Reklama
Bonusy k TV pořadu

Před pár lety neměla auta jediný asistenční systém. Dnes už téměř nepotřebují přítomnost řidiče

Samořídící vozy křižují i české silnice. Legislativa jim však nedovoluje využít své systémy naplno
Zdroj: Volvo Cars

Autonomní systémy byly ještě do nedávna výhradou zejména drahých luxusních vozů a i v nich zastávaly jen miniaturní role. Kdežto v současnosti je najdeme ve standardní výbavě snad každého nového automobilu. Některá vozidla z vyšších tříd dokonce umí díky těmto systémům sama řídit. Do budoucna by se pak na našich silnicích měla objevovat i vozidla bez řidiče. Například v Americe už jsou na denním pořádku. Automatizaci u aut definují jednotlivé úrovně, Standardizační organizace Society of Automotive Engineers (dnes SAE) jich rozlišuje hned šest - od 0 (plně manuální) až po 5 (zcela autonomní). Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly?

0 – bez automatizace

Asistenční systémy na nulté úrovní automatizace nijak nezasahují do řízení vozidla. Řeší pouze vysloveně kritické situace a mohou upozorňovat na hrozící nebezpečí, jako je například varování před možnou námrazou, upozornění na opuštění jízdního pruhu, jiným vozem ve slepém úhlu a tak podobně. Do úrovně 0 spadá drtivá většina starších aut, která dnes potkáváte na silnicích.

1 – asistence řidiče

V tomto případě se asistenční systémy podílejí spolu s řidičem na řízení automobilu. Šofér však musí neustále dohlížet na jízdu, ale i provádět veškeré dalších operace, jako je například změna směru. Dle oficiální specifikace SAE vykonávají vozidla této úrovně jen jednu činnost, tj. například umí měnit rychlost jízdy, nebo udržovat vůz v jízdním pruhu. Typickým pomocníkem s deklarovanou autonomií první úrovně je adaptivní tempomat. Zatímco běžný tempomat pouze udržuje nastavenou rychlost bez ohledu na okolní dění, adaptivní tempomat umí za pomoci radaru a kamer upravovat rychlost jízdy dle situace před sebou. Autonomní řízení první úrovně dnes nalezneme u většiny aktuálně vyráběných aut. 

2 – částečná automatizace

Ve druhém stupni automatizace jsou asistenční systémy již velmi vyspělé a propracované. Za určitých podmínek, nejčastěji pak na dálnicích dokážou ovládat směr a rychlost jízdy. Spadají sem automobily s funkcí udržování v jízdním pruhu a adaptivním tempomatem, které dokážou jet téměř samy. Automatický systém v takové situaci přebírá plnou kontrolu nad vozidlem: zrychluje, brzdí a řídí. Stále ale platí pravidlo, že hlavní slovo má řidič, který musí dohlížet na chod automatických systémů a v případě potřeby převzít řízení. Musí mít proto po většinu času obě ruce na volantu. Pokud tak neučiní, systémy se po chvíli deaktivují. SAE uvádí druhou úroveň jako nejvyšší stupeň, při kterém vozidlo ovládá člověk. Od třetí úrovně výše už hraje hlavní roli auto.
Reklama

3 – podmíněná automatizace

Tímto se dostáváme ke třetí úrovni automatizace řízení, která je již dnes dostupná u luxusních automobilů typu Audi A8 nebo třeba Mercedes třídy S. Řada evropských zemí včetně České republiky však nedovoluje tyto systémy plně využít. Rozdíl mezi úrovní 2 a 3 je z technologického hlediska poměrně velký, ale z lidského pohledu naopak velmi malý. Třetí úroveň totiž umožňuje řidiči pohodlně se usadit nechat auto řídit. Technologie dokáže sama měnit směr, zrychlovat i zpomalovat. Vozidla také zvládnou situace, které vyžadují okamžitou odezvu, jako je nouzové brzdění. Osoba za volantem je zde v roli jakéhosi dozorce, který musí být připraven zasáhnout v určité omezené době stanovené výrobcem, pokud ho k tomu vozidlo vyzve.

4 – vysoká automatizace

Zásadní rozdíl mezi automatizací třetí a čtvrté úrovně spočívá v tom, že vůz vybaven touto technologií nevyžaduje po řidiči žádné zásahy, respektive na palubě ani nemusí být přítomen nikdo, kdo by tuto roli zastával. Stále ale existuje možnost převzít řízení do vlastních rukou. Ve čtvrté úrovni je automobil schopen sám řídit, zrychlovat i brzdit. Zvládne také sledovat a vyhodnocovat stav silnice a reagovat na jednotlivé překážky. Umí určit, kdy je nutné zatočit a kdy změnit jízdní pruhu. S ohledem na daná omezení se vozidla čtvrté úrovně nejčastěji testují v roli taxíků nebo kurýrních služeb, a to v řadě amerických nebo asijských zemí. V Evropě zatím nikoliv.

5 – plná automatizace

Pátého stupně zatím nikdo nedosáhl, jedná se tak zatím o předzvěst budoucí osobní přepravy. Vozidla s autonomním řízením na úrovní 5 nebudou vůbec vyžadovat lidskou pozornost a řidič na jejich palubě bude zastávat pouze roli cestujícího. Zároveň ale budou plně zodpovědná za své počínání. V těchto autech nebude volant ani třeba pedály. Úkolem posádky bude jen zadání cíle, nastavení klimatizace a práce s infotainmentem. Zatímco úroveň 4 technologie autonomních vozů se již v některých částech světa používá. Očekává se, že úroveň 5 se stane realitou až ve vzdálené budoucnosti.
Reklama

Diskuze

K4fun - 04.11.2021 12:52:24
Bohužel asistenti v autech dělají z lidí pouhé uživatele aut, kteří si například neumí ani přepnout v mlze denní svícení na předepsané, o asistenci při používání blinkrů ani nemluvě. Zlatá auta, kdy řidič byl řidičem a dokázal autům rozumět...

Tlustí a velcí lidé jsou v autech extrémně ohroženi. Ani vyspělé zádržné systémy si s nimi neví rady

Různá stavba těla je pro zádržné systémy výzvou, a to i ty adaptivní, odhalil crash-test
11.09.2021 07:38
|
0
Reklama

Bez připoutání se nepohnete. Nový systém chce vyzrát na obcházení povinnosti užít bezpečnostní pásy

Zvuková signalizace nezapnutých pásů není vrcholem snahy automobilek, jak donutit řidiče se poutat
29.08.2021 08:20
|
4

Globální výrobce autodílů tvrdí, že systém stop-start škodí motoru. Něco na tom určitě bude

Automatické vypínání motoru má dnes kvůli nižším emisím skoro každé auto. Úskalí jsou velká
11.05.2021 19:08
|
7

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
91

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
26
Reklama

V Praze probíhají tři zajímavé veletrhy pro milovníky cestování současně. Vstupné se platí jednou

Na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech nebude chybět ani Fotr na tripu se svým Porsche
17.03.2023 16:14
|
0

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
54
Reklama
Autosalon TV