Reklama
Řidičův chleba

Globální výrobce autodílů tvrdí, že systém stop-start škodí motoru. Něco na tom určitě bude

Automatické vypínání motoru má dnes kvůli nižším emisím skoro každé auto. Úskalí jsou velká
Zdroj: Tiskový servis BMW

Systém stop-start start-stop vám sice možná opravdu, ač zcela nicotně, sníží spotřebu paliva, když  vypíná motor při stání na křižovatce, v zácpě, při dojezdu nízkou rychlostí nebo u mild-hybrideů i během jízdy, je ale přinejmenším sporné, zda těch pár gramů CO2 stojí za oběť, kterou na oltář ekologie přináší samotný motor.

Furt ve střehu

Neustále startování je pro spalovací motory a jejich příslušenství samozřejmě velkou zátěží. Abychom si to uměli představit, společnost Federal Mogul, jeden z velkých dodavatelů pro automobilový průmysl, uvádí, že zatímco auto bez stop-start systému absolvuje za celou životnost přibližně 50 000 startovacích cyklů, u těch, které automatické vypínání motoru mají, je to až 500 000 a u mild-hybridů a hybridů ještě mnohem více.

Automobilky sice kvůli tomu vyzbrojili nové motory silnějšími a odolnějšími startéry a spojili je s bateriemi s vyšší kapacitou či dokonce 48 V okruhy, ale to ještě neznamená, že motor z mechanického hlediska netrpí. Důvody jsou prozaické a souvisejí s klikovým mechanismem.

Kov na kov a bez lubrikantu

Kliková hřídel je, jak známo, uložena v hlavních kluzných ložiskách, která ale musí být řádně mazána. To není žádný problém, když se při běžícím motoru hřídel v ložisku otáčí. V této situaci je mezi povrchem hřídele a ložiskem vytvořena tenká vrstva olejového filmu, která jejich povrchy odděluje. 

Pokud se ale motor zastaví, klika se usadí na ložisku a dva kovové povrchy se dostanou do kontaktu. Když motor startuje, chvíli trvá, než se film mezi povrchy opět obnoví. V této fázi "kov na kov" dochází k největšímu opotřebení. Tomuto jevu jsou sice vystaveny i motory bez start-stop systému, ale ty, které ho mají, ho absolvují alespoň desetinásobně více.

Je jen logické, že tyto "nežádoucí styky" nemohou zůstat bez následků. Dochází k rychlejšímu opotřebení motoru, a to až k viditelným mechanickým poškozením klikového mechanismu. Šéf vývoje ložisek společnosti Federal Mogul, Gerhard Arnold, upozorňuje, že ani ty nejmodernější motory nejsou na stop-start systém připraveny tak, aby byly vůči opotřebení kvůli neustálým startům zcela imunní. Situaci by mohly zlepšit nové materiály, které by dokázaly zajistit nižší třecí odpor vzájemně se dotýkajících povrchů. 
Reklama

Řešení existuje, ale je drahé

Polymer nazvaný Irox totiž obsahuje oxid železitý, který je v mikroskopické formě extrémně kluzký. Pokud se na povrchu ložiska nachází tenká vrstva Iroxu, je jeho koeficient tření až o 50 % nižší, což znamená podstatně nižší opotřebení ve fázích nedostatku olejového filmu. Mogul tvrdí, že taková ložiska by dokázala ochránit motory se stop-startem po celou dobu jejich životnosti. Druhou cestou je použití nové generace olejů s nanočásticemi, které fungují jako mikroskopické kuličková ložiska. Technologie známá jako Nanodrive se ale zatím používá pouze v olejích pro špičková závodní auta. 

Samozřejmě, obě technologie jsou příliš drahé na to, aby se rychle rozšířily napříč běžnou automobilovou produkcí, takže pokud máte stop-start systém a milujete své auto, raději ho před každou jízdou deaktivujete. Problém ale je, že u některých modelů už to vůbec nejde. S vypnutím stop-startu sice možná provaříte pár drobných na palivu, rozhodně však svému motoru prospějete a prodloužíte jeho životnost. Běžící motor je navíc úlevou i pro startér, baterii, komponenty uchycení motoru a další komponenty, nemluvě o turbodmychadlech, ve kterých může docházet ke karbonizaci oleje.


Diskuze

Jan - 13.05.2021 10:01:25
Dřív to prostě chcíplo, dnes je to start-stop.
Miroslav - 17.05.2021 14:27:31
Startstop je největší hovadina jakou EU vymyslela.

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
2
Reklama

Sháníte spolehlivou, levnou a dobře jezdící ojetinu velikosti Škody Fabia? Máme tři desetileté tipy

Japonci neradi něco mění, když to funguje. A stejně to mají i u městských aut, která vypiplali
15.07.2020 08:15
|
0

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
20.03.2020 11:42
|
3

Omlazená Dacia Duster dostala ještě staré logo. Zvenčí prošla evolucí, v útrobách malou revolucí

Rumunský všudybyl dostane dvouspojkový automat a inteligentní pohon všech kol
24.06.2021 07:33
|
1

Peugeot 308 se představil jako kombi. Velikostí kufru si dělá zálusk na zákazníky Octavie

Do kufru se díky nárůstu rozměrů vejde 608 litrů nákladu, kombi přitom mělo na mále
23.06.2021 06:54
|
1
Reklama

Na prodej je unikátní verze Passatu. Kdo si pospíší, dostane k němu zdarma i opravdickou rakev

Ze cenu iPhonu můžete mít neobyčejně prostorné zakázkové kombi s praktickou schránkou na tělo
21.06.2021 16:21
|
0

Motorkáři kličkující v kolonách jsou nebezpeční sobě i ostatní řidičům. Zákon na ně nemyslí

Motocykly mají nespornou výhodu při jízdě po městě. Přejíždění mezi pruhy je skoro nepostižitelné
13.06.2021 09:00
|
9
Reklama
Autosalon TV