Reklama
Testy

Test Mercedesu G 350d: Tohle auto našlo mužský bod G. Hýčká chlapácké ego i zadek. V každém terénu

Vypadá jako cihla a na dálnici žere jako cihla. Uvnitř retro kabátu funguje nejmodernější technika
Zdroj: Ondřej Běhal

Málokteré auto je tak vyhraněně chlapské jako Mercedes třídy G. Ženy většinou chlapskou posedlost tímto vozem, který vypadá jak z hlubin minulého století, nechápou. A po zkušenostech s testem nového Mercedesu G 350d můžu napsat, že ji většina z nich nepochopí ani po svezení. Zato muži po výletě mimo silnice zakládají tajná konta, kde si na něj začínají šetřit

Žebřinový rám zůstal

Ženy, které jsem v Mercedesu třídy G vozil, většinou nerozvášnilo ani jeho označení. Zřejmě i jim na první pohled došlo, že nebude mít nic do činění s jejich bodem rozkoše. Jde o první písmeno německého slova Geländewagen, tedy terénní auto. Tímto, myslím, bylo učiněno zadost i případným dotazům na to, jestli je tohle auto "esúvéčko".

Nein!

Mercedes třídy G se v první generaci vyráběl skoro třicet let do roku 2018. A jeho nástupce si zachoval základní atributy typické pro offroady - tedy zejména žebřinový rám. I typický hranatý design ve tvaru cihly. Na rozdíl od starších plnohodnotných offroadů ale nejde o vůz, se kterým by byla utrpením jízda po asfaltové silnici. Naopak! Mercedes třídy G je jedním z nejkomfortnějších aut napříč všemi kategoriemi a žádná díra v pražské ulici nebo na rozbité okresce není tak hluboká, aby zanechala následky na sedacích partiích kteréhokoli člena posádky.

A dokonce i se základním naftovým motorem 350d, který jsme měli v testovaném autě, jde o vůz, který nechá drtivou většinou oststních vozů za sebou, když jeho řidič bude chtít. To jsme si ověřili cestou ze středu Čech do Jeseníků. Třílitrový šestiválec s výkonem až 210 kW má v zásobě spoustu dynamiky i síly drtivé většině situací na českých silnicích. O tom svědčí i zrychlení z místa na stovku během 7,4 sekund.

V ostrých zatáčkách projížděných pod plynem se sice auto mocně naklání, ale když řidič necouvne, zakousnou se všechna čtyři kola do asfaltu a i v náklonu vykouzlí ukázkovou kružnici. I když na první pohled působé skoro pětimetrový offroad ve tvaru tvárnice trochu neohrabaně, ve skutečnosti se mu nedá upřít velká dávka ladnosti a zábavnosti, a dokonce i trocha hbitosti.
Zdroj: Autosalon.tv
Ladný a snadný průjezd potokem, bahnem a vyjetými kolejemi.
Reklama

Jistota a komfort i uprostřed horského potoka

Největší dojem ale Mercedes třídy G samozřejmě udělá v terénu, kde si všechna "esúvéčka" namaže na chleba. Sametově plynulé spojení devítistupňové automatické převodovky a naftového šestiválce jsem hodně chválil i na silnici, ale mimo ní vyzní ještě lépe. Řidič může naprosto přesně dávkovat sílu přenášenou na všechna čtyři kola a přesně ví, co po šlápnutí plynového pedálu auto udělá. Díky až chirurgické přenosti souhry motoru a převodovky lze překonávat i těžké terénní překážky s ladností a suverenitou.

To samozřejmě umožňují i další technická řešení. Například uzávěrky diferenciálu nejen na obou nápravách, ale i mezi nimi. Všechny se dají ovládat z pohodlí kabiny tlačítky. Pustili jsme se s testovaným Mercedes G 350d i do poměrně drsného terénu a kromě pár utržených šroubků u plastového chrániče podběhů nám kombinace hlubokých rozbahněných kolejí a potoka s velmými balvany nezpůsobila větší potíže.

A opět se musím vrátit ke komfortu. Nejúžasnější na tom je, že ani uprostřed drsných podmínek neztrácí posádka mercedesu pocit, že sedí v luxusním mercedesu.

Zvenčí retro, uvnitř high-tech

Nemám moc rád, když se o některých autech říká, že mají duši a druhá, že duši nemají. Většina novinářských kolegů tento výraz používá, když se snaží vyzdvihnout auto, které se na rozdíl od masových vozů téměř neprodává, protože je prostě moc drahé, nepraktické nebo obojí. Pokud bych měl ale ukázat na nějaké "auto s duší", pak by to byl právě asi Mercedes třídy G.

