Emisně nepřijatelná absurdita
Finanční dopady na jednotlivé aerolinky a nakonec i na letiště je jedna věc. Druhá je ale jak absurdita celé této situace, tak také emisní dopady na životní prostředí. Vždyť letecká doprava se na oteplování planety podílí nějakými třemi procenty, která jsou teď v ovzduší úplně zbytečně.
Magazín The Times, který o letadlech duchů informoval jako první, také uvedl vyjádření britského ministra dopravy Grant Shapps, který se cítí být pohoršen zbytečným létáním bez pasažérů a proto už oslovil největšího světového leteckého koordinátora slotů, společnost Airport Coordination Limited, aby prázdné lety pozastavila. Ta tak učinila, ale jen v případě letů do Číny a Hong Kongu. Ostatní nechala bez povšimnutí.
A ještě jedna ukázka toho, jak moc absurdní prázdné lety jsou. Evropská unie, a nejen ta, neustále tlačí automobilky k tomu, aby snižovaly emise. Co bylo původně jen doporučení, je dnes nařízení s velmi tvrdou finanční sankcí. V současné době platí, že každá automobilka musí EU zaplatit pokutu 95 eur, tedy asi 2600 Kč, za každý nadlimitní gram CO2, který vyprodukuje každé vyrobené auto. Tato částka se logicky promítá do pořizovací ceny auta a zaplatíme ji tak hlavně my, zákazníci. A to je mimochodem důvod, proč se automobilky začínají čím dál tím víc soustředit na elektrifikaci. Pokud by tak neučinily, zákazníci by se časem nedoplatili.