Reklama
Řidičův chleba

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
Zdroj: Tiskový servis hl. města Prahy

Boj s emisemi, především pak s těmi z dopravy, je v Praze velké téma. Už roky se mluví o tom, že by měl existovat systém, který bude schopen přímo v provozu detekovat auto s přílišnými emisemi a stejně jako radar buď rovnou vygeneruje pokutu, nebo oznámení o povinné návštěvě STK. Dlouho bylo jen u slov, ovšem v pondělí 10.5.2021 Praha přešla k činům a vyhlásila veřejnou zakázku na vývoj, výrobu i dodávku zařízení pro zjišťování emisí pevných částic výfukových plynů u motorových vozidel. Podle pražského magistrátu kontroly přímo v provozu výrazně usnadní odhalovat auta s nadměrnými emisemi částic, což následně povede ke zlepšení kvality ovzduší.

Každé 14. auto má špatné emise

Magistrát odhaduje, že zakázka, tedy vývoj, testování, ale i finální instalace, by měla mít hodnotu asi 40,2 milionu korun. Už teď je ale jasné, že polovinu všech nákladů uhradí Evropský fond pro regionální rozvoj.

„Cílem záměru je přispět ke zlepšení životního prostředí v hlavním městě. Automobilová doprava je totiž jedním z nejvýznamnějších zdrojů znečišťování ovzduší, a to jak emisí tuhých látek, tak i suspendovaných částic. Podle statistik silničních kontrol Centra služeb pro silniční dopravu každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek,“ uvádí náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.
Reklama

Stacionární i mobilní měření

A jak by to celé mělo fungovat? Stacionární systém měření emisí bude hodně podobný pevně umístěného radaru. Jen místo rychlosti bude řešit to, co řidičům vychází z výfuků jejich aut. Nejprve bude pomocí něj zjištěno, jaká je realita automobilů se špatnými emise, následně by řidiči měli být jen informování, a poté už řešeni.

Plán je takový, že ve chvíli, kdy bude detekován vůz s nevyhovujícími emisemi, bude jeho měření potřeba potvrdit pomocí mobilních jednotek. Řidič může být také poslán na přeměření na STK. Přesný plán toho, jak to celé bude fungovat, ale bude jasný až ve chvíli, kdy bude existovat onen objednaný systém a znám jeho systém práce.
Reklama

Pokuty existují už dnes

Už dnes existují mobilní jednotky pro měření emisí, které má od Prahy v užívání Policie ČR. Pokud policisté pomocí mobilní měřicí jednotky zjistí, že vozidlo nemá vyhovující emise, hrozí mu na místě pokuta do 200 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč. Spolu s tím je autu omezena i technická způsobilost, a to v případě vážné závady na 30 dnů, během kterých musí auto znovu projít technickou. V opravdu vážných případech může vůz technickou ztratit hned na místě. Pak s ním řidič nemůže odjet po ose, protože je fakticky technicky nezpůsobilé k provozu.

To upravuje vyhláška o provádění kontrol technického stavu vozidel v provozu, která stanoví případy opravdu nebezpečných závad. Ty, pokud vzhledem ke své povaze nepříznivě působí na životní prostředí, vyjdou opravdu draho. V tomto případě policie při kontrole zadrží techničák a vše předá správnímu úřadu. Tam řidiči hrozí pokuta až 10 000 Kč, zákaz řízení až na rok a pět trestných bodů. Provozovateli pak pokuta až 50 000 Kč, v případě právnické osoby až 100 000 Kč.

Diskuze

Pavol - 11.05.2021 21:04:04
Geniální modré parkovací zóny. Zaplatili jsme před měsícem 16 000 ,- Kč za roční parkování v Letňanech, zítra budu zase parkovat raději v Tescu. Do dnešního dne se nám nepodařilo vygenerovat ty jejich kódy. Hoši si z parkovacího dsystému města Prahy
Fr_von_Dr - 16.05.2021 08:50:06
Díky zavádění cyklopruhů v naprosto nesmyslných místech (jako cyklista bych se do těch míst nikdy nevydal!) se doprava zpomaluje a Praha se dusí v emisích. Co geniálního ještě Piráti vymyslí...

Oficiálně potvrzeno: Suzuki Jimny se vrací na český trh. Přísné emisní normy obejde jinou homologací

Ikonický offroad se od poloviny roku 2021 bude prodávat jako užitkový model kategorie N1
23.12.2020 15:25
|
13
Reklama

Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0

Jeden tanker vypustí tolik emisí jako 58 620 690 naftových Fordů Focus. Nové lodě musejí být čistší

Zatímco obří lodě produkují několik tun síry za den, naftová auta jen několik gramů
26.09.2020 08:21
|
3

Celníci mají od ledna novou pravomoc, která neplatičům okamžitě znehybní auto. Funguje zázračně

Celní správa může dlužníkům zabavit registrační značky, ti většinou své dluhy uhradí ten samý den
18.01.2022 17:55
|
8

Senior ve škodovce boural. To, co pak dělali ostatní řidiči po dlouhé desítky minut, hlava nebere

Důchodce přehlédl betonový blok a najel na něj. Pomoc si nemohl zavolat, protože neměl mobil
17.01.2022 14:43
|
61
Reklama

Palivo s označením E10 bude brzy na pumpách. Pro některá auta ale není a je mezi nimi i škodovka

E10 má být ekologičtější variantou současných paliv. Kvůli biosložce ho některé motory nezvládnou
13.01.2022 18:45
|
25

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
13.01.2022 09:35
|
2
Reklama
Autosalon TV