Místo "duše" bych ale spíše použil slovní spojení "auto, která nabízí věci, které od něj jeho majitelé očekávají." Právě jich se totiž Mercedes při vyvíjení nové třídy G hodně ptal a snažil se jim vyhovět, když si přáli, aby u novinky zůstaly některé atributy ze staršího "géčka". A tak jsou na něm pro laika na první pohled naprosto nepochopitelné věci jako dveře na pantech s hlasitými zámky a klikami, které nefungují tahově, ale teprve tehdy, až se zmáčkne tlačítko. Zvenčí zejména věci neznalým ženám i kvůli tomu připadá, že jde o auto beznadějně zastaralé a nemoderní, uvnitř jsou ale ty nejlepší soudobé technické vymoženosti z portfolia značky Mercedes.
Zdroj: Robin Běhal
Zákazníci chtěli, aby se s dveřmi "géčka" muselo třískat. Mají to mít.

Pod tři milióny těžko

Na závěr trocha čísel. Asi málokdo očekává, že bude Mercedes třídy G lacinou záležitostí, ale základní cenovka námi testované nejlevnější varianty většinou rozesmutnila všechny chlapy, kterým tahle pískově žlutá cihla uhranula. 2 716 450 korun. Se silnějším motorem a příplatkovou výbavou není vůbec žádný problém rychle se přehoupnout přes pět miliónů.

Málokdo asi také očekává u podobného auta nízkou spotřebu. Proto pozitivně překvapí konzumace auta v nízkých rychlostech. Při ustálené jízdě devadesátikilometrovou rychlostí se dostala jen lehce nad sedm litrů, což je vynikající hodnota. Přitom ani v 90 km/h nelze využít devátý rychlostní stupeň, který je až dálniční rychloběžkou.

Trochu šokující tém pádem je i spotřeba na dálnici při 130 km/h - 12,5 litru. To je asi největší rozdíl, který jsme u nějakého naftového auta mezi mimoměstským a dálničním režimem naměřili. Na vině je samozřejmě hranatý tvar karoserie.

Když jsem mimo dálnice nespěchal, jezdil jsem se základním naftovým géčkem za méně než deset litrů, když jsem spěchal, tak za třináct. Řekněme si ale na rovinu - tahle čísla vzhledem k ceně auta zajímají spíš ty, kteří na něj nemají než ty, kteří ně něj mají.

Resumé na závěr? V dnešní čím čím dál unifikovanější masové produkci automobilů směřující ke kříženci SUV, MPV, kupé a kombíku s jakýmsi kapkovitým tvarem a bateriemi pod podlahou je hranaté géčko s technikou odolávající těžkým podmínkám mimo silnice osvěžujícím zjevením. A zřejmě i to, jak paličatě a bez kompromisů jde svou cestou, chlapy fascinuje. Téměř každý z těch, které jsem v průběhu testu svezl, nebo se s ním dal do řeči, by tohle auto moc chtěl. Někteří na něj dokonce už potají šetří. Přitom "géčku" nelze upřít téměř absolutní univerzálnost. Je skvělé nejen v terénu, ale i na silnici. není problém s ním jet těžit dřevo, nebo jej zaparkovat před operou (samozřejmě umyté a naleštěné). A poslouží jak při individuální chlapácké zábavě tak pro rodinné účely, protože jeho interiér toho odveze více, než byste si dokázali představit. Podrobnosti k jeho praktičnosti i další informace k testu najdete ve fotogalerii.

Nabízíme rovněž porovnání Mercedesu G 350d s novým Land Roverem Defender ZDE. Podle nás je ale větším ideovým konkurentem "géčku" maličké Suzuki Jimny, případně Toyota Land Cruiser.
Reklama

Diskuze

Pavel - 09.11.2020 16:10:41
Kde Géčko končí tam začíná Land Cruiser...to je auto 1
Jura - 16.09.2020 20:30:58
Tohle je ukázka co umí Géčko? Vám dát formuli tak budete blahem bez sebe že jede kilo po dálnici. Tohle projede každej hajnej se Samurajem ani o tom neví.

BMW a Mercedes se zase kočkují. Tentokrát Mnichovští vtipně zareagovali na novou generaci třídy S

BMW na sociálních sítích zveřejnilo příspěvek, ve kterém "chválí" zbrusu nový Mercedes třídy S
16.09.2020 14:05
|
9
Reklama

Luxus proti luxusu: BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS. Lze vůbec najít nějaké rozdíly či nedostatky?

Expert Radek si povozil zadek v pořádných kočárech. Který je jeho srdci bližší?
09.09.2020 13:51
|
0
Reklama

První jízdní dojmy z modernizovaného Mercedesu třídy E: Zase o kousek blíže k vlajkové lodi

Inovovaná "éčková" řada nabízí ještě sametovější jízdní vlastnosti. Uchvátilo nás odhlučnění kabiny
18.08.2020 13:09
|
1

Řidič zdemoloval svůj klasický mercedes. Hasiči ho ven kvůli vysoké kvalitě auta dostávali hodinu

Hasiči se při práci zapotili, protože stará auta nemají z výroby připravená místa na jejich zásah
09.07.2020 12:57
|
11

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV