Reklama
Řidičův chleba

Globální výrobce autodílů tvrdí, že systém stop-start škodí motoru. Něco na tom určitě bude

Automatické vypínání motoru má dnes kvůli nižším emisím skoro každé auto. Úskalí jsou velká
Zdroj: Tiskový servis BMW

Systém stop-start start-stop vám sice možná opravdu, ač zcela nicotně, sníží spotřebu paliva, když  vypíná motor při stání na křižovatce, v zácpě, při dojezdu nízkou rychlostí nebo u mild-hybrideů i během jízdy, je ale přinejmenším sporné, zda těch pár gramů CO2 stojí za oběť, kterou na oltář ekologie přináší samotný motor.

Furt ve střehu

Neustále startování je pro spalovací motory a jejich příslušenství samozřejmě velkou zátěží. Abychom si to uměli představit, společnost Federal Mogul, jeden z velkých dodavatelů pro automobilový průmysl, uvádí, že zatímco auto bez stop-start systému absolvuje za celou životnost přibližně 50 000 startovacích cyklů, u těch, které automatické vypínání motoru mají, je to až 500 000 a u mild-hybridů a hybridů ještě mnohem více.

Automobilky sice kvůli tomu vyzbrojili nové motory silnějšími a odolnějšími startéry a spojili je s bateriemi s vyšší kapacitou či dokonce 48 V okruhy, ale to ještě neznamená, že motor z mechanického hlediska netrpí. Důvody jsou prozaické a souvisejí s klikovým mechanismem.

Kov na kov a bez lubrikantu

Kliková hřídel je, jak známo, uložena v hlavních kluzných ložiskách, která ale musí být řádně mazána. To není žádný problém, když se při běžícím motoru hřídel v ložisku otáčí. V této situaci je mezi povrchem hřídele a ložiskem vytvořena tenká vrstva olejového filmu, která jejich povrchy odděluje. 

Pokud se ale motor zastaví, klika se usadí na ložisku a dva kovové povrchy se dostanou do kontaktu. Když motor startuje, chvíli trvá, než se film mezi povrchy opět obnoví. V této fázi "kov na kov" dochází k největšímu opotřebení. Tomuto jevu jsou sice vystaveny i motory bez start-stop systému, ale ty, které ho mají, ho absolvují alespoň desetinásobně více.

Je jen logické, že tyto "nežádoucí styky" nemohou zůstat bez následků. Dochází k rychlejšímu opotřebení motoru, a to až k viditelným mechanickým poškozením klikového mechanismu. Šéf vývoje ložisek společnosti Federal Mogul, Gerhard Arnold, upozorňuje, že ani ty nejmodernější motory nejsou na stop-start systém připraveny tak, aby byly vůči opotřebení kvůli neustálým startům zcela imunní. Situaci by mohly zlepšit nové materiály, které by dokázaly zajistit nižší třecí odpor vzájemně se dotýkajících povrchů. 
Reklama

Řešení existuje, ale je drahé

Polymer nazvaný Irox totiž obsahuje oxid železitý, který je v mikroskopické formě extrémně kluzký. Pokud se na povrchu ložiska nachází tenká vrstva Iroxu, je jeho koeficient tření až o 50 % nižší, což znamená podstatně nižší opotřebení ve fázích nedostatku olejového filmu. Mogul tvrdí, že taková ložiska by dokázala ochránit motory se stop-startem po celou dobu jejich životnosti. Druhou cestou je použití nové generace olejů s nanočásticemi, které fungují jako mikroskopické kuličková ložiska. Technologie známá jako Nanodrive se ale zatím používá pouze v olejích pro špičková závodní auta. 

Samozřejmě, obě technologie jsou příliš drahé na to, aby se rychle rozšířily napříč běžnou automobilovou produkcí, takže pokud máte stop-start systém a milujete své auto, raději ho před každou jízdou deaktivujete. Problém ale je, že u některých modelů už to vůbec nejde. S vypnutím stop-startu sice možná provaříte pár drobných na palivu, rozhodně však svému motoru prospějete a prodloužíte jeho životnost. Běžící motor je navíc úlevou i pro startér, baterii, komponenty uchycení motoru a další komponenty, nemluvě o turbodmychadlech, ve kterých může docházet ke karbonizaci oleje.


Diskuze

Frantisek - 02.06.2021 17:38:31
Start-Stop jde vypnout u všech automobilů natrvalo a velice jednoduše. Nová auta mají na autobaterii právě tohle zařízení, zakryté červeným plastem. Stačí zajet za autoelektrikářem, ten vám odpojí jeden kablík a zaizoluje ho a máte navždy pokoj.
Roman - 18.05.2021 09:16:08
Takové nesmysly,start stop,a sledování tlaku v pneu a ještě dotykové displaye , starý dobrý auta 90 tych let

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
9
Reklama

Sháníte spolehlivou, levnou a dobře jezdící ojetinu velikosti Škody Fabia? Máme tři desetileté tipy

Japonci neradi něco mění, když to funguje. A stejně to mají i u městských aut, která vypiplali
15.07.2020 08:15
|
0

Obloha je plná letadel bez cestujících, která vypouštějí emise. Proč mají planetu šetřit jen auta?

Říká se jim lety duchů. Létají hlavně proto, aby letecké firmy neztratily drahé letištní sloty
20.03.2020 11:42
|
3

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV