Reklama
Autopunk

„A ta lékárnička není prošlá?“ Policisté zneužívali povinnou výbavu k šikaně řidičů

Povinná výbava bývala záminkou ke kontrole, když se policistům „nelíbil“ řidič nebo jeho auto
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Je sice už 13 let staré, ale stále patří ke klenotům mezi českými videi na serveru YouTube. Mladý muž s dredy je obklíčen čtyřmi policisty. Vyndává před nimi veškerý obsah svého stařičkého mercedesu na asfalt. A to proto, že po něm chtějí ukázat povinnou výbavu. Když vyndá krabičku se žárovkami, policista jen konstatuje: „Jste si jistý, že jsou všechny funkční?“

Zbytečnost jako záminka

Mezi řidiči koluje řada historek, kdy policisté kontrolu povinné výbavy zneužívali třeba jak odplatu, když se jim někdo nelíbil. „Máte při kontrole příliš otázek? Nesouhlasíte, že jsme vás zastavili? Tak to mi ukažte povinnou výbavu.“ Autorovi tohoto článku se zase stalo, že povinnou výbavu ukazoval kdysi dávno při testu Nissanu 370Z. Příslušníci se následně přiznali, že si auto chtěli jen prohlédnout a pak se už dali do družného hovoru o tom, jaký má výkon a jak se s tím jezdí bokem.

Povinná výbava musela obsahovat řadu věcí, které dnes již nejsou povinné. Stejně tak býval problém s lékárničkami, u kterých například expriovaly i nůžky. Řada řidičů tak prostě jen musela myslet na to, že je potřeba jednou za čas vzít starou lékárničku, zahodit ji nebo si ji vysypat na chalupě do šuplíku a pořídit si novou. Mnohdy ji ani neotevřeli. Jednou se dokonce po internetu rozšířila fáma, že budou mít expirační dobu i reflexní vesty.

Právě legendární video je flagrantním případem toho, co by policisté dělat neměli. Jistě, mladík na záznamu má podezřele staré auto, se kterými často nebývá něco v pořádku. Stejně tak má účes i oblečení, které implikuje, že by mohl být příznivcem lehkých drog. I to ale přece není důvodem k tomu, aby po něm čtyři policisté, navíc zjevně nikoliv v dopravním stejnokroji a bez pokrývky hlavy, vyžadovali povinnou výbavu způsobem, kterým to udělali. Posuďte sami:

Co obsahuje povinná výbava

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta pro řidiče
  • Rezervní kolo nebo prostředky na opravu pneumatiky

Policisté už „nebuzerují“

Naše zkušenost i video s „dredařem“ mají jedno společné. Odehrály se už více než deset let v minulosti. Za tu dobu se povinná výbava osobních aut řádně zmenšila, například už logicky není nutné vozit s sebou žárovky. Je potřeba také podotknout, že ke kontrolám už v drtivé většině případů přistupují dopravní policisté. Ti jsou navíc, zdá se, přátelštější a k šikaně řidičů podle našich zkušeností nesahají.

„Naopak, měl jsem s nimi dokonce neuvěřitelně dobrou zkušenost. Na ulici 5. května v Praze jsem jel 72 na padesátce. Zastavili mě, lustrovali a pak skoro omluvně říkali: My vidíme, že nemáte ani jeden bod. To je jasné, že se člověk takhle na široké silnici rozjede a ani neví jak. Podívejte, my vám už musíme dát ty tři body, ale pokuta bude co nejmenší. Teď jen rok dávejte pozor a když budete překračovat rychlost, tak maximálně o 20, ať nemáte problém,“ vzpomíná jeden čtenář, který si nepřál uvést své jméno. Prý si od té doby dává mnohem větší pozor na rychlost, i když už dávno rok uplynul.

A přesně tak by to mělo být. Policie nemá obtěžovat a šikanovat. Má být na silnici proto, aby řidičům pomáhala a rozumným způsobem je třeba i mírně vychovávala. O to víc si pak zaslouží jejich důvěru. Je dobře, že šikana s lékárničkami dnes snad už neexistuje a příslušníci české dopravní policie vykonávají svou práci spravedlivě a svědomitě. Nebo máte jiné zkušenosti? Podělte se o ně v diskusi pod článkem.
Reklama

Diskuze

Balů - 14.02.2023 23:13:47
Zapomněl jsem dodat, že pokud o nich vím, objedu je a nelituji km, neboť srážka z blbcem / byť/ uniformovaným nestojí za ty nervy........někdo toho hňupa dělat musí.......
Balů - 14.02.2023 23:09:23
Absolutně nechápu preventivní kontroly a lustrování řidiče jen tak pro vykonání kontroly, absolutně bez důvodu, u nás v obci stojí třikrát v týdnu a probírají bezdůvodně, když jsem se jich ptal proč -odpověď prevence - v baráku za dotace nepřizpůsobiví...

O Passera se už zajímá německá policie. Rekordní jízdu v Bugatti považuje za nelegální závod

Český miliardář uháněl v létě rychlostí 417 km/h po německé dálnici. Video pak zveřejnil
25.01.2022 08:03
|
20
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
33

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
4

DS 7 Vauban je obrněný plug-in hybrid. Posádku ochrání proti střelbě a zahrne ji luxusem

Auto si bude možné koupit, půjde totiž do malé sériové produkce. K mání bude v dubnu
07.12.2023 16:25
|
1

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2
Reklama

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0
Reklama
Autosalon TV