Nespíš?
Už roky se výrobci automobilů snaží přijít na to, jak co nejvíc zabránit mikrospánku řidičů a tím snížit riziko smrtelných nehod. Cestou je monitoring únavy řidiče, který může probíhat nejrůznější formou. Toyota má systém SWS, který sleduje chování auta a pokud vyhodnotí, že příliš často mění směr, zobrazí ikonu šálku kávy a doporučí odpočinek. V nejnovějších vozech, jako je například elektrické SUV Toyota bZ4X, už ale monitoring používá i kameru, která hlídá oči řidiče. Stačí, aby za jízdy nekoukal několik sekund před sebe a systém ho na to upozorní výstražným znamením a nápisem na displeji. Tím se může zabránit řadě střetů z nepozornosti.
Nepozornost ale nemusí přijít jen při jízdě, stačí třeba nedostatečný rozhled při vyjíždění z parkovacího místa a karambol je na světě. Proti tomu by měly chránit systémy pro upozornění na dopravu za vozem a zabránění nárazu do překážky. V prvním případě kamera v úhlu kontroluje projíždějící dopravu a pokud hrozí střet, varuje řidiče akusticky a případně zasáhne do brzd. V druhém zase detekuje překážky parkovacími senzory. Nejdřív varuje zvukově, potlačí zrychlení, podpoří brzdění a nakonec v případě hrozícího nebezpečí zasáhne.
Je fakt, že někteří řidiči nesou nárůst množství asistenčních systémů nelibě. Mají pocit, že jim do řízení až příliš zasahují. Všechny asistenty se ale dají vypnout, nebo je u nich možné nastavit intenzitu detekce či zásahu. Je pak už jen na řidiči, které považuje za důležité a využije. Každopádně je zjevné, že nová elektronika v osobních autech je přínosem. Kontrola únavy, monitoring okolí vozů nebo případný zásah do řízení totiž mohou v závěru zachraňovat životy.