systém pro zmírňování rizika kolize na křižovatkách. Ten kontroluje prostor kolem vozu a pokud hrozí při odbočení doprava nebezpečí střetu s přecházejícím chodcem, upozorní na něj a případně zasáhne. Chodec se totiž může velmi snadno řidiči schovat ve výhledu za pravé zpětné zrcátko či A-sloupek. Jak sytém funguje ukazuje následující video:

Pro každodenní provoz

Samozřejmě automobilky investují hodně vývojového času do asistentů, které mají řidiči zpříjemnit každodenní cestování. Nové vozy tak využívají třeba automatické přepínání dálkových světel, které pomocí kamery monitoruje intenzitu pouličního osvětlení a dokáže rozpoznat světlomety vozů jedoucích před vámi. Systém pak sám přepíná mezi dálkovým a potkávacím režimem. Podobně užitečný je i systém na rozpoznávání dopravních značek, který se neustále vylepšuje. První asistenty například detekovaly i značky zobrazené na zádích nákladních vozů, to už se dnes tolik neděje.

Velmi zajímavá je kombinace asistenta pro udržení vozu v jízdních pruhu a adaptivního tempomatu. Zatímco ten první pomocí kamer a zásahů do řízení udržuje auto stále v jednom pruhu a to i v zatáčkách, adaptivní tempomat zase dokáže držet bezpečnou vzdálenost od vozů před vámi. Kombinace obojího tak vlastně přináší zážitek podobný poloautonomnímu řízení. Je ale nutné mít na paměti, že současná legislativa neumožňuje sundat řidiči ruce z volantu na delší dobu a nechat práci na elektronice. Ostatně na to upozorní i samostatný systém, když detekuje, že řidiči volant nedrží.

Právě Toyota ale přináší ještě různá vylepšení, třeba inteligentní adaptivní tempomat. Ten přidává funkce, jako jsou například zastavení a opětovné rozjíždění v dopravních zácpách, čímž z řidiče odnímá otravnou práci. Umí navíc díky kombinaci se čtečkou dopravních značek rozpoznat omezení rychlosti a navrhnout řidiči její úpravu. Pak už jen stačí potvrdit a auto na značce poslušně zpomalí, čímž mimo jiné výrazně klesá riziko pokuty.

Následující box přináší přehled nejpoužívanějších zkratek asistenčních systémů:

Slovníček zkratek

  • PCS - Systémy proti kolizi
  • AHB - Automatické přepínání dálkových světel
  • RSA - Systém rozpoznávání dopravních značek
  • LDA - Upozornění na opuštění jídzního pruhu
  • LTA - Asistent pro udržení v jízdním pruhu
  • ACC - Adaptivní tempomat
  • IACC - Inteligentní adaptivní tempomat
  • SWS - Systém pro sledování únavy řidiče
  • RCTA - Upozornění na dopravu za vozem
  • ICS - Systém zabránění nárazu do překážky
  • BSM - Sledování slepého úhlu

Nespíš?

Už roky se výrobci automobilů snaží přijít na to, jak co nejvíc zabránit mikrospánku řidičů a tím snížit riziko smrtelných nehod. Cestou je monitoring únavy řidiče, který může probíhat nejrůznější formou. Toyota má systém SWS, který sleduje chování auta a pokud vyhodnotí, že příliš často mění směr, zobrazí ikonu šálku kávy a doporučí odpočinek. V nejnovějších vozech, jako je například elektrické SUV Toyota bZ4X, už ale monitoring používá i kameru, která hlídá oči řidiče. Stačí, aby za jízdy nekoukal několik sekund před sebe a systém ho na to upozorní výstražným znamením a nápisem na displeji. Tím se může zabránit řadě střetů z nepozornosti.

Nepozornost ale nemusí přijít jen při jízdě, stačí třeba nedostatečný rozhled při vyjíždění z parkovacího místa a karambol je na světě. Proti tomu by měly chránit systémy pro upozornění na dopravu za vozem a zabránění nárazu do překážky. V prvním případě kamera v úhlu kontroluje projíždějící dopravu a pokud hrozí střet, varuje řidiče akusticky a případně zasáhne do brzd. V druhém zase detekuje překážky parkovacími senzory. Nejdřív varuje zvukově, potlačí zrychlení, podpoří brzdění a nakonec v případě hrozícího nebezpečí zasáhne.

Je fakt, že někteří řidiči nesou nárůst množství asistenčních systémů nelibě. Mají pocit, že jim do řízení až příliš zasahují. Všechny asistenty se ale dají vypnout, nebo je u nich možné nastavit intenzitu detekce či zásahu. Je pak už jen na řidiči, které považuje za důležité a využije. Každopádně je zjevné, že nová elektronika v osobních autech je přínosem. Kontrola únavy, monitoring okolí vozů nebo případný zásah do řízení totiž mohou v závěru zachraňovat životy.
Reklama

Diskuze

Jára - 28.08.2022 02:12:24
Až vám auto na dálnici nečekaně zabrzdí z plné rychlosti tak se jen můžete modlit, že to do vás někdo nenapálil zezadu. A nebo až se budete prát s autem a to vás bude chtít vyhodit ze silnice, protože jsou čáry nakreslené pochybně.

Nepřipoutaný ministr Válek zaslouží pochvalu. Opět upozornil na důležitost bezpečnostních pásů

Přínos k bezpečnosti na silnici může mít spoustu podob, třeba i ministra, který se nepřipoutal
03.05.2022 10:46
|
3
Reklama

České bezpečnostní složky přecházejí pro terén na japonské vozy. Police převzala landcruisery

Některé půjdou i na zahraniční mise. Vojáci preferují odolnější pick-upy
11.04.2022 16:26
|
3
Reklama

Suzuki S-Cross bojuje proti nudě na cestách. Jeho bezpečnostní pás nabízí dlouhé počtení

Na počet nálepek s bezpečnostními pokyny v autech vedou Američané a Japonci, dokazuje Suzuki
25.01.2022 18:01
|
8

Tajemství bezpečnostních pásů: ví o posádce mnohem více, než si myslíte. Umí zjistit třeba i stáří

Spousta senzorů zjistí nejen výšku a hmotnost, ale třeba i věk. Díky tomu pak minimalizuje následky
07.09.2021 07:48
|
5

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
14
Reklama

O rychlost nejde. V Praze je kamera, která kontroluje častý přestupek spěchajících řidičů

Kameru najdete v Evropské ulici. Autosalon zjišťoval, zda už rozesílá pokuty tak, jak se slibovalo
19.11.2024 09:57
|
6

Volkswagen Golf jako hybrid do zásuvky jezdí příjemně. Otázkou je, zda za něj dát přes milion

Ujede 100 km na jedno nabití, využije i rychlé nabíječky. Zkoušeli jsme, kolik spolyká bez elektřiny
19.11.2024 07:58
|
2
Reklama
Autosalon TV