Globální výrobce autodílů tvrdí, že systém stop-start škodí motoru. Něco na tom určitě bude
Furt ve střehu
Automobilky sice kvůli tomu vyzbrojili nové motory silnějšími a odolnějšími startéry a spojili je s bateriemi s vyšší kapacitou či dokonce 48 V okruhy, ale to ještě neznamená, že motor z mechanického hlediska netrpí. Důvody jsou prozaické a souvisejí s klikovým mechanismem.
Kov na kov a bez lubrikantu
Kliková hřídel je, jak známo, uložena v hlavních kluzných ložiskách, která ale musí být řádně mazána. To není žádný problém, když se při běžícím motoru hřídel v ložisku otáčí. V této situaci je mezi povrchem hřídele a ložiskem vytvořena tenká vrstva olejového filmu, která jejich povrchy odděluje.
Pokud se ale motor zastaví, klika se usadí na ložisku a dva kovové povrchy se dostanou do kontaktu. Když motor startuje, chvíli trvá, než se film mezi povrchy opět obnoví. V této fázi "kov na kov" dochází k největšímu opotřebení. Tomuto jevu jsou sice vystaveny i motory bez start-stop systému, ale ty, které ho mají, ho absolvují alespoň desetinásobně více.
Je jen logické, že tyto "nežádoucí styky" nemohou zůstat bez následků. Dochází k rychlejšímu opotřebení motoru, a to až k viditelným mechanickým poškozením klikového mechanismu. Šéf vývoje ložisek společnosti Federal Mogul, Gerhard Arnold, upozorňuje, že ani ty nejmodernější motory nejsou na stop-start systém připraveny tak, aby byly vůči opotřebení kvůli neustálým startům zcela imunní. Situaci by mohly zlepšit nové materiály, které by dokázaly zajistit nižší třecí odpor vzájemně se dotýkajících povrchů.Řešení existuje, ale je drahé
Polymer nazvaný Irox totiž obsahuje oxid železitý, který je v mikroskopické formě extrémně kluzký. Pokud se na povrchu ložiska nachází tenká vrstva Iroxu, je jeho koeficient tření až o 50 % nižší, což znamená podstatně nižší opotřebení ve fázích nedostatku olejového filmu. Mogul tvrdí, že taková ložiska by dokázala ochránit motory se stop-startem po celou dobu jejich životnosti. Druhou cestou je použití nové generace olejů s nanočásticemi, které fungují jako mikroskopické kuličková ložiska. Technologie známá jako Nanodrive se ale zatím používá pouze v olejích pro špičková závodní auta.
Samozřejmě, obě technologie jsou příliš drahé na to, aby se rychle rozšířily napříč běžnou automobilovou produkcí, takže pokud máte stop-start systém a milujete své auto, raději ho před každou jízdou deaktivujete. Problém ale je, že u některých modelů už to vůbec nejde. S vypnutím stop-startu sice možná provaříte pár drobných na palivu, rozhodně však svému motoru prospějete a prodloužíte jeho životnost. Běžící motor je navíc úlevou i pro startér, baterii, komponenty uchycení motoru a další komponenty, nemluvě o turbodmychadlech, ve kterých může docházet ke karbonizaci oleje.