Reklama
Nová auta

Armáda ČR se zbavuje starých teréňáků UAZ. Vyzkoušela Kodiaq i Duster

Tendr Ministerstva obrany vyhrála nabídka s vozy Toyota Hilux. Cena za jeden se vejde pod 900 tisíc
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Před vypsáním tendru vojáci testovali v roce 2017 na výcvikovém polygonu ve Vyškově dvacet typů terénních vozů. Mezi nimi například SUV Škodu Kodiaq, Dacii Duster nebo Jeep Wrangler. Do testu se dostal i Mercedes G, tedy specialista pro armádní využití. Pick-upy zastupoval kromě Toyoty Hilux třeba Volkswagen Amarok.

Původní výběrové zrušeno

Už dřív armáda avizovala, že stojí o osobní auta, která budou sloužit k zásobování a přepravě lidí. V tomto případě nemělo jít o bojová vozidla s pancéřováním. Vojáci ale chtějí maskovací khaki nátěr a držáky na útočné pušky. Hiluxy mají začít sloužit místo zastaralých terénních vozidel UAZ 463 a Land Rover Defender, které byly pořízeny v devadesátých letech a mají za sebou takřka třicetiletou službu.
Ministerstvo obrany vypsalo tendr na obnovu vozového parku už loni, ale poté ho zrušilo. Novou zakázku vypsalo letos v létě. Původně armáda požadovala jen pětidvéřová terénní auta. Později specifikaci změnila na čtyřdveřové terénní vozy s pohonem 4x4 s celkovou hmotností do tří a půl tuny s pevným nosným rámem s možností přepravy nákladu mimo prostor pro posádku. Jednoduše řečeno, stála o klasické odolnější pick-upy místo esúvéček, byť s terénními předpoklady.
Reklama

Těsně nad základní cenou

Na základě tendru, který vyhrála společnost Glomex MS, má být pořízeno v letech 2021-2024 až 1200 Hiluxů. Cena za jeden je 893 tisíc korun včetně DPH. Jde o nejnižší nabídku z deseti, který byly předloženy. V oficiálním ceníku Toyoty pro český trh nabídka začíná na základní částce 865 150 Kč za malou kabinu (Single Cab) v nejnižší výbavě s motorem 2,4 D-4D s výkonem 150 koní a manuální šestistupňovou převodovkou. Armáda přesnou specifikaci vozu nezveřejnila, na vizualizaci od Ministerstva obrany je varianta s velkou kabinou (Double Cab) s nástavbou nad nákladovým prostorem. Verze Double Cab začíná bez nástavby v ceníku Toyoty na 913 550 Kč.

Tendr může být napaden

Výběr Toyoty Hilux pro logistické a zabezpečovací úkoly české armády schválilo 5. listopadu kolegium ministra obrany. O výsledku už byli informováni všichni uchazeči. Ti mají právo podle zákona podat v zákonné lhůtě proti výběru dodavatele námitky. Z tohoto důvodu se k zakázce zatím nebude vyjadřovat české zastoupení automobilky Toyota. Ministerstvo má v plánu podepsat rámcovou smlouvu do konce roku. Následně chce v příštích dvou letech letech převzít zhruba 800 vozidel. „Doufám, že nedojde k žádnému zdržení a tato zakázka se nestane obětí konkurenčního boje, jako tomu například bylo u nákupu ručních zbraní od České zbrojovky,“ řekl k nové zakázce ministr obrany za ANO Lubomír Metnar.

Vítězná firma dodala armádě i pluhy

Společnost Glomex MS, která tendr vyhrála, už českou armádu vybavila v roce 2018 třemi komplety sněžných pluhů instalovaných na Tatrách T-815. Pluhy s délkou břitu přes pět půl metru jsou používány k odstraňování sněhu ze vzletových a pojížděcích drah a z velkých letištní ploch leteckých základen AČR. Glomex letos získal i zakázku na dodávku pětiset upravených pick-upů Nissan Navara v přepočtu za zhruba 600 milionů korun pro polskou armádu.
Reklama

Diskuze

václav - 06.11.2020 17:32:05
Tak nevím Toyota není jako pracovní auto vhodné a potom ten servis a díly zrovna levné nejsou ale když to nabízí Bečvář tak to bude fajn a kolik na tom vydělá chlapec ???
Michal - 06.11.2020 18:41:55
Hilux je terénní vozidlo klasické koncepce s vynikající spolehlivostí. Toyoty jsou dodnes nejpoužívanější vozidla v Africe. Servis oproti Amaroku nebude zas tak velký. Otázka je, zda je dobrá cena a dodavatel, to už nedokážu posoudit?

Inovovaná Toyota Hilux už zná české ceny. Takhle vyfešákovaná přijde až na jeden a půl miliónu

Nová vrcholná výbava Invincible Sport obsahuje mimo jiné i elektricky ovládací rolo na korbu
28.10.2020 20:22
|
1
Reklama

Inovovaná Toyota Hilux dostala silnější naftový motor a komfortněji naladěný podvozek

Světový bestseller mezi pickupy do terénu má nový vzhled a měl by příjemněji jezdit po silnici
05.06.2020 16:18
|
0

LOTUS PRO ARMÁDU?

Nevíme, zda to byl aprílový vtip, anebo vize budoucnosti! Koncem šedesátých let vydal britský výrobce sportovních automobilů Lotus tiskovou zprávu, v níž představil Lotus 61 v armádním provedení...
12.04.2018 14:30
|
0

Auta do zásuvky už začínají dobývat i kategorii ryzích sporťáků. Průkopníky byly BMW i8 a Tesla S

Nejnovějším přírůstkem je Audi e-tron GT inspirovaný Porsche Taycan
14.05.2021 10:38
|
0

Dobrá zpráva pro majitele obytných aut. V Česku zaplatí za dálnice 48krát méně, než dříve

Poplatky se ve většině zemí vypočítávají podle hmotnosti, délky nebo výšky automobilu
13.05.2021 15:43
|
0
Reklama

BMW u sporťáků využívá na volantu „adrenalinová“ tlačítka. Stisknutí přenastaví jízdní parametry

Uložit se dají dvě konfigurace. Vznikne tak auto na míru řidiči
04.05.2021 11:32
|
0

Brit s octavií pojal parkování u supermarketu jako životní výzvu. Za šest let obsadil všech 211 míst

Devětatřicetiletý Gareth Wild si vytvořil i speciální mapu, kde si jednotlivá parkování zaznamenával
04.05.2021 07:28
|
1
Reklama
Autosalon TV