Reklama
Nová auta

V Česku se kvůli emisím množí osobní auta homologovaná na náklaďáky. Fintu nemůže využít Škoda Auto

Kromě chystaného Suzuki Jimny už en-jedničky nabízejí i Dacia a Citroën. Má to však svá úskalí
Zdroj: Suzuki

Češi mají v povaze snažit se vždy vyzrát na předpisy a přijít s originálním řešením. Názornou ukázkou mohou být i "osobní nákladní vozy kategorie N1", které u nás před mnoha lety zažívaly boom, nad kterým se zbytek Evropy hodně podivoval. Pamatuji na své německé kolegy, kteří kroutili nevěřícně hlavou nad tím, jak může být třeba Mercedes-Benz třídy E v kombíku homologován jako nákladní vůz. Dokonce tehdy o zamřížovaných kombících z "východu" psali zajímavý článek. Poté, co byla povinnost mříží, díky kterým se odpočítávalo DPH, zrušena, to vypadalo, že je s tímto "bastlem" navždy konec. Jenže se zdá, že se "osobní náklaďáky" začínají zase vracet do módy. Kvůli emisím.

Dává to vůbec smysl?

O evropských emisních předpisech pro osobní auta si můžeme myslet své, nicméně jsou nedílnou součástí mnohem většího balíčku opatření, která mají za cíl snížit emisní zátěž a zlepšit evropské životní prostředí. V tomto směru jsou kostky vrženy, nic s tím nenaděláme a můžeme doufat, že v konečném (skutečně dlouhodobém) důsledku nám to všem přinese lepší kvalitu života. Je pak samozřejmě otázkou, zdali takovým trikům s homologacemi fandit jako "super nápadu", nebo se na ně naopak dívat skrz prsty jako na snahu dostat na trh produkt, který by na trhu být správně neměl.

Druhou podstatnou otázkou pak je, zdali bude po takto homologovaných vozech na českém trhu vůbec nějaká masivnější poptávka. Paralela s dřívější dobou totiž pokulhává v zásadním ohledu. Zatímco dříve byla mřížka cestou k tomu, jak si odečíst DPH a tedy ušetřit, dnešní legislativa umožňuje firmám (plátcům) DPH odečíst u všech vozů. To byl také důvod, proč tehdy mřížky, navzdory silné lobby úpravců, skončily. Dříve tedy omezení praktičnosti a zhyzdění auta přinášelo benefit v podobě úspory DPH zákazníkovi. Dnes však koupě "osobního náklaďáku" přinese hlavní (statistický) benefit automobilce a koncový uživatel nějaké zásadní výhody nezíská. Možná spíše naopak...

Proč se touto cestou nevydá i Škodovka?

V rámci přípravy článku nás samozřejmě zajímalo i stanovisko automobilky Škoda Auto. Pokud by se i ona rozhodla vstoupit do segmentu N1, mohlo by to s tímto trendem pořádně zahýbat. Jenže to se nestane - důvodem je malý vstup do kufru. „Značka ŠKODA v tuto chvíli o homologaci v kategorii N1 pro nákladní vozy neuvažuje u žádného modelu z portfolia. Kategorie N1 má totiž v rámci evropských norem ECE specifické požadavky na velikost vstupní plochy pátými dveřmi, kterými naše modely nedisponují. Hlavním důvodem je, že jsou vyvíjeny jako osobní, nikoliv jako nákladní,“ uvedl k tomu tiskový mluvčí ŠKODA AUTO ČR Pavel Jína.

Dacia Duster rozšiřuje nabídku vozů N1

První vlaštovkou, která (znovu)otevřela téma N1 u osobních aut, je Suzuki Jimny. Oblíbený a velmi schopný malý off-road, který má příznivou cenu a zastane v náročném terénu dost práce. Kvůli emisím hrozilo, že tento model náš trh opustí, české zastoupení přišlo s úpravou, která z něj udělá dvoumístný vůz s mříží a papírově tedy náklaďák.

