Reklama
Testy

Audi S8: Nejlepší auto, které jsem za 27 let kariéry motoristického novináře testoval

Tenhle luxusní sedan má jedinou zásadní chybu. Stojí tolik, co nový rodinný dům na venkově
Zdroj: Bart Běhal

Při psaní tohoto článku poruším většinu pravidel, které jsem kdy vštěpoval začínajícím redaktorům. Test napíšu v "ich formě", přestože z toho bude čnít ego. Více než na naměřené hodnoty dám na pocity. Budu silně nekritický. Klidně si myslete, že jsem od Audi za tenhle článek zaplacený. Je mi to jedno. Tohle auto si prostě zaslouží oslavný článek.

Audi mi v posledních letech občas připadalo ve srovnání s BMW a Mercedesem jako otloukánek a chudý příbuzný, ale S8 dokazuje, že se z krize po Dieselgate vrací na výsluní a umí dělat ta nejlepší auta.
Reklama

Pod kapotou benzinový osmiválec a 571 koní

Modely s označením S značí u Audi sportovní varianty. Audi S8 na rozdíl od ostatních nových "eskových" modelů nedisponuje naftovým motorem, ale benzinovým osmiválcem o čtyřlitrovém objemu s maximálním výkonem 420 kW (571 koní). Ale pozor! Kdo očekává, že tato pohonná jednotka používaná i Bentley nebo Lamborghini dělá z Audi S8 supersport, bude zklamán. Pořád je hlavním posláním dlouhého sedanu nabídnout co nejpohodlnější a nejbezpečnější svezení top managerům a nejbohatším lidem.

Ale pozor podruhé, aby nedošlo k mýlce. Na rozdíl od Audi A8 Long to ale není primárně auto pro cestujícího na pravém zadním sedadle, ale sedan pro řidiče. A řídí se tak dobře, že mě to až šokovalo.

Magický koberec

Teď, když máme za sebou základní charakteristiku vozu, přejdu k jeho jízdním vlastnostem, protože právě ty udělaly z Audi A8 nejlepší auto, se kterým jsem kdy jezdil.

Součástí standardní výbavy je prediktivní adaptivní podovozek, který umí spoustu chytrých věcí. Stejně jako třeba u Mercedesu třídy S dokáže ve spolupráci s kamerou s předstihem upravovat charakteristiku tlumičů podle výmolů, které kamera vidí. Jenže zatímco u mercedesu to ne vždy zcela fungovalo, tady byl výsledný efekt až neuvěřitelný. Občas jsem naschvál přejížděl okraje starých cest z kočičích hlav plné nerovností a děr a v autě jsem měl pocit, že jedu po té nejhladší asfaltce. Totéž třeba na ne právě povedených železničních přejezdech. A to vůz obouval velmi sportovní rozměr pneumatik 265/40 R20.

Dojem superkomfortu dokresluje dokonalé odhlučnění kabiny od všech rušivých zvuků z exteriéru. Však je také součástí výbavy systém aktivního potlačení hluku, který pomocí audiosoustavy vytváří takové frekvence, které potlačují ty nežádoucí. Ke standardu patří i dvojitá akustická skla.

Kabina vozu působí neskutečně uklidňujícím dojmem. Uprostřed jízdy, která zvenčí musela vypadat dost dramaticky, manželka na sedadle spolujezdce vrněla, jaký je to relax.
Reklama

Do zatáček jako hatchback nebo jako motorka

Audi S8 měří na délku přes pět metrů. Přesto mě v něm bavilo projíždět každou zatáčku. A to jak ve sportovním módu tak v nastavení Comfort Plus. Ani na Sport podvozek neztrácí příliš ze svého komfortu, ale v zatáčkách se téměř nenaklání. Ba co víc. Díky natáčení kol zadní nápravy se do nich vrhá jako hladový hot hatch. Na rozdíl od něj ale s veškerým komfortem limuzíny. Po průjezdu první vracečkou pod plynem jsem se rozesmál, jak to působí neuvěřitelně.

Dokonale odladěný systém pohonu všech kol quattro se samosvorným středovým diferenciálem a sportovním diferenciálem za zadní nápravě umožňuje fascinující držení stopy i v místech, kde silničáři po zimě nechali posyp. Žádná nedotáčivost, žádná přetáčivost. Vzorně neutrální chování.

Mód Comfort+ nabízí v kombinaci s adaptivním podvozkem unikátní funkci naklápění. Ano, pětimetrový sedan se do zatáček naklání trochu jako motocykl, aby se tím eliminovaly odstředivé síly působící na posádku. Na sedadle řidiče mě to moc bavilo. Zato na zadních sedadlech jsem měl trochu problém udržet snídani. Zejména v pasážích, kde se střídaly pravotočivé a levotočivé zatáčky. A podle zkušeností kolegů ze zahraničí nejsem jediný. I proto platí, co jsem psal v úvodu. Audi S8 není limuzínou pro pana ředitele pracujícího na zadním sedadle, ale pro pana ředitele, co má rád i v autě věci pod kontrolou.
Reklama

Dá se jezdit za sedm litrů, ale také za dvacet pět

Osmička je jediné nově představené "eskové" audi, jemuž duní pod kapotou benzinový motor. Ano, opravdu duní, protože jde o čtyřlitrový osmiválec dopovaný turbodmychadly. To dunění si ale vychutnáte pouze jako kolemjdoucí. Uvnitř kabiny motor téměř slyšet není a to ani na režim Dynamic. To je jedna z věcí, která napovídá, že nejde o sportovní auto, ale o limuzínu s parametry sportovního auta.

Nemyslím to ale jako kritiku. Pan ředitel nebo majitel úspěšné firmy má prostě nejen při řízení podniku, ale i svého automobilu energie, síly a dynamiky na rozdávání v každém okamžiku. Audi S8 dokáže dokonale maskovat svou rychlost, což samozřejmě představuje značné nebezpečí pro řidičský průkaz. Sto třicítka působí pocitově jako osmdesátka a dvoustovka jako sto třicítka.

Příjemně nás překvapila i spotřeba. Ustálená jízda rychlostí 90 km/h znamená rovných sedm litrů. Motor si to v tu chvíli bublá na osmičku na 1500 otáček. Není mu proti srsti ani mnohem větší podtáčení, převodovka při ekonomické jízdě nechá otáčky spadnout klidně k tisícovce. Na dálnici se při rychlosti 130 km/h spotřeba vyšplhala k devíti litrům. V kombinaci jsme lehkou nohou dokázali jezdit za stejnou hodnotu, což je mnohem méně než udává výrobce (11,3 l).

Pokud chcete jet na spotřebu, je dobré poslouchat chytrého pomocníka, který ťukne přes plynový pedál do pravé nohy a upozorní tím řidiče, aby plyn pustil a nechal jet auto na volnoběh. Pokud to uděláte, dojedete k nejbližšímu rychlostnímu omezení přibližně tou rychlostí, která je na značce.

Dynamická jízda mimo obce a rozumná obcích znamenala spotřebu mezi 13 a 15 litry, občasná jízda na limitu vozu si vzala kolem 20 litrů naturalu na každých sto kilometrů.

Konečně převodovka ve voze koncernu Volkswagen, vůči které jsem neměl žádné výhrady! Osmistupňový Tiptronic fungoval stejně báječně jako automaty u vozů BMW. Při jízdě řadí neznatelně, logicky a rychle. Nerozhodí ho ani změny směru (dopředu dozadu) a parkovací manévry. S osmiválcovým motorem mu to klape.

Pomocníci, nikoli prudiči

O bezpečnost posádky na palubě Audi A8 se stará armáda asistentů a nejmodernějších technologií, z nichž je většina ve standardu a spousta dalších byla za příplatek. Jejich společným jmenovatelem bylo to, že bez výjimky fungovali opravdu jako pomocníci ve chvílích, kdy to bylo potřeba, a ne jako prudiči, když to potřeba není.

Nebudu je jmenovat a popisovat všechny, to bych potřeboval jednou tak dlouhý rozsah článku. Z těch nejvíc high-tech a příplatkových vyberu laserové adaptivní světlomety a asistent nočního vidění. Z těch standardních je fascinující třeba aktivní jízdní asistent, který je vlastně autonomním řízením, jen nenechá řidiče dát na delší dobu ruce z volantu. Jinak ale upravuje rychlost nejen podle limitů, ale také reliéfu trasy. Líbilo se mi, že má řidič na výběr. Buď nechá auto, aby prakticky řídilo za něj a odpočívá, nebo si řízení plně užívá a audina mu do toho nekecá.

Nevypadá jako sporťák

Synové remcali, že takhle přece nevypadá sportovního auto. Mají pravdu. Změny proti běžné Audi A8 jsou decentní (více v galerii) a S8 tak působí nenápadně. Víc jako limuzína než jako sportovní auto. Jestli by tam oni chtěli třeba nějakej meha hustej spojler, difuzor a křídlo, tak s nimi souhlasím, že jsem teda asi fakt starej.

To samé platí o interiéru. Fascinovala mě jeho až detailní vyčištěnost, kterou nejlépe charakterizuje, že se výdechy ventilace po vypnutí motoru otočí směrem dovnitř. Zhasnou i displeje a přístrojová deska působí jako monolit uvnitř vily Tugendhat.

Autu podle mě ohromně sluší příplatkový pastelově stříbrný interiér (za 151 900 korun), který dokonale ladí s technicisním pojetím kabiny. 

Komfort na zadních sedadlech není tak královský jako třeba u Audi A8 Long, Mercedesu třídy S nebo Lexusu LS, ale chybí mu do nich jen kousíček. V našem autě mě oslovil příplatkový tablet mezi sedadly, který se dal vyjmout a posádka ve druhé řadě z něj mohla ovládat třeba příplatkové televizní vysílání. Opěrky hlavy připomínaly polštáře v pětihvězdičkovém hotelu.

Místem na nohy patří Audi S8 mezi nejlepší auta bez rozdílu třídy, nad hlavou nebude mít problém ani po vzpřímení člověk s výškou kolem 180 cm.

Trochu mě zamrzela absence sklápění zadních sedadel, delší předměty jako lyže lze protáhnout do kabiny přes příplatkový průvlak. Kufr je ale poměrně dlouhý a objemný, v pohodě se nám do něj vešel kočárek.

Když to sečtu, zpopakuji, že je pro mne Audi S8 nejlepším autem, s jakým jsem kdy jezdil. Ano, supersporty jsou vzhledově a jízdně "výraznější", luxusní SUV zase praktičtější a univerzálnější. Audi S8 však nabízí nepřekonatelný jízdní komfort, který vůbec není vykoupený kompromisem v oblasti jízdních vlastností. Naopak je zároveň jedním z nejzábavnějších a nejbezpečnějších aut. Benzinový osmiválec nabízí fascinující dynamiku, která není vykoupena brutální spotřebou. Je to takové "Das Auto" pro vyvolené s desítkami miliónů na účtu.

Základní údaje testovaného Audi S8

Motor benzinový osmiválec přeplňovaný dvěma turby
Objem 3996 cm3
Max. výkon 420 kW (571 koní)
Převodovka osmistupňová automatická Tiptronic
Zrychlení 0-100 km/h 3,8 s
Max. rychlost 250 km/h
Pohon všech kol quattro
Spotřeba 11,3 l benzinu na 100 km
Objem zavazadlového prostoru 505 l
Cena základní/testované verze 3 493 900 Kč/4 517 300 Kč
Zdroj: Audi
Reklama

Diskuze

Znalec - 31.07.2021 00:32:10
Audi je už dnes nejkvalitnějši nejlepší produkt automobilového průmyslu světa.Nic lepšího neumi nikdo vyrobit.Poznamky typu co koncern to ble,jsou kviky od týpečků co nerozumi absolutně technice a ničemu.To co Audi dokázalo nedokázala žádná jiná značka
Ctirad - 30.01.2021 17:21:16
Naprosto souhlasím, je to nejlepší auto co jsem kdy měl, meli jsme předchozi generaci S8, ta byla pouze brutální, máme i A8 L 55 a ta je nudná a nebaví mě, ale tohle miluju. Ten podvozek je naprosto geniální, zatáčky vás baví, výkon neotravuje. Boží.

Na trh vstupuje sportovnější provedení Audi e-tron. Sportback ujede na elektřinu až 446 kilometrů

Audi e-tron Sportback kombinuje robustnost prostorného SUV s elegancí čtyřdveřového kupé
28.03.2020 20:38
|
0
Reklama

Audi představilo A6 ve verzi 55 TFSI e quattro. Trasu z Prahy do Poděbrad zdolá bez kapky benzínu

Plug-in hybridní model se chlubí kombinovaným výkonem 367 koní a maximálkou 250 km/h
22.10.2019 09:46
|
0
Reklama

Zloděj v Brně našel klíče od audi a po pár hodinách i samotné auto

Vypátrat auto patřící ke klíčům muselo dát hodně práce. Zločinec s ním ale nakonec daleko nedojel
11.09.2019 07:42
|
4

Audi RS 6 Avant je rodinná raketa s 600 koňmi. Prohlédli jsme si ho naživo

Výkon 600 koní, 565 litrů zavazadlového prostoru a rychlost až 305 km/h. To je Audi RS 6 Avant.
23.08.2019 10:13
|
0

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama
Autosalon TV