S nabídkou vozu N1 přišla záhy i Dacia u modelu Duster, který se u nás těší velké oblibě. Benzinová motorizace TCe 130, která byla v průběhu loňského roku vyřazena z nabídky, je nyní dostupná pouze v provedení N1. Kromě ní je v nabídce i turbodiesel Blue dCi 115 k. Na porovnání obou vozů se můžete podívat v našem katalogu. "Bylo to logické vyústění tlaku na snižování flotilových emisí osobních vozů. Chceme našim zákazníkům nabízet co nejširší nabídku verzí a uvedení verze N1 bylo tedy jasnou volbou," říká k tomu PR manažerka značky Jitka Skaličková.

Takový duster je pouze čtyřmístný, nelze si u něj přiobjednat rezervní kolo a u benzinového motoru nemůžete mít ani tažné zařízení. "Věříme v zájem firemních zákazníků hlavně u naftové motorizace a zároveň i z řad privátních klientů, kteří ocení nižší pořizovací cenu verzí N1," uzavírá informace od Dacie Jitka Skaličková.
Reklama

Citroën Berlingo je jako N1 v nabídce už dlouho

Poměrně v tichosti bylo už v dubnu minulého roku na trh uvedeno provedení Citroën Berlingo Profi s homologací N1. Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní dodávkový vůz, nikoho tato možnost tehdy nepřekvapila a u takového vozu může úprava s pevnou ocelovou přepážkou oddělující nákladní prostor dávat smysl. Toto vozidlo, homologované v kategorii N1, nabízí i vyšší užitečnou hmotnost, která činí 819 kg (varianta s motorem 1.5 BlueHDi 100 S&S MAN) a i nadále nabízí místo pěti cestujícím.

PR manažerka Citroënu Šárka Kubíčková potvrdila emisní důvody této homologace: "Prvotním impulzem bylo, že se tyto verze nepočítají do emisí CO2 pro osobní vozy. Zákazník oproti tomu získá vyšší užitečnou hmotnost." Citroën si reakce zákazníků pochvaluje, prodaly se desítky těchto vozů, a tak se značka rozhodla nabízet tyto verze i nadále. Aktuálně lze verzi N1 koupit jen s motorem 1.5 Blue HDI 130 s osmistupňovým automatem.

O čem se moc nemluví...

Pořízení nákladního osobáku by si měl každý dobře rozmyslet. Finanční úspora je ve srovnání s běžnými verzemi diskutabilní a homologace N1 může zkomplikovat třeba i další prodej auta, protože musíte najít zájemce, kterému nebude přepážka vadit. Její případné odstranění je nelegálním zásahem do vozidla a rovněž zpětná "přehomologace" mezi osobní vozy je problematická.

Samostatnou kapitolou jsou pak dopravní předpisy, které po novele v roce 2016 berou jako nákladní vozy všechna auta, která jsou takto homologovaná, tedy včetně takto upravených osobních aut. To však s sebou v provozu může majitelům přinášet nepříjemná překvapení. Těm se budeme detailně věnovat zanedlouho v samostatném článku.
Reklama

Diskuze

Dora - 11.01.2021 18:31:26
Pokud budeme všichni držet huby a přijímat zhovadilosti z dílny EK o kterých i odborníci ví že jsou to hovadiny a lži a chovat se jako ovce pak to s motory vypadá jak vypadá.
Jiří - 11.01.2021 13:27:25
S těmi značkami zákaz vjezdu je to nejednoznačné, už dávno měl být u všech dodatek do 3.5t. Jenže kraje a spol. to mají na háku, aby ty značky vyměnily. Proto to nikdo nekontroluje, takže zbytečné zděšení. Jezdím s N1 už 10 let bez sankcí.STK ani PČR.

Armáda ČR se zbavuje starých teréňáků UAZ. Vyzkoušela Kodiaq i Duster

Tendr Ministerstva obrany vyhrála nabídka s vozy Toyota Hilux. Cena za jeden se vejde pod 900 tisíc
06.11.2020 12:44
|
23
Reklama

Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0

Citroën Berlingo nyní můžete koupit s flexibilní zárukou. Vybírat můžete až do 8 let a 200 000 km

Každý si teď může vybrat tu nejlepší záruku s ohledem na jeho roční nájezd
01.06.2020 13:47
|
2

